Немачки медији: Три разлога зашто Србија има најмањи пад економије у Европи
1 min readСрбија је до сада била у стању да се носи с економским последицама корона-кризе. За то постоје три разлога, пише немачки лист Франкфуртер алгемајне цајтунг у тексту под насловом „Ми смо број један у Европи“.
„Председник Србије Александар Вучић није неко кога треба замислити као узор у либералним демократијама: он води државу ауторитарно, опозиција је бојкотовала изборе, а у погледу слободе штампе ’Репортери без граница’ ту земљу смештају на 93. место од 180. У погледу спољне политике, Вучић лавира између ЕУ, свог најважнијег трговинског партнера, Русије и Кине“, пише новинар Андреас Мим за Франкфуртер алгемајне цајтунг.
Али, „очигледно да (Вучић) неке ствари ради како треба: тешко да је било која друга држава у Европи толико мало економски страдала од короне као Србија, земља са седам милиона људи. Влада очекује да ће бруто домаћи производ (БДП) у 2020. пасти за само један одсто.“
У тексту се даље наводи: „Имајући у виду успоне и падове бруто домаћег производа у прва три квартала прошле године – сваки бољи од просека ЕУ – и сам председник говори о резултату без преседана. А најавио је и да ће крајем марта бити званичних података ’који ће потврдити да је Србија број један у Европи’.“
У чланку се преноси и мишљење Бранимира Јовановића са бечког Института за упоредну међународну економју (WИИW) који сматра да је „Вучић можда мало претерао – Србија је добро прошла, али сигурно не као најбоља земља у Европи. Литванија, Турска и Ирска биле су боље у прва три квартала“.
Раст у првом кварталу 2020. – добра полазна тачка
И по размени са Немачком, најважнијим трговинским партнером Србије, види се да је та земља добро прошла кроз глобалну кризу, оцењује немачки лист – укупан обим размене порастао је за седам процената, док је укупан биланс размене са истчном Европом пао за 3,3 одсто.
У чланку се цитира и Себастијан Соса, представника ММФ у Београду, који наводи три разлога због којих је Србија до сада тако добро прошла кроз пандемију: „Раст у првом кварталу 2020. био је веома снажан и износио је 5,2 одсто. То је била добра полазна основа за суочавање са кризом. Затим, ту је економска структура земље са високим уделом пољопривредне на коју криза није много утицала. Предност је била и у томе што земља не привлачи много туриста, па, за разлику од Хрватске, није ни могло да буде много губитака. И треће, политика је у значајној мери одговорила на кризу.“
„Пакет стабилизације у вредности од девет процената БДП био је једна од највећих програма финансијске помоћи међу европским земљама у развоју. Вучић је могао себи да дозволи експанзивну политику. Дуг је релативно низак, а инфлација стабилна на 1,7 процената. Централна банка спустила је каматне стопе и, како је показао децембар, тржиште капитала добровољно је ставило новац на располагање, чак иако је захтевало повраћај двоструко већи него претходне године“, сумира за немачки лист Бранимир Јовановић. Уз то се подсећа и да је Вучић прошле недеље најавио нови пакет помоћи вредан 2,5 милијарде евра.
Србију везати новцем за ЕУ
„Србија је атрактивна за европску индустрију. Пре само неколико дана, Вучић је захвалио немачком амбасадору Томасу Шибу на чињеници да немачке компаније у Србији запошљавају више од 67.000 људи.“ Осим тога, како се наводи, има и инвеститора издалека. Србију су Кинези одавно открили, а заједно са Французима градиће метро у Београду, што је пројекат вредан 4,4 милијарде евра.
Аутор констатује да су „европске државе и институције спремне да Србију уведу у ЕУ – ако не преговорима о чланству, онда барем желе да је новцем вежу за заједницу. Немачка је током 20 година уложила око две милијарде евра у пројекте у Србији, подсећа амбасадор Шиб. Европска банка за развој – шест милијарди. Почетком године обећала је и нову помоћ – у борби против последица короне, али и за инфраструктуру и заштиту климе. Притом даљи раст Србије не зависи само од страних донатора.“
На крају, Франкфуртер алгемајне цајтунг пише и пропустима у Србији, наводећи мишљење Јана Кеса Мартијна, који је управо завршио саветодавни програм ММФ у Србији: „Потребне су структурне реформе за јачање приватног сектора, борба против корупције и бољи правни систем.“
Економиста Јовановић указује међутим на растући национални дуг: „Да ли ће влада повећати порез или ће ићи на курс штедње?“ Јовановић је скептичан по питању да ће Србија и даље бити популарна као и пре кризе – „директне инвестиције из иностранства су пале и мало је вероватно да ће се ускоро вратити на ниво пре кризе“. „Србија ће можда морати да размишља о новом моделу раста“, закључује Франкфуртер алгемајне цајтунг.
„Нисам мислио да је тако добра организација у Србији могућа“
Србија је дуго кривудала у борби са пандемијом короне. Прво најстроже закључавање, а затим потпуно отварање. Број заражених је експлодирао. Али, зато вакцинација функционише. Постоје три вакцине и има их довољно за све, пише у свом редовном блогу за немачки јавни сервис МДР, београдски новинар Андреј Ивањи.
„Зар не можеш некад да напишеш и нешто позитивно о својој земљи? Колико често су ми то питање постављали са званичне стране, у земљи бескрајних афера и погажене демократије, у којој се критика тумачи као недостатак патриотизма или чак издаја. Не – знао сам да одговорим, јер ми не дајете повода за то. А сад коначно: једна прича о српском успеху!“
„У временима када је пандемија короне паралисала друштвени живот и економију у већини света, Србија је једна од водећих у Европи када је у питању вакцинација против ковида 19. Скоро пола милиона становника моје земље већ је вакцинисано. Свакодневно се вакцинише 30.000 људи. Вакцинација је добровољна, до сада се регистровало око 900.000 људи, а сваког дана их је све више, између осталог и зато што сви вакцинисани имају позитивна искуства.“
Ивањи наводи нека од тих позитивних искустава, прво своје лично: „У четвртак сам се вакцинисао – Спутњиком В. Нисам мислио да је тако добра организација у Србији могућа. Отишао сам до Сајма чије су се две хале преуређивале за масовну вакцинацију. Морао сам да станем у ред, али све је прошло врло брзо. Од чувара, преко помоћног особља, до лекара – сви су били изузетно љубазни. Нисам то очекивао. Све је трајало мање од пола сата.“
Ивањи преноси и да је чуо речи хвале од пријатеља, познаника и колега који су већ били вакцинисани. Сви су мање-више поновили исту реченицу: никада раније у Србији нису доживели овако нешто. Преноси и речи искрене захвалности хрватске књижевнице и колумнисткиње Ведране Рудан, која се такође вакцинисала у Београду. А ту је и изјава његовог колеге Момира Турудић који му је кроз смех рекао да је све прошло „без проблема, као да сте у Немачкој“. „Осим што у Немачкој, која је пословично добро организована, масовна вакцинација тренутно споро напредује.“
Приредила Дијана Рошчић
Насловна фотографија: Танјуг/Сава Радовановић
Извор Дојче веле, 05. фебруар 2021.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Iako smo se borili sa nevidljivim neprijateljem, Srbija nije poklekla.
Vučić je bio pribran u teskim momentima i postavio se vojnički da bi resio problem.
Vučić je racionalno raspolagao sa svim resursima za vreme Korone zato i jesmo tu gde jesmo, medju boljima u svetu.
Organizacija i plan koji Vučić napravi može Srbiju samo da podigne na visi nivo.
Samo odgovorno vodjenje politike je dovelo do toga, Vučić je pametan čovek i zna sta treba da radi da bi opstali.
Neka izjavljuju sta hoće Srbija ima najboljeg predsednika na celu drzave.
Mi jesmo mala zemlja ali borbena i dostojanstveno se borimo za svoju zemlju.
Sada Srbiji mogu samo da zavide.
Zahvaljujući Aleksandru Vučiću i njegovom timu Srbija danas ima najbolje rezultati u Evropi. Ovo je velika stvar za našu državu i njene građane. Srbija se danas cela razvija i gradi, hvala predsedniče na svemu što želite. Srbija se danas cela razvija i gradi.
Za Srbiju bi bilo bolje da su radom Vlade zadovoljni obični stanovnici i narod koji žive i na kraju puni drzavnu blagajnu Srbije umjesto da su radom Vlade zadovoljne vodeća kolonijalne sile u Evropi i svijetu.
Samo neka Vučića posluži zdravlje da bude na vlasti barem još dva mandata da se Srbija promeni i poboljša u potpunosti.
Ja se nadam da ćemo imati barem upola dobre ekonomske rezultate kao što smo imali 2019. i 2020. godine.
Drago mi je što jedan frankfurtski Faz ima samo reči hvale za Vučića i za Srbiju.
Čim jedna Nemačka hvali Vučića onda je ovde sve jasno, Nemačka je bukvalno Evropska Unija i ovo je velika vest.
Nemci najviše cene novac i ekonomske rezultate, i čim oni Vučića hvale na ovakav način zna se da je to istina.
Vučić vodi odličnu spoljnu politiku kao i ekonomsku politiku, i rezultati govore za njega.
Čim Vučića jedna Nemačka hvali onda se zna i vidi sa vredi i koliko vredi.
Predsedniku Vučiću ekokomski rezultati ne mogu da se ospore, on i njegov tim odlično su uradili svoj posao.
Vučić autokratski vodi Srbiju? Pa veći autokrata je njihova Angela Merkel.
Upravo tako, ne valja kada vladaju dvostruki aršini jer svi znamo da u Srbiji vlada demokratija.
Nenački mediji su u pravu kada hvale Vučića u ekonomskim dostignućima.
Ja mislim da će Srbija tek imati dobre ekonomske rezultate na čelu sa Vučićem.
Sve što je Franfurkter objavio sve je u pravu u potpunosti.
Ma ko sta rekao,nedvosmisleno je da je AV „izdajnik“ i uz to krajnje „nesposoban“,zar ne? 😉
Ko to kaže? To kažu samo oni koji žele da ga svrgnu preko ulice i zauzmu vlast.
Vučić je najbolji lider kog je ova zemlja imala ma kako se ona zvala.