Необични долазак Карађорђевог сина у Београд

Wikimedia commons (рад Уроша Кнежевића)
Коначно, 21. октобра 1839. Михаило је у Букурешту примио берат на кнежевско достојанство, а у новембру је кренуо пут Цариграда да би се поклонио султану. Питање династије било је (до даљег) решено.
Одмах после сазнања о том догађају, Александар Карађорђевић је из Видина писао Државном савету у Србији и поново затражио дозволу за повратак. Уз ово писмо стигла је и препорука видинског паше да му се сада „дозволи улазак у Кнежевину и да одговарајућа служба“. Иако је Савет упорно захтевао да Карађорђевић остане у Видину све док кнез Михаило не допутује у Србију, овај је, не обазирући се више на предомишљања Савета, крајем октобра 1839. стигао у Београд.
Александар Карађорђевић је приспео у Србију као необичан путник бар из три разлога: прво, на сина предводника Првог српског устанка нико није могао гледати равнодушно, поготову што је једна утицајна струја политичара у скорије време гледала управо у њега као на свог кандидата за кнежевски престо; друго, он је у Београд стигао издалека, после дугог изгнанства – и треће, у Србију је, с променљивом срећом, путовао чак осам година.
Сада, када је коначно приспео, имао је 33 године, жену, троје деце и мајку која је, стицајем околности, ушла несметано у Београд неколико дана раније. У невеликом пртљагу који су изнели из лађе, необични путник је, као најважнију легитимацију, стезао у рукама велики урамљени портрет свог оца. Занимљиво је да Новине србске нису забележиле тачан датум његовог доласка, али јесу, који дан раније, пропратиле (додуше као успутну вест) да је „овде у Београд приспела Госпођа Јелена, супруга блаженопочившег верховног вожда Србскога, Господина Ђорђа Петровића“, а мајка необичног госта за кога је речено да ће „с прочом фамилијом по наредби Правитељства доћи овамо такође за који дан“.
Извор: Недељник

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


“Коначно, 21. октобра 1839. Михаило је у Букурешту примио берат на кнежевско достојанство, а у новембру је кренуо пут Цариграда да би се поклонио султану”
Da bi se poklonio sultanu?
Stvaranje drzhave Srbije pocetkom XIX vijeka je bila najveca prevara osmanskog carstva. Na taj nacin se turski sultan pokusao izolovato od Austro Ugarskog carstva.
Sultan i osmanlije su stvorili novu drzhavu od 15-20 razlicitih etnickih naciona,i predstavili svijetu novu tvorevinu koja nije imala svoj jezik, naciju, istoriju,itd.
Kome ce se sultanu predsjednik Srbije pokloniti? Kome mora!
Kratkorocno, gledajuci na trend internacionalnih relacija, Srbija ce postati “ nezavisna “ zemlja opkoljena zapadnom civilizacijom, za koju ce se Putin i Rusi boriti do zadnjeg Srbina.
Dugorocno, ako je vjerovati istoriji, Srbija ce prestati da egzistira u ovoj formi.