ИН4С

ИН4С портал

Необични кандидат из изборне јединице 196

1 min read
У 299 изборних округа Немачке се директно бирају нови посланици, док остали улазе у Бундестаг преко страначких листа.

У 299 изборних округа Немачке се директно бирају нови посланици, док остали улазе у Бундестаг преко страначких листа. Њих је толико много да се ретко када читава јавност интересује за поједине кандидате. Али, све је овог пута друкчије кад је у питању изборна јединица 196 у јужној Тирингији.

Тамошњи окружни одбори Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) су наиме одабрали да њихов кандидат буде Ханс-Георг Масен (58), доскорашњи шеф Службе за заштиту уставног поретка, тајне службе која се бави унутрашњим пословима. Масен нема никакве везе са Тирингијом – рођен је у Менхенглабаху на западу земље, дуго већ живи у Берлину.

Па ни то не би било ништа чудно – Масен је дугогодишњи члан ЦДУ, а није необично да се људи кандидују далеко од места где живе – да локално чланство партије ову одлуку није донело упркос оштром противљењу централе странке. Јер, Масен се броји у крајње десно крило партије, чак му се пребацује да заступа ставове који више пристају уз десничарску Алтернативу за Немачку која се противи досељавању миграната.

Кажу да је провокатор

Са врха Службе за заштиту уставног поретка морао је да оде 2018. године, што је скоро довело до распада владајуће коалиције. Тада су сиријске избеглице у Кемницу убиле једног Немца кубанског порекла, што је довело до протеста десничара. Током тих протеста, како показују и снимци, десничари су прогонили људе наизглед страног порекла.

Међутим, Масен је тада у интервјуу за таблоид Билд рекао да се не може говорити о прогону или „лову“ на странце и тако дошао на удар критика.

Након тога се развила жестока свађа која је претила распадом коалиционе владе Ангеле Меркел. На крају је дошло до компромиса: Масен је напустио место директора службе безбедности, али је премештен на истакнуту позицију у Министарству унутрашњих послова.

Но недуго након тога Масен је оптужио леве снаге унутар Социјалдемократа да намерно шире дезинформације не би ли испровоцирали раскид коалиције. Након тога више није могао да га штити ни министар унутрашњих послова Хорст Зехофер којем није преостало ништа друго него да Масена пошаље у превремену пензију.

Од тада овај правник не мирује. Као члан ЦДУ оглашава се путем Твитера. Често су то ултра-конзервативни ставови, али недавно и критика Владиних мера локдауна. Након што га је 86 одсто локалних делегата послало у трку за Бундестаг, Масен је у говору рекао да ЦДУ опет мора да пронађе свој профил. „Ако наставимо овако, то води у суноврат“, додао је, мислећи на пад поверења који се чита у анкетама.

Одбија да је близак десничарској Алтернативи за Немачку или да има нешто против миграната, али каже да не вреди затварати очи пред проблемом који доноси интеграција дошљака у немачко друштво. Себе сматра „реалистом који је чврсто на земљи и не живи у кули од слоноваче“.

Како је Масен уопште ушао у игру

Бивши шеф тајне службе може да захвали сплету околности што је уопште постао кандидат у Тирингији. Досадашњи кандидат ЦДУ Марк Хауптман – који је у том региону двапут добијао поверење грађана као посланик – морао је да се повуче из политике након оптужби да је и он међу Демохришћанима који су се током пандемије обогатили у посредничким пословима са продајом заштитних маски.

Тирингија, покрајина која је некада била део ДДР, све је тежи терен за Демохришћане. Не само да је тамо и даље јака Левица, која даје и покрајинског премијера и у анкетама има 30 одсто подршке у покрајини, већ је и Алтернатива за Немачку (АфД) претекла Демохришћане.

Парадоксално, управо се огранак АфД у Тирингену сматра најекстремнијим делом те странке са бројним везама са неонацистичким групама. И управо је тај одбор странке под присмотром Службе за заштиту уставног поретка коју је донедавно водио Масен. Зато је питање да ли баш он може да поврати конзервативне бираче који одавно гласају за АфД.

Политиколог Вернер Пацелт за ДW каже да се ради о немогућој мисији за Масена. „То је потез очајника“, каже Пацелт о потезу локалног ЦДУ. Странка је последњих година изгубила поверење бирача на истоку јер је, каже Пацелт, улазила у коалиције са Социјалдемократама или Зеленима само како би спречила долазак АфД на власт.

Зелена опасност за ЦДУ

Наш саговорник, који је и сам члан ЦДУ, даље анализира да је та потреба да се стално ограничава од АфД сада веома опасна за Демохришћане. Јер, на изборима у септембру главни конкурент за победу долази слева у виду странке Зелених. Неколико последњих анкета чак даје предност Зеленима који су изабрали Аналену Бербок за канцеларску кандидаткињу, док су Демохришћани после много натезања одабрали свог страначког шефа Армина Лашета.

Зато Пацелт анализира да ће ЦДУ морати више да се бори за бираче који су до сада подржавали Ангелу Меркел у центристичком курсу, а мање да поврати конзервативно бирачко тело које можда гласа за АфД.

За ЦДУ још увек стоји мантра да се са странкама с крајње десног и левог политичког спектра не сарађује. Али у Тирингији су оба начела прекршена. Прво је 2019. тамо ЦДУ заједно са АфД изабрао једног политичара Либерала за покрајинског премијера. То је изазвало политички земљотрес и човек је поднео оставку за малтене 24 сата. Онда је ЦДУ подржала левичарског премијера Бода Рамелова.

Зато можда, упркос садашњем узбуђивању, појављивање Ханс-Георга Масена као једног од кандидата неће много утицати на крупнија дешавања. Њему је шеф странке Лашет поручио да мора да се придржава принципа да нема сарадње са АфД-ом. А Масен је одговорио да ће се тога држати.

Дојче веле

Прочитајте ЈОШ:

Линта о узвикивању „Убиј Србина“ код Вуковара: Хрватска живи у нацистичкој прошлости

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *