ИН4С

ИН4С портал

Необично велики раст плата програмера у Србији

1 min read
Огромну разлику у одређивању тога колико програмери заправо зарађују одређује то да ли су пријављени на пун износ код послодавца или плату добијају преко агенције.
Поред борбе постојећих компанија да учествују у тржишној утакмици, српско тржиште још увек представља повољнију опцију за улагање страним инвеститорима.

Поред борбе постојећих компанија да учествују у тржишној утакмици, српско тржиште још увек представља повољнију опцију за улагање страним инвеститорима.

Просјечан раст плата програмера у Србији у последњих 12 мјесеци је био неуобичајено велики.

Према подацима Омнес Гроупа, које је са порталом Стартит.рс подијелила оснивач Невена Софранић, њихов група у Србији подразумијева 70 одсто девелопера из Београда.

„Та екипа су углавном „backend developeri“, док за медиоре и јуниоре немамо релевантан узорак будући да нас ангажују углавном само за ову групу. У децембру 2017, за „backend developeri“, са више од четири године искуства подаци су следећи – просјечна бруто плата од 2.683,75 евра, медијана је 2.502,5 евра и најчешће тражена плата је 3.000 евра. Ове године је ситуација за исту групу следећа: просечна бруто плата од 3.144,77 евра, медијана је 3.200 евра, најчешће тражена плата је 3.500 евра бруто преко агенције“, рекла је Софранић.

Према прошлом истраживању Стартита из августа 2017, просјечна нето плата за програмере са пет година искуства износила је 1.445 евра.

Огромну разлику у одређивању тога колико програмери заправо зарађују одређује то да ли су пријављени на пун износ код послодавца или плату добијају преко агенције.

Према речима екипе из „ManpowerGroupa“, још један примјетан тренд је управо то да све више програмера тражи да плату прима преко предузетничке агенције.

Један од најизраженијих трендова у последње двије године је дефинитивно рад преко предузетничке агенције. Овај вид пословања усваја све већи број ИТ стручњака, а директна последица овог тренда је пораст зарада на тржишту. Приликом пребацивања са Уговора о раду на предузетнички уговор, кандидати добијају своју бруто плату што утиче на повећање њихових финансијских очекивања приликом наредне промене посла“, навели су из „ManpowerGroupa“.

Додају да при свакој новој промени посла, оно што се показује као мотивишуће јесте раст нето плате од 15-30 одсто. У условима велике потражње, компаније су приморане да подижу понуђене зараде како би обезбиједиле ресурсе за реализацију пројеката.

Још један изазов за овдашње компаније, поред већ озбиљног недостатка квалитетних ИТ стручњака, јесте и улазак великог броја нових компанија на тржиште.

Поред борбе постојећих компанија да учествују у тржишној утакмици, српско тржиште још увек представља повољнију опцију за улагање страним инвеститорима, с обзиром на однос цијене и квалитета, те је примјетан и велики прилив нових компанија на тржишту. Иако је дио тих компанија основан или подржан локално, капитал је инострани, те је са њихове стране оправдана инвестиција у давању виших зарада запосленима како би их привукли и издвојили се од постојеће конкуренције. Иако добро за ИТ тржиште, ове инвестиције додатно отежавању локалним компанијама стварајући компетитивну климу коју је неријетко тешко надмашити.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net