НЕОДГОВОРНО понашање: Три васпитачице заражене, дјеца иду у вртић
Три васпитачице у вртићу „Пчелица”, Јавне предшколске установе „Љубица Поповић” у Подгорици, заражене су вирусом корона и одређена им је самоизолација, али и поред тога установа није затворена и дјеца нијесу послата кући, наводе родитељи у разговору за Дан.
Директорица установе Славица Лубурић јуче није одговарала на позиве и СМС поруке из редакције Дана, а из Института за јавно здравље (ИЈЗ) нијесу казали да ли су наложили затварање те васпитне групе.
Према сазнањима Дана од љекара из Дома здравља Подгорица, три васпитачице су изоловане, али је вртић наставио са радом.
Иначе, из ИЈЗ су прије почетка школске године упозорили да је боравак у вртићима врло деликатно питање.
“Ако дијете иде у предшколску установу гдје није обавезно ношење маске те породице су у повећаном ризику од инфекције. Контролисати инфекцију у предшколском узрасту није лако као у школи, управо зато што та дјеца доста тешко одржавају физичку дистанцу и нијесу у обавези да носе маске. Препорука Института за јавно здравље јесте да управе вртића обаве разговоре са сваким родитељем, укажу им на ризике, а онда ће родитељи сами да процијене да ли им се „исплати” да дјецу шаљу у вртић или не. Уколико у домаћинству имају особу која има хроничну болест, топла препорука је да у фази у којој се тренутно налазимо, а то је широка локална трансмисија, то избјегну. Ако успијемо да сви заједно сузбијемо епидемију и сведемо је на подношљиве мјере, онда је могуће да се та дјеца поново врате у вртиће”, казао је крајем септембра епидемиолог Института Драган Лаушевић.
Из Министарства просвјете је прије почетка школске године саопштено да су вртићи задужени за детаљно одржавање и дезинфекцију просторија и њихово провјетравање, пише ДАН.
“Особље је у обавези да носи маске, а дјеца не. Ипак, уважиће се одлука родитеља који инсистирају да дјеца носе маске током боравка у установи, а притом не праве отпор, и у тим случајевима особље је дужно да врши надзор над правилним ношењем маске. Сва лица која носе маске требало би да их имају неколико, у зависности од дужине боравка у установи”, наводе они.
Маске могу бити и платнене, а управо платнене маске за дјецу, шивене по мјери/одговарајуће величине, препоручују се и родитељима који инсистирају да дијете носи маску.
“Родитељ или друго лице које доводи дијете у предшколску установу носи маску и, заједно са дјететом, одржава физичку дистанцу од два метра од осталих особа. Особе које доводе/одводе дијете не улазе у сами објекат, већ дјецу преузима/доводи васпитач. У установу не долазе ни дјеца нити особље уколико имају акутне здравствене тегобе симптоми респираторне или цријевне инфекције, повишена тјелесна температура, губитак чула мириса/укуса и сл. Такође, у установе не долазе особе којима је издато рјешење о стављању у карантин или мјера кућне изолације”, напомињу из министарства.
Двије раднице у ЈПУ „Ђина Врбица” у самоизолацији
В.д. предсједника Синдиката просвјете Славка Бошковић, која иначе ради у вртићу „Ђина Врбица”, казала је за Дан да су двије раднице која раде на шалтеру за пријем потврда и уплата родитеља у тој установи у самоизолацији, јер је једна од њиху породици инала заражену особу.
“Према информацијама којима располажем, обје колегинице које раде на шалтеру, једна поред друге, су у изолацији и шалтер од прошле седмице не ради. Није ми познато да је било других случајева инфекције у вртићу „Ђина Врбица” међу дјецом или васпитачима. Ипак, због актуелне епидемиолошке ситуације ни то није искључено, због чега сви треба да поштујемо мјере и спријечимо ширење инфекције”, казала је Бошковићева.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: