Похара музеја: Нема ни печата гувернадура Радоњића
1 min readБрој несталих ствари из фонда Народног музеја на Цетињу се увеличава из дана у дан. Након што је установљено да су нестали Његошев собни сат, украшен брилијантима, и златни печат дворске канцеларије, Александар Беркуљан, музејски техничар изјавио је да су нестала и четири историјска печата гувернадура Радоњића.
Траг о њиховом постојању и чувању Беркуљан је нашао током прегледа административне грађе Архивско-библиотечког одјељења Народног музеја. Пронашао је списак предмета који су поклоњени Државном музеју 1962. године, пише Побједа.
“Ту су, уз остало, уписана и четири јединствена печата гувернадура Радоњића, који су представљали један од најзначајнијих доказа њихове државничке улоге у црногорској историји. О овоме сам јуче упознао директорку Анастазију Мирановић и, стицајем околности, у директном контакту и чланове музејског Савјета, а прије тога и предсједницу Комисије за ревизију музејске документације, госпођу Татјану Јовић, која је истовремено директорка Музеја краља Николе, у чијем фонду би требало да се налазе спорни предмети”, наводи се у анексу пријаве Беркуљана и додаје:
“Јовић ме усмено обавијестила да тих печата нема, као ни још једног, а да за раније пријављени “печат дворске канцеларије” још не могу да кажу. Такође ми је речено да ће извјештај поднијети “послије Нове године”. Сматрајући одлагање пријављивања или непријављивање оваквих ствари неприхватљивим, поготово што би без моје интервенције промакли и не би били комисијски констатовани, поново се обраћам Тужилаштву као надлежном органу да спроведе законске радње и овај случај прописно третира, кад год да је настао, пошто његове посљедице ступају на снагу управо сада када су и констатоване, а не у вријеме када су печати нестали”.
Он је од Тужилаштва тражио да га обавијесте уколико сматрају да је пријава без основа, или да се ради о непровјереној или произвољној тврдњи.
“Тражим да ме о томе одмах обавијестите, као и Министарство културе, управу Музеја и све надлежне. Једна од посљедица је и та да ја, као члан Фондације “Гувернадури Радоњићи” имам моралну обавезу да о свему обавијестим чланове ове организације, па и њеног предсједника Александра Чиликова, како би они са своје стране предузели оно што сматрају за сходно. Што се тиче обавјештавања управе Народног музеја, тражићу од Комисије за ревизију фонда Музеја краља Николе да она то уради, јер је интерна “комуникација” иначе оптерећена разним формализмима на штету суштине”, пише у анексу пријаве.
Беркуљан је подсјетио да је у питању музејски материјал који није прошао инвентаризацију.
“То је случај и са Његошевим сатом, па га и нема у тзв. примарној документацији”, наводи се у анексу пријаве.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Hahaha kakvi su ovi montenegrini pa lazovski i lopovski mentalitet im ne dozvoljava ni da casno cuvaju muzej,a oni se nasli da nama sole pamet o istoriji pa jos i o cojstvu i junastvu.E tuga pregolema.montenegrini montenegrini obraz vam je kao guma od kamiona pa i deblji a cojstvo i junastvo nit je zivjelo u vama nit ce zivjeti….
Ovo samo pokazuje nezainteresovanje vlasti za kradju jer dobro znaju ko su lupeži i dje su eksponati.Da li uopšte zaslužujemo da imamo muzeje i nešto vrijedno u državi.
Jos samo da nestane zgrada, I bog da nas vidi…
(Mora da Srbi…)