ИН4С

ИН4С портал

Невин провео 37 година у затвору, емотивне фотографије након ослобађања растужиле свијет

1 min read

Роберт Дубоаз провео је 37 година у затвору због злочина који није починио.

У августу 1983. године, када је имао само 18 година, осуђен је за силовање и убиство тада 19-годишње Барбаре Грамс на Флориди, а ослобођен је у септембру 2020. након што је ДНК анализа показала да није починио злочин.

Након што је скоро четири деценије недужно провео у затвору, тужио је државу и недавно му је додијељена одштета од 14 милиона долара.

“Тужан сам због породице жртве која је толико дуго чекала да сазна праву истину”, рекао је Дубоаз за ЦНН након пуштања на слободу.

“Провео сам 37 година у затвору за злочин који нисам починио. Ово се дешава када се полиција фокусира на погрешну особу, измишља доказе који одговарају њиховој теорији и не истражује како би пронашла истину. Тако уништавају људске животе.”

Image

ДНК узорци су такође навели истражитеље да повежу убиство дјевојчице са двојицом осуђених преступника, Амосом Робинсоном и Аброном Скотом, који већ служе доживотну казну у затвору на Флориди због убиства које су починили у округу Пинелас исте године.

Градоначелница Тампе Џејн Кастор рекла је:

“Данашња полицијска управа Тампе је свјетлосним годинама испред онога гдје смо били прије четири деценије у технологији и обуци. Надамо се да ће ова компензација помоћи господину Дубоазу да се брзо опорави.”

Пројекат невиности, који је такође помогао ДуБоису, бави се утврђивањем тачних околности кривичних дјела и пружањем помоћи погрешно осуђеним особама.

У вријеме суђења Дубоазу, није било физичких доказа који би га повезивали са нападом, наводи Пројекат невиности.

Затворски доушник који је разговарао са ДуБоисом касније је лажно свједочио и рекао да је Дубоаз признао злочин када је први пут приведен, саопштила је организација.

Роберт Дубоаз је био из сиромашне породице и имао је једног брата и четири сестре. Једна је умрла када је имала само двије године, отац му је остао инвалид, а њихова кућа је изгорјела у великом пожару. Једна од старијих сестара је касније побјегла од њих са 15 година, оптужујући свог ујака за сексуално злостављање, а баку за малтретирање. Роберт је окарактерисан као проблематично дијете, иако никада није починио никакав злочин.

Због непостојања технолошких процедура приликом откривања злочина и инспектора који су увијек сумњали на исте људе у проблематичним америчким квартовима, 18-годишњи Роберт је врло лако био оптужен за злочин.

Главни доказ који су инспектори тада имали био је траг од угриза на жртви. Отисак Робертових зуба се некако поклапао са трагом на тијелу убијене дјевојке, али је ова врста површног доказа касније потпуно престала да се користи у кривичном поступку.

Дубоаз сада покушава да настави са својим животом и изгради бољу будућност за наредне године, а тренутно ради као директор одржавања у кантри клубу у Тампи. Веома је популаран у америчким медијима, који су се брзо заинтересовали за његову тешку животну причу.

Члан судског савјета Чарли Миранда прокоментарисао је случај Роберта Дубоаза и рекао:

“Како бисте се осјећали да сте у затвору 14.600 дана и да сваки проклети дан знате да сте невини?”

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *