IN4S

IN4S portal

Dokumentarni film „Kosovo – oteta svetinja“ (VIDEO)

1 min read
Dokumentarni film News Front — Srbija i urednice srpske redakcije Oksane Sazonove je posvećen pokrajini Kosovo i Metohija, teritoriji zbog koje je pre tačno 18 godina NATO izvršeno stravično bombardovanje Jugoslavije.

Dokumentarni film News Front — Srbija i urednice srpske redakcije Oksane Sazonove je posvećen pokrajini Kosovo i Metohija, teritoriji zbog koje je pre tačno 18 godina NATO izvršeno stravično bombardovanje Jugoslavije.

Film kombinuje istorijske činjenice i realnost, kao i analizu nastanka projekta „Kosovo“ u novijoj istoriji. Ovim filmom je prikazana realnost ovog regiona, život ljudi i sve ono sa čime se suočavaju nakon rata i dolaska svih vrsta mirotvoraca.

„Ovaj mali komad zemlje kao da štiti ceo svet. Čini se da bi on trebao da bude najsigurnije mesto na planeti. Ali, tokom celog našeg putovanja, videli smo sasvim suprotno“, kaže autorka filma Oksana Sazonova.

O Kosmetu govore Srbi koji žive na severu i u različitim enklavama. Oni se suočavaju sa složenim političkim procesima, uništavanjem srpske pravoslavne kulturne baštine i vrednosti, ulogom međunarodne zajednice koja je uticala da se stvori trenutna situacija.

„Kosovo i Metohija je okupirana teritorija od 1999 godine, kada je NATO izvršio agresiju na Jugoslaviju. Srbiju su bombardovali da bi joj oteli Kosovo“, kaže jedan od sagovornika Zvonko Mihajlović.

„Mi jednostavno svedočimo da smo bili ovde i da smo još uvek ovde“, opisuje svoju istinsku opasnu misiju sveštenik na Kosovu i Metohiji otac Nebojša, dodajući da su Srbi vernici okupljeni oko crkve na teritoriji čije se ime prevodi kao „Manastirska zemlja“.

„Mnogi manastiri su u srednjem veku spaljeni. Većina manastira je uništena“, kaže istoričar i kulturolog Srđan Mladenović.

Nemoguće je ne primetiti kako su toplo Srbi dočekali novinare iz Rusije i sa kakvom nadom su govorili o njoj, što se vidi u našem filmu.

spaljeni-manastir-kosovo

Sazonova: Konačno smo uspeli da napravimo film

„Ovo je konačno naš film o Kosovu, „zabranjeni za snimanje“. Prošle godine bili smo uhapšeni u Orahovcu posle snimanja u Prizrenu. Ali od onoga što smo uspeli da snimimo (i da sačuvamo) napravili smo ovaj film i čini mi se da stvarno nije loš. Posvećeno osamnaestoj godišnjici NATO agresije protiv SR Jugoslavije“, napisala je Sazonova na svom Fejsbuk profilu.

Izvor: News Front – Srbija

 

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Dokumentarni film „Kosovo – oteta svetinja“ (VIDEO)

  1. Koretnu kapu za Kosovom, prvi je osmislio i na glavu stavio Petar II Petrović Njegoš.
    Crni obod je označavao žal za Kosovom, crvena čoja krv kosovskih junaka, pet polukrugova pet vekova pod Turcima. Unutar polukrugova su ubacivani 4 ocila, zvijezda šestokraka, kapela, inicijali, a kasnije inicijali kralja Nikole.
    Arsenije Čarnojević je bio sa Cetinja i potomak Crnojevića i zbog šiptarskih zuluma je pokrenuo srpski narod, poznat kao Seoba Srba, prema Austrougarskoj, dalje ka današnjim Ukrajini, Belorusiji i Rusiji, koje su tada bile jedinstvena Rusija. Inače Šiptari su prvi put došli u srpske krajeve sa vizantijskim vojskovođom, Đorđem Manijakom, dok smo mi Srbi na ovim prostorima bili prethodno više vjekova.
    Pod okriljem Turaka, šiptarski teror je bio konstantan. U toku II svjetskog rata sa Kosova i Metohije je proterano oko 300.000 Srba i ubijeno više od 20.000. Onda drug Tito uz pomoć svojih slugu donosi zloglasnu Rezoluciju o zabrani povratka Srbima i dozvoljava da ujavi više od 300.000 Albanaca iz Albanije.
    Tu je onda ustav iz 1974.godine, gdje je glavnu ulogu imao Mijat Šuković.
    Dok se ne otkrije ko je bio austrougarski kaplar Tito i isti ne proglasi za ratnog i mirnodopskih zločinca, nema napretka.
    A što se tiče koretne kape, ne mogu da shvatim zašto je dukljani više stavljaju na ustaške glave, kada su priznali laži državu i sprijateljili se sa trgovcima ljudskih organa, glavosječama i ratnim zločincima.

  2. Te zlikovce i teroriste gdje jedan narod zivi kao u logorima nasa patriotska vlast prizna za drzavu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *