Независност Шкотске пољуљаће ЕУ и НАТО
1 min readУколико Шкотланђани на референдуму заказаном за четвртак кажу „да“ независности то не би само изменило мапу Велике Британије него би полуљало два стуба послератног благостања и безбедности Западне Европе – Европску унију и НАТО, пише агенција АП у анализи.
Одвајањем од остатка Велике Британије Шкотска би аутоматски изашла и из ЕУ и НАТО, одбрамбене алијансе предвођене САД, и морала би да затражи поновно учлањење у обе групе, рекли су званичници ове две организације, које обе имају седиште у Бриселу.
Посебно би у случају ЕУ поновно учлањење Шкотске могло да буде дуг и напоран процес, пошто се друге земље противе томе да Шкотланђанима дају привилегије дате Британији, која је изузета од уласка у еврозону и од укључења у Шенген зону слободног путовања.
За адмирале и генерале НАТО, инсистирање садашње шкотске владе да независна Шкотска треба да буде без нуклеарног наоружања, донело би огромне стратешке и операционе главобоље, чак иако би се дао транзициони грејс период. Морала би да се нађе нова лука домаћин за подморнице Краљевске морнарице с ракетама са термонуклеарним бојевим главама, која се сада налази у шкотском Клајду.
Британско Министарство одбране је навело да би став да Шкотска треба да буде без нуклеарног оружја могао да представља „знатну“ препреку приликом давања дозволе Шкотској за повратак у НАТО.
Док би се чекао повратак Шкотске у Алијансу, у којој је била заједно са остатком Велике Британије 65 година, морали ба да се нађу нови аранжмани за патролирање виталним навигационим путевима у Северном Атлантику и Северном мору.
Уколико би Шкотска одлучила да не тражи поновни улазак у НАТО то би представљало непознаницу за Алијансу која за то нема преседан, нема предвиђено шта урадити ако се издвоји део развијене и демократске територије алијансе која се определила за неутралност, рекао је аналитичар у канадском Савету НАТО Дањел Троуп.
Настајање једне нове западноевропске земље од пет милиона становника, отприлике величине Чешке, би такође покренуло политичке и социјалне снаге чије ефекте је немогуће предвидети, наводи АП.
Због начина расподеле гласања у Великој Британији политичке групе у Енглеској, Велсу и Северној Ирској које траже излазак из Европске уније би постале пропорционално јаче у британском Парламенту, наводи америчка агенција.
На европском континенту у међувремену од Католоније у Шпанији до области где се говори фламански у Белгији други европски народи који немају своје државе би вероватно били окуражени да следе пример Шкотске.
Губитак Шкотске би такође ослабио утицај Британије унутар 28-очлане Европске уније, оцењују аналитичари. Тренутно Британија са Немачком и Француском представља Велику тројку Уније. Без становништва Шкотске Британија би пала на број 4 иза Италије. То би значило мање британских представника у Европском парламенту као и смањен утицај Велике Британије.
Међутим, један шведски експерт не дели мишљење других стручњака. Никлас Брембер из шведског института за међународне односе сматра да је 18 месеци колико је одређено да прође између гласања у четвртак, и спровођења могуће одлуке о независности било довољно времена да дозволи Шкотланђанима и ЕУ да испреговарају споразум тако да би на дан кад Шкотска постане независна земља она могла глатко да постане чланица ЕУ.
Највећа последица шкотског гласања за независност осетила би се највише на самом Острву, у Енглеској, оцењује агенција АП.
Енглези су већ незадовољни Европском унијом тако да би гласање Шкотланђана да изађу из Велике Британије могло да послужи Енглезима као пример да изађу из Европске уније.
„Излазак Шкотске из Велике Британије повећало би шансе изласка Велике Британије из ЕУ’, рекао је Фабиан Зулег директор Европског центра за Политику, чије је седиште у Бриселу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: