Ни након три године није уништено 1,7 тона кокаина
1 min readПрије скоро три године, у два одвојена случаја, у Црној Гори је заплијењено више од тону и 700 килограма кокаина – августа 2021. преко 1,2 тоне а пет мјесеци касније још пола тоне. Иако је прије годину откривен тунел до депоа Вишег суда одакле је нестало више комада оружја, телефона, али и одређена количина дроге, из те институције кажу да је кокаин заплијењен 2021. године „на сигурном“.
Три године након највеће запљене дроге, не знају се ни налогодавци ни организатори. Више државно тужилаштво након три године поступке води против Н.Н. лица.
Предсједник Вишег суда Зоран Радовић за РСЕ је недавно казао да се заплијењени кокаин из ова два правоснажно окончана случаја налази на „обезбјеђеном и суду познатом мјесту“.
Он је навео да ће дрога бити уништена, али није прецизирао када и гдје.
„Када се за то створе услови“, наводи Радовић.
Према његовим ријечима формирана је међуресорна комисија чији је задатак надзор над уништењем дроге.
„Али још увијек није нађено адекватно мјесто гдје ће се то уништење извршити“, пише Радовић у одговорима на упит РСЕ.
Имајући у виду да ће ускоро година од када је у Црној Гори одјекнула вијест да је у средишту Подгорице откривен тунел који води до депоа Вишег суда, овакви подаци требало би да забрину.
Прве акције црногорске полиције обећавале су много, јер је за свега 30-ак дана иза решетака завршило петоро осумњичених, док се трагало за још четворицом држављана Србије од којих је један, након хапшења у Шведској, био изручен Црној Гори. Данас су сви на слободи.
Из подгоричкогОсновног суда су за ТВЦГ прошле седмице истакли оно што зна цијела Црна Гора – да је истрага у току. Одбрана с друге стране сматра да у овом случају нема ни доказа.
„Понављам што је Врховни суд Црне Горе утврдио приликом редовне контроле притвора, а то је да нити за једну од ових лица нема довољно доказа за постојање основане сумње да су извршила та кривична дјела. Што то значи? Ја не видим на основу чега ће поступајуће тужилаштво подићи оптужницу“, казао је тада Стефан Јовановић, адвокат Владимира Ерића.
Првобитно оптужени у оба случаја запљене дроге су ослобођени.
До запљене 1,2 тоне кокаина дошло је, како је тада саопштено, захваљујући обавјештајним подацима Уједињеног Краљевства.
Из Тужилачког савјета, тијела које разматра рад тужилаца, на упит РСЕ наводе да се нијесу бавили поступањем тужилаштва у случају заплијењених пола тоне кокаина, док су се у другом бавили поступањем тужиоца везано за превођење доказа са страног језика.
Полиција Црне Горе открила је у августу 1.250 пакета кокаина у селу Мојановиц́и, у близини главног града Подгорице.
Након запљене кокаина у Зети, у августу 2021. ухапшени су отац и кћерка, Будимир и Марина Крстовић, у чијем је магацину нађена дрога.
Они су били и једини оптужени у овом случају, али су их Виши суд у новембру 2022. а потом и Апелциони у априлу 2024. правоснажно ослободили оптужби да су шверцовали кокаин, као саизвршиоци.
Крстовићи су до првостепене одлуке суда били у затвору, укупно 15 мјесеци.
У другом случају, у магацину трговинске компаније „Воли“ 14. јануара 2022. заплијењено је око пола тоне кокаина, који се налазио у товару банана.
Једини ухапшени био је шпедитер Ђоко Дробњак из Бара.
Специјално државно тужилаштво (СДТ) је покренуло кривични поступак против њега због сумње да је члан међународне групе за шверц кокаина из Јужне Америке у Европу, али је након пет мјесеци утврдило да нема доказа.
Случај је потом преузело Више тужилаштво и подигло оптужницу против Дробњака.
Осам мјесеци касније Виши суд је решењем обуставио поступак јер „нема довољно доказа да је окривљени основано сумњив да је извршио наведено кривично дјело“. У септембру 2022. то је потврдио и Апелциони суд, а Дробњак пуштен из притвора.
Лепа Меденица из Вишег државног тужилаштва је појаснила да је и у том случају дат налог полицији да предузима мјере и радње у циљу расвјетљавања кривичног дјела.
Дробњак је у затвору провео више од осам мјесеци.
Адвокат Данило Мићовић који га је затупао у кривичном поступку, за РСЕ каже да има информацију да је Дробњак већ тужио државу.
Претходних година је дрога заплијењена у Црној Гори уништавана у никшићкој фабрици Јаворак. У септембру 2022. је уништено око двије тоне, како је тада саопштено, а у јулу 2020. око пет тона.
У оба случаја дрога је спаљена у присуству министара полиције, представника судске власти и представника Агенције за заштиту природе и животне средине.
Из Европског центра за праћење дрога и зависности од дрога (ЕМЦДДА) наводе да у земљама Европе нема стандардизованих метода за уништавање кокаина.
„Свака земља има своје процедуре и законе за уништавање дроге“, пише у одговорима на упит РСЕ.
Како наводе, за детаље о Црној Гори, најбољи извор информација су национални органи, јер тај европски центар нема релевантне детаље о црногорским процедурама, законима или опреми.
РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
U tim pakovanjima odavno je kokain zamenilo brasno ..
Ja bih je dao ovim provjerenim potrosacima iz dpsa,oni ce je unistiti brzo.
A moze i da se prosledi za Strasevinu zajedno sa gritom.
Ja vjerujem da ga koriste plotari iz dpsa po povoljnim uslovima.
Можда је они уништавају, али постепено. Не ваља претјеривати.