ИН4С

ИН4С портал

Нико неће да буде Меденица: Црногорско правосуђе улази у озбиљну кризу

Весна Меденица и Ивица Станковић

Конкурс за предсједника Врховног суда Црне Горе окончан је јуче и како је Побједи потврђено у Судском савјету до краја радног времена није стигла ниједна пријава.

Према законским процедурама Судски савјет ће сачекати још два дана за пријем пријава које су евентуално упућене поштом, пише Побједа.

Врховни суд је у такозваном „вд“ стању од 30. децембра прошле године када је Весна Меденица поднијела оставку. За вршитељку дужности предсјенице Судски савјет је потом именовао њену замјеницу суткињу Станку Вучинић која ће дужност, како је саопштено, обављати до избора новог предсједника.

Мандат Меденице, која је трећи пут за челницу Врховног суда изабрана у јулу 2019, био је споран и стручна и лаичка јавност бурно су реаговали већ на њену кандидатуру, али се она није повукла.

Образлажући, непуних годину и по касније, одлуку да се, ипак, повуче, у децембру прошле године, је након Опште сједнице Врховног суда, казала да, као што се у досадашњој каријери искрено, професионално и одговорно однијела према сваком отвореном питању, пружа посљедњи допринос и лични печат рјешавању питања избора предсједника Врховног суда.

У свом неформалном документу о напретку у кључним преговарачким поглављима 23 и 24 која се односе на област владавине права Европска комисија је љетос изразила забринутост због наименовањима високих функционера у правосуђу, која нијесу у складу с препорукама ГРЕЦО о независности правосуђа, те навела да се правосуђе и тужилаштво још перципирају као рањиви на политичко уплитање.

Посебно су указали на именовања, у периоду између 2019. и почетка 2020. године, седам предсједника црногорских судова, укључујући и Меденицу, на трећи мандат или више.

Весна Меденица први пут је у Скупштини Црне Горе за предсједницу Врховног суда, како пише у њеној биографији, изабрана 19. децембра 2007. године, а на приједлог тадашњег предсједника државе (Филипа Вујановића), предсједника парламента (Ранка Кривокапића) и премијера (Жељка Штурановића).

Судски савјет је тајним гласањем, а на једногласни приједлог Опште сједнице Врховног суда, поново изабрао Меденицу за предсједницу 26. јула 2014. године.

Предсједника/цу Врховног суда бира и разрјешава Судски савјет.

У Уставу изричито пише да иста особа може бити бирана за предсједника Врховног суда највише два пута, али је Судски савјет кандидатуру Меденице једногласно подржао.

У „вд“ стању је и Судски савјет још од јула 2018. године, када им је истекао мандат, али у парламенту од тада нијесу успјели да изаберу четири угледна правника, које двотрећинском већином бира Скупштина.

Влада је због тога била принуђена да иницира измјене Закона о Судском савјету и судијама, којима је предвиђено да се члановима Судског савјета из реда угледних правника продужава мандат до избора нових.

И Врховно државно тужилаштво је у „вд“ стању након што је Ивици Станковићу 7. октобра 2019. истекао петогодишњи мандат, послије чега је изабран за вршиоца дужности.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Нико неће да буде Меденица: Црногорско правосуђе улази у озбиљну кризу

  1. Šta su mislili, da će Monteprkno „daevecno“ funkcionisati? Da će Veka stojserka, brkata kanarinka, mjera gliba DPS-a, sa privatnim Monteprkno krivosuđem, Bidonima i Bidonkama tužiocima krivosuditi po želji i mjeri Kradijatora, Prdnjave i Lopova broj 1? Neka ove Monteprkno splačine objasne bravima Monteprkna koliko su ih pravno zarobili i finansijski ošišali!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy