Нил Јанг продао права на пјесме за 150 милиона долара
1 min readИнвестициона фирма Hipnosis Song God купила је 50 одсто права на целокупан опус легендарног музичара Нила Јанга.
Права на 1.180 песама овог канадског фолк-рок кантаутора плаћена су 150 милиона америчких долара.
Ова компанија нуди заинтересованима могућност улагања у музичке хитове, већ је купила права за песме Марка Ронсона, Барија Манилоуа и група Blondie i Chic.
Хипгносис, иза којег стоји ветеран овог посла Мерк Меркуријадис, претвара дела музичких звезда у извор прихода.
„Овај уговор ће заувек променити нашу фирму„, каже Меркуријадис.
„Први албум Нила Јанга сам купио када сам имао седам година – знам сваку реч, сваку ноту, сваку паузу„, рекао је он.
Он додаје да је „Нил Јанг, или барем његова музика“ од тада његов „нераздвојни пријатељ“.
Стабилна инвестиција
После откупа права на музику, Хипгносис зарађује новац сваки пут када неко пусти песму на радију, филму или у ТВ емисији.
На лондонској берзи компанија послује од јула 2018. године.
Пре него што је основао Хипгносис, Меркуријадис је сарађивао са звездама међу којима су Бијонсе, Елтон Џон и бендови Ирон Маиден и Гунс анд Росес.
Он сматра да је инвестирање у музику „исплативо колико и инвестиције у злато“ и додаје да су ауторска права стабилан извор прихода, јер је таква зарада поштеђена промена на тржишту.
Продаја музичких каталога постала је прави бизнис од почетка пандемије, јер инвеститори песме виде као стабилан извор прихода на иначе турбулентном тржишту.
Хипгносис је пре неколико дана купио и комплетна права на 161 песму Линдзија Бакингема из групе Fleetwood Mac, а вредност трансакције није објављена.
Осамдесет одсто својих песама овој фирми прошле године је продала и певачица ове групе Стиви Никс за око 80 милиона америчких долара конкурентској компанији Прајмери Вејв.
Јуниверзал мјузик група је у децембру саопштила да је откупили комплетна права на 600 песме Боба Дилана, а трансакција је процењена на између 200 и 450 милиона долара.
Јуниверзал је претходно откупио песме Бруса Спрингстина, Били Ајлиш, Кендрика Ламара и Пост Малонеа.
Зашто је Нил тако важан за музику?
Јанг се прославио шездесетих и седамдесетих година 20. века.
Данас је један од најутицајнијих кантаутора на свету.
Поред врхунске соло каријере, свирао је у бендовима Buffalo Springfield, Crazy Horse i Crosby, Stills, Nash & Young.
Јанг је објавио скоро 50 студијских и 20 албума живе музике – 18 их је златних, седам платинастих и три мултиплатинаста.
Чак седам његових албума налази се на листи 500 најбољих албума свих времена магазина Ролингстон -Everybody Knows This is Nowhere, After The Gold Rush, Déjà Vu (са Crosby, Stills, Nash & Young) Harvest, On The Beach, Tonight’s the Night и Rust Never Sleeps.
„Основао сам Хипгносис као компанију чији би део желео да буде и Нил Јанг„, каже Меркуријадис.
„Нашли смо се на страсти према музици и уверењу да су музика и ове песме значајне, а сада ћемо, по Ниловим стандардима, заједно радити да његова музика стигне до свих„.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Heart of Gold.