ИН4С

ИН4С портал

Ниш: Епидемија смањила број венчања и приходе од свадби

1 min read

Младенци Фото: крстарица.цом

По подацима матичне службе Градске управе у Нишу, у том граду су од јануара до јула склопљена 433 брака, а у истом периоду прошле године било их је 770.

Матичарка Весна Ђикић казала је агенцији Бета да су парови који су планирали да венчање прославе са великим бројем гостију углавном променили план и венчање одложили за наредну годину.

„Заказивање венчања за наредну годину, по правилима рада наше матичне службе, могуће је од 1. новембра, тако да ћемо тек видети за које термине наредне године ће се младенци опредељивати“, казала је Весна Ђикић.

Навела је и да парови који нису одустали од венчања упркос епидемији корона вируса, брак склапају у Кући за венчање уз присуство највише десет људи, у које се убрајају и матичар, фотограф и сниматељ, док су венчања у просторији Градске управе могућа само уз присуство сведока.

„Без обзира о ком простору се ради младенци су обавезни да носе маске, као и сви остала лица присутна на венчању“, додала је матичарка.

Отказивање венчања младенцима је донело велико разочарење, али углавном не доноси додатне трошкове јер без плаћања „пенала“ могу да одложе свадбено весеље у ресторану, музику, младеначку торту, венчаницу и све остало неопходно за прославу.

Нишлијка Весна Петровић чија је ћерка одложила венчање најпре од јула за август, а потом за наредну годину, каже да због тога нису имали никакве проблеме у ресторану, салону венчаница, са оркестром који је требало да забавља госте, радионицом за израду торти.

„У хотелу су им понудили враћање депозита у случају да одустају од прославе, у салону венчаница су ћерки казали да може наредне године да изабере венчаницу по жељи. Сличне договоре су постигли и са бендом, сниматељем, фотографом, радионицом за израду торти“, казала је Весна Петровић.

Услед отказивања и одлагања венчања, велики број градјана Ниша остао је без посла и прихода или имају много мање посла него пре, а приходи су им значајно опали.

Привремено је затворено више салона венчаница, неки су се већ и одјавили из регистра АПР-а. Затворени су и ресторани који се искључиво баве организовањем свадбених и родјенданских прослава.

Много мање посла имају и музичари, сниматељи, фотографи, штампарије које израдјују позивнице, цвећаре, фризери, козметичари, радње које се баве израдом декора, продавнице одела и свечаних хаљина.

Фоторепортер са дугогодишњим стажом Димитрије Митић казао је да се у Србији око 30.000 људи професионално бави фотографисањем и снимањем свадби, родјендана и других прослава, а да се њихов рад у условима епидемије свео на „ситне“ послове.

„Снимамо и сликамо венчања јер људи желе да имају успомене, али то су све мали послови пошто је на прославама мали број људи – само младенци, родитељи, евентуално брат и сестра. Уговарамо фиксну дневницу, нема продаје фотографија гостима“, рекао је Митић.

Додао је да су у сличној ситуацији и музичари, радионице за израду торти и многи други људи укључени у организацију свадби.

„Уместо бенда са пет музичара сада се ангажују по два музичара јер се и они броје у оних 20 људи колико је максимално дозвољено на прослави. Уместо торте на пет спратова, наручује се торта на три спрата или на један спрат“, рекао је Митић.

Спас за све људе чија егзистенција зависи од прослава попут свадби и родјендана, додао је Митић, представљала би дозвола за организовање скупова у затвореном простору са 100 људи.

„Свадбена весеља са 100 људи захтевају комплетну организацију почев од штампања позивница и декорисања сале за прославе, преко ангажовања бенда са већим бројем људи до продаје фотографија гостима“, навео је Митић.

Председник Регионалне привредне коморе у Нишу Александар Милићевић рекао је да у сектору угоститељства и другим услужним делатностима у Нишу протеклих месеци није било значајнијег отпуштања радника захваљујући мерама државне помоћи.

„Да није било тих мера питање је како би многе фирме, нарочито у туризму и угоститељству, опстале до сада“, казао је Милићевић.

Додао је да ће опстанак тих предузећа зависити од тога како ће се епидемилошка ситуација даље развијати.

„Надамо се да се што пре пронадје вакцина и да се епидемија што пре оконча како би се цела привреда вратила у ‘нормалан’ колосек“, рекао је Милићевић.

(Извор: данас.рс)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy