ИН4С

ИН4С портал

Ништа афирмативно што се тиче медијске сфере

Медиа центар изражава жаљење због тога што на међународни Дан слободе медија није у прилици да укаже на било шта афрмативно што се тиче медијске сфере, а посебно медијских слобода у Црној Гори.
press-freedom

Илустрација

Улога масовних медија у демократским друштвима није да буду пропагандни сервис власти или било којег центра институционалне моћи, већ да контролишу власт и центре моћи, а грађанима и грађанкама обизбиједе истините и свеобухватне информације о свему ономе што их се директно или индиректно тиче и утиче на њихове животе, наводи се у саопштењу Медиа центра повођом међународног Дана слободе медија.

„Ако жели да буде демократско друштво, Црна Гора не смије даље да фаворизује пропагандну функцију медија, посебно не оних који су у јавном власништву“, оцијенилу су из те НВО.

Како наводе, Медиа центар изражава жаљење због тога што на међународни Дан слободе медија није у прилици да укаже на било шта афрмативно што се тиче медијске сфере, а посебно медијских слобода у Црној Гори.

„Напротив. Дуже од годину дана траје узурпација националног јавног медијског сервиса од стране власти, коју потврђују и посљедње судске пресуде о незаконитим смјенама генералне директорице РТЦГ Андријане Кадије, директора ТВЦГ Владана Мићуновића и уређивачког тима ТВЦГ.

У Медиа центру истичу да је узурпација национални јавни медиј претворила у отворено пропагандно гласило власти и осујетила покушај трансформације РТЦГ у медиј који ће служити грађанима и грађанкама и бити еталон професионалних и етичких новинарских стандарда.

„Медиа центар је упорно али, на жалост, узалудно позивао чланове Савјета РТЦГ, посебно оне чији легитимитет и легалите није споран, да поднесу оставке и тако обезбиједе услове за враћање РТЦГ грађанима и грађанкама, како је предвиђено Законом. Иако је актуелни црногорски премијер Душко Марковић обећао у свом програмском говору израду медијске стратегије, нема ничега што би макар наговијестило да то обећање није послужило само лудом за радовање. Изостала је, такође обећна, анализа стања у медијској сфери и на њој базирана израда нове законске регулативе. Додуше, радило се на новим медијским законима, али понуђена рјешања су, на жалост, показала да власти није стало до унапређења, већ до ограничења слобода које су већ годинама уживане“, оцјењују Душко Вуковић, предсједник Скупштине Медиа центра и Горан Ђуровић, извршни директор Медиа центра.

Они подсјећају да су увјеравања надлежних да ће се озбиљно приступити рјешавању случајева напада на новинаре и имовину медија остала декларативна, као и раније, јер се ни у једном од тежих случајева није мрднуло ни педаљ напријед.

„Није помогло ни наглашено интресовање међународне јавности за посљедњи од тих слућајева – покушај убиства новинарке дневника Вијести Оливере Лакић – да он буде разријешен. Правосудна власт је, међутим, показала завидну ефикасност у случају истраживачког новинара Јова Мартиновића, кога је осудила на затворску казну зато што је, бавећи се својим послом, био у контакту са људима осумњиченим за криминалне послове“, закључили су на крају саопштења.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy