ИН4С

ИН4С портал

Ништа ново: Вукчевић за ДПС прави, за опозицију лош избор за Врховног државног тужиоца

1 min read
Предраг Булатовић из Демократског фронта изјавио је да једина улога коју данас има тужилаштво јесте очување личне власти Мила Ђукановића.

Лидија Вукчевић, кандидаткиња за Врховног државног тужиоца

Чланови скупштинског Одбора за политички систем, правосуђе и управу из Демократске партије социјалиста су након динамичне расправе подржали кандидатуру Лидије Вукчевић за Врховног државног тужиоца, док је опозиција била против.

Вукчевић, коју је за ту финкцију предложио Тужилачки савјет, је рекла  да ће ако буде изабрана радити на јачању интегритета тужилаца и поштовању етичких принципа.

„Радила сам на предметима који су се тицали свих кривичних дјела из надлежности Основног државног тужилаштва. Радила сам на случајевима односно предметима који су били за сва кривична дјела која су била у надлежности Вишег државног тужилаштва у Подгорици. Бавила сам се предметима, организованим криминалом, високом корупцијом и ратним злочиниима“, рекла је Вукчевић.

„Тврдим да нисам имала притиске од било кога или на било који начин приликом доношења одлука“, рекла је Вукчевић и наставила:

„Није добро када се било који орган налази у в.д. стању, па ни ВДТ. Треба пронаћи механизме да се олакша избор најбољег кандидата“.

Она је на питање независног посланика Неђељка Рудовића, да ли заиста мисли да у Црној Гори постоји владавина права, казала да сматра да у Црној Гори постоји владавина права.

„Она није на завидном нивоу због тога се налазимо у поступку европских интеграција,“ поручила је Вукчевић.

„Ви сте дали одговоре које сам очекивао, нажалост. Нисте ми одговорили да ли сте се у каријери сусрели са забранима, са појединцима против којих се не покрећу извиђаји ни истраге. Потврдили сте зашто они који су вас предложили планирају да гласају за вас када то буде на дневном реду. Ово је земља безакоња“, навео је Рудовић.

Кнежевић је питао Вукчевићеву да прокоментарише чињеницу да је против Специјалног државног тужиоца Миливоја Катнића покренут извиђај у Србији, по кривичној пријави Андрије Мандића, због основане сумње да је починио кривично дјело „недозвољена производња, држање и ношења ватреног оружја“.

Она је одговорила да нема званичну информацију да ли се против Катнића води поступак извиђаја у другој држави, те да ће уколико добије такву информацију, остварити комуникацију на захтјев надлежних органа Србије.

„Уколико добијем повјерење парламента, заложићу се да заиста бројне пријаве које сте подносили буду процесуиране и добију коначне одлуке“, одговорила је на питање Бранка Радуловића.

„Не слажем се са констатацијом посланика ДФ-а Ђукановића да тужилаштво поступа селективно“, изјавила је Вукчевић.

Предраг Булатовић из Демократског фронта изјавио је да једина улога коју данас има тужилаштво јесте очување личне власти Мила Ђукановића. Оптужница против Небојше Медојевића, сматра он, подигнута је због тога што је помињао умијешаност Миливоја Катнића у злочине на Дубровачком ратишту.

Вукчевић је напоменула да су све предметне радње које је она спровела у случају наводног прања новца за који су осумњичени Небојша Медојевић и још неколико особа надлежни суд оцијенио као правно ваљане.

Ранко Кривокапић је поново тврдњу да тужиоци не смију да покрену и процесуирају поједине случајеве, конкретно наводећи око 30 убистава у обрачуну криминалних кланова из Котора.

„Ви немате способност за функцију врховног државног тужиоца“, казао је Кривокапић уз коментар да цијени личне квалитете кандидаткиње.

За посланике Демократске партије социјалиста Вукчевић је прави избор.

„По мени ваша од основних препорука сте се легитимисали у послу кроз два најважнија дјела из области високе корупције то су Завала и Кошљун. Оно што су кључни елементи ваше биографије, ви сте то представили веома скромно сто јесте једна од одлика прије свега озбиљних људи и професионалаца,“ навео је Андрија Николић из ДПС-а.

Одбор ће након овог саслушања написати информацију коју ће доставити Скупштини.

Уколико добије подршку Одбора за политички систем, правосуђе и управу у складу са уставним прописима мораће да је подрже најмање 54 посланика у првом кругу гласања или 49 у евентуалном другом најраније мјесец дана касније.

Ниједна опозициона странка није најавила могућност гласања за њу које би најраније могло да се деси у марту када почиње редовно прољећно засиједање Скупштине.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *