ИН4С

ИН4С портал

Ништа од другог блока ТЕ: Под Голубињом један димњак

1 min read
reg-pljevlja

Пљевља

Прича која месецима кружи изнад замагљених Пљеваља и реке Ћехотине, да ће држава уз помоћ страних инвеститора кренути у капитални пројекат изградње другог блока тамошње Термоелектране, још нема ништа.

Додуше она ће, како тврде Пљевљаци, трајати наредних месеци и јесени све до парламентарних избора, док ће на терену куљати дим из јединог димњака већ времешне ТЕ. У магли су и наводи да ће Хрвати можда ускочити у изградњу другог блока ТЕ (желе да имају удео у црногорској Електропривреди) уместо сигурне чешке компаније „Шкода Праха“. Очекивало се да се у тај посао умеша и Србија, нарочито након куповине 11 одсто акција црногорског Електропреноса.

И док трају нагађања око будућег инвеститора, у „тихи рат“ ушли су Загреб и Београд. Хрватски „Пословни дневник“ је крајем прошле године навео да је преузимање Електропривреде Црне Горе више политичко него пословно питање, јер ће онај ко купи ЕПЦГ бити у знатној предности у трци за енергетског лидера у регији. Хрватска је тада отворено показала интерес за преузимање 41,74 одсто ЕПЦГ од италијанског партнера А2А. Сада је све то „замрзнуто“ после конституисања нове власти у Сабору. С друге стране у Црној Гори су оживеле нове оптужбе и препуцавања представника МАНС-а и других невладиних организација са представницима Електропривреде у вези са пројектом изградње другог блока ТЕ „Пљевља“. У МАНС-у тврде да је пројекат неисплатив, јер ће државу коштати 3,5 милијарди евра, у ЕПЦГ наводе да пројекат неће коштати преко 450 милиона, поручујући да ниједна банка не би дала кредит за пројекат који није исплатив.

  • Влада треба да одустане од другог блока, јер није економски исплатив. То није пројекат од јавног интереса, јер је од њега већа штета него корист, сматра Инес Мрдовић, активисткиња МАНС-а.- Уколико постоји дефицит електричне енергије, за који ми сматрамо да је вештачки створен, не треба га решавати кроз изградњу новог извора енергије каква је ТЕ, већ да ЕПЦГ гради објекте обновљивих извора енергије. Инвестициони трошкови овог пројекта биће око милијарду евра, а укупни 3,5 милијарди и финансираће га грађани кроз веће рачуне за струју и врло вероватно нове фискалне намете! Влада није урачунала камате на кредит, реконструкцију првог блока, која се може проценити од 60 до 100 милиона, отварање нових рудокопа, рекултивацију рудника, затварање депоније Маљевац, трошак емисија угљен-диоксида (Ц02) и трошкове здравља који се процењују на 2,5 милијарди евра. Овај пројекат не доноси нова запошљавања, а Рудник угља без државне помоћи не може финансијски пратити пројекат другог блока. Проблематичне су и комерцијалне резерве угља, којих има довољно за 20 година рада другог блока ТЕ.

Тврдњама из МАНС-а не слажу се у Електропривреди Црне Горе, оцењујући студију ове невладине организације као паушалну и лоше направљену. ЕПЦГ је најавила да ће доставити Делегацији ЕУ у Подгорици коментаре на текст о економској (не)исплативости изградње другог блока ТЕ коју су им доставиле невладине организације.

„ШКОДА“ ХОЋЕ ГАРАНЦИЈЕ

Чешка влада затражила је мишљење Европске комисије на протокол о сарадњи са Црном Гором у области енергетике и инфраструктуре, којим је као основни пројекат дефинисана изградња другог блока ТЕ у Пљевљима. То би могао бити још један разлог због којег се већ више месеци чека на договор Владе и ЕПЦГ са чешком компанијом „Шкода Праха“ у вези са реализацијом пројекта другог блока. Понуда „Шкода Прахе“ од 338 милиона евра изабрана је као најповољнија, а раније је објављено да је у преговорима споран модел финансирања будућег енергетског пројекта, односно да Чеси захтевају да држава и ЕПЦГ обезбеде гаранције за кредит, саопштавају из МАНС-а.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy