ИН4С

ИН4С портал

Њ.Е. Маслеников: Предсједавање Русије СБ УН-а је реалност која не зависи од црногорских медија или ЕУ

1 min read

Фото: ИН4С

Амбасадор Русије у Црној Гори, Њ.Е. Владислав Маслеников, истакао је да су са чуђењем обратили пажњу на интересовање неких црногорских медија, нарочито „Вијести“, за толико далеку од црногорских прилика тему као што је предсједавање Савјету безбједности УН-а.

,,Да ли је „Вијести“ икада узнемирило предсједавање САД у СБ УН-а, свјетског првака у отпочињању ратова након 1945. године, или Велике Британије током 20-годишње окупације Авганистана, или упад тих земаља и њихових савезника у Ирак с обзиром да нијесу имали правни основ за то, као и да су преварили међународну заједницу да Ирак наводно има оружје масовног уништења? Не сјећамо се икаквих коментара „Вијести“ када су САД, Велика Британија или Француска предсједавали током незаконите примјене војне снаге против Либије и Сирије“, истакао је Маслеников.

Додаје да би било занимљиво и погледати шта су писале „Вијести“ прије 24 године када је 1. априла 1999. године предсједавајући СБ УН-а постала Француска, учесник агресије против Југославије, једне од земаља оснивача УН-а.

,,Недељу прије тога НАТО је почео бомбардовање ове земље, тиме је игнорисао Повељу УН-а која забрањује примјену снаге без релевантне одлуке Савјета безбједности УН-а. Овдје на Балкану у строгом центру Европе спроведена је била крвава војна операција. Узгред речено, у недоумици смо када чујемо изјаве понеких црногорских политичара у духу да су успјели у то вријеме да спасе Црну Гору од ових бомбардовања. Као да није у касарни код Даниловграда погинуо први југословенски војник, као да није било бомбардовања Мурина… Боду очи и свјежи вербални марифетлуци бившег министра вањских послова Њемачке Јошке Фишера, који исто покушава да „гурне под тепих“ војну операцију НАТО-а против Југославије. Да овдје није ријеч о слабом памћењу политичког пензионера свједочи селекција ријечи „велики копнени рат“, односно пошто НАТО је бомбардовао Југославију из ваздуха, то не рачунамо. А и претходних оружаних сукоба у бившој Југославији Јошка Фишер воли да се не сјећа. Типичан је приступ који гура и у Подгорици низ западних амбасадора – „бомбардовање од стране НАТО-а је било прије 20 година – заборавите на то“, поручује Маслеников.

Маслеников истиче да оним незадовољним да Русија предсједава СБ УН-а, без обзира да ли то су црногорски новинари или британски „Гардијан“, као и високом представнику ЕУ за спољну политику и политику безбједности Жозепу Борељу могу дати препоруку да чешће завире у Повељу УН-а.

,,Предсједник Русије Владимир Путин је одлуку о почетку специјалне воје операције у Украјини донио у циљу примјене споразума о пријатељству, сарадњи и узајамној помоћи између Русије и Доњецке и Луганске Народне Републике на основу члана 51 Повеље УН-а ради заштите становништва Донбаса, заштите људи који током осам година су били изложени ругању и геноциду од стране кијевског режима. Такође савјетујемо господину Борељу који оптужује Русију за „кршење суштине правног оквира УН-а“ да се сјети да, када уводи наредни пакет антируских санкција, ЕУ управо крши Повељу УН-а. Није згорег за господина Бореља који изјављује да „ЕУ намјерава се супротстављати било којим злоупотребама Русије током њеног предсједавања“ да се сјети да Европска Унија има тек статус регионалне организације УН-а и нема ништа са Савјетом безбједности УН-а“, поручује Маслеников.

Према његовим ријечима, ова неозбиљна реторика само још једном потврђује да ЕУ није спремна да буде глобални спољнополитички играч.

,,Да подсјетимо да ово је исти господин Борељ који се није оклијевао у свом тексту, скроз прокишњалом од русофобије, објављеном у црногорским листовима 24. фебруара о.г. да прича о „ничим изазваној и противправној инвазији Русије на Украјину“. Изгледа да је пропустио да чује свједочења бивше њемачке канцеларке Ангеле Меркел и доскорашњег француског предсједника Франсуа Оланда да споразуме из Минска нико није намјеравао да примјењује и да су били потребни само да се Кијев напумпа оружјем и да украјинска војска буде обучена за сукоб против Русије. Односно, Запад је прижељкивао овај сукоб још од 2015. године. Међутим, исти тај Борељ још у мају 2019. године прије него што је именован на своју актуелну функцију у Бриселу назвао је Русију својим „одавним непријатељем“, додаје он.

Истиче да Русија, како се јасно наводи у новој Концепцији спољне политике земље објављеној 31. марта о.г., „не сматра себе непријатељем Запада, не изолује се од њега, нема непријатељске намјере према њему, рачуна да он схвати узалудност конфронтације са Русијом, прихвати мултиполаре прилике и с временом се врати нна сарадњу засновану на принципима суверене једнакости и поштовања интереса“.

,,Да подсјетимо, у Концепцији спољне политике Русије има велико поглавље посвећено владавини права у међународним односима. Наиме, наглашава се (тачка 23 Концепције) да ради повећања стабилности међународног правног система, спречавања његове фрагментације и слабљења, као и селективне примјене општепризнатих принципа и норми међународног права Руска Федерација намјерава посвјетити приоритетну пажњу супротстављању покушајима замјене, ревидирања и арбитрарног тумачења принципа међународног права који су записани у Повељи УН-а, Декларацији о принципима међународног права који се тичу пријатељских односа и сарадње између држава у складу са Повељом УН-а. Нажалост, ЕУ је успјела да зарази својом занемаривањем улоге Русије и Црну Гору, у најмању руку, МВП Црне Горе је учинило све могуће да не позове Амбасаду Русије на заједнички догађај Владе Црне Горе и мисије УН-а у Црној Гори поводом Дана УН-а 28. октобра 2022. године. Ово је занимљива пријава Подгорице која циља мјесто несталног члана СБ УН-а 2026-2027. године. Предсједавање Русије Савјету безбједности УН-а је реалност о којој ЕУ, Вашингтон, Подгорица, „Вијести“, „Гардијан“ и други хоће-неће морају водити рачуна“, закључује Маслеников.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Њ.Е. Маслеников: Предсједавање Русије СБ УН-а је реалност која не зависи од црногорских медија или ЕУ

  1. BOLIE KORISTIT POJAM ANTI CRNOGORSKI MEDIJI NEGO CRNOGOESKI. ZNA IH NAROD DOBRO. SAMO MARIONETSKA,, VIJESTI,, I SLIČNI MOGU SPROVODI NAJCRNJU ANTI RUSKU PROPAGANDU U CRNOJ GORI. SJETIMO SE NAKAZNE PISANIJE UREDNIKA IVANOVIĆA O SPC I MITROPOLITU CPM. VALJALO BI TAJ PAMFLET CITIRATI SA VREMENA NA VRIJEME DA SE PODSJETIMO O KOME SE RADI.

  2. Bio Rusofil ili Rusofob,ovaj tekst se mora procitati,narocito oni koji misle da se bave diplomatijom ! Kakav kapacitet,ajde prozvani odgovorite mu,ako vam basta !

    16
    3
    1. CG je prihvatila NATO vrijednosti i hoće da diktira svjetskom džinu kako da se ponaša .Kina I Rusija su se u Moskvi ,prije par dana / sa kineskim ministrom odbrane / dogovorile da zajedno rade na bezbjednosti u svijetu . Za to vrijeme,Rusija je na visokom stepenu spremnosti da odgovori na ofanzivu ukro vojske,koja se očekuje do kraja ove nedjelje .

      13
      2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *