Његошев секретар и биограф 1860: Народ који одступа од својих обичаја изопачити се мора и постати несрећа по себе и другога
1 min readНарод који одступа од својих обичаја, од свог природног живота, тај се народ изопачити мора, тај постаје несрећан и по себе и по другога, тај удара полугу преврата у корен своје среће, записао је 1860. г. први ађутант, секретар и биограф Петра Другог Петровића Његоша, Милорад Медаковић.
Ношен патриотизмом Милорад године 1844. одлази на Цетиње и постаје учитељ. Од тада почиње Милорадова узбудљива дипломатска, новинарска, истраживачка и књижевничка каријера.
После неколико година у просвети, Петар II Петровић Његош именује Милорада за свога првог ађутанта. Убрзо постају велики пријатељи, четворогодишњи сарадници и саборци. Заједно одлазе у Беч, гдје му Његош повјерава улогу коректора „Горског вијенца“.
Крајем 1854. Милорад добија позив са Цетиња „да се прими положаја секретара књаза Данила“. У јуну 1885. прихвата понуђено и тако улази у политику.
Радио је и на прикупљању књига за цетињску библиотеку, а у Дубровнику је завршио фотографски курс и тако 1845. постао први црногорски фотограф. Умро је у Београду 14. марта 1897.у 74. години живота, завештавши три куће и све акције српском народу.
О важности очувања српских обичаја записао је још:
– ,,Сав рад и све кретање душевно, мора се ослонити на природан живот и с њиме у слози напредовати. Слога је вечита и најјача снага, велики и смишљени господар среће и напретка људског.
Уколико се разумна и поштена породица слаже у својему дому, утолико се мора и цело братство и племе слагати. Ако није опште слоге, не може бити ни појединачне среће.
Износити слогу, јединство и дружевни живот само гласом, а не показивати је у самом делу, није ништа друго до поруга.“
Врлина људска мора бити и светиња људска. Онај народ мора бити најсрећнији који је сачувао све оно што се саображава његовом духу и срцу.“
Извори: ФБ Монитор, Википедија
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„Када пређосмо границу и наставимо напредовање према Сјеници наиђосмо на велики број изгинулих Турских војника. Наши војници поскидаше капе и у знак војничке сажаљивости се прекрстише.“ Записао је ово у својим успоменама онда наредник а касније војвода Српски Живојин Мишић. Када је неко везан за своју традицију он поштује све па мртвог непријатеља сажаљева. Зашто и да не. До јуче, само док пушке нису запуцале, на ратишту, они су једни с другима разговарали и измењивали пошалице. А шта је чинио Мило Џукела? Чим му се указала прилика он је кренуо у пљачку Конављана. Ако ни због чега другог због овога би му требало изрећи смртну казну. Дакле, Мило и његови следбеници су управо показали све оно на шта господин Медаковић подсећа шта постаје неко када се одрекне својег порекла и традиције.
Zasto je Njegos u svojem pasosu u polju narodnost napisao CrnoGorac kad je bio srbin? Oce li mi neko ovo ovjasniti. Njegosev pasos se cuba u muzeju i tamo sam to vidijo.
Ili si pjan ili nepismen, Zoki!
kada bi bar jednu sekundu se zamislio čemu služi i ko izdaje pasoš sve bi bilo jasno…
ni u jednom pasošu se ne upisuje narodnost, nego državljanstvo, tako je bilo, tako je i sada
da nije tako, bilo bi da kada Mandić, Bečić i Abazović podju u posetu Briselu, carinik pomisli da su došli iz tri države
globalizam, ideologija 4.rajha, zato i teži da prvo formira države i granice kako im profitno odgovara, a onda u takve prostore ukalupljuje narode, istoriju, jezik isl, stvarajući kratkoročne nacije. I sve to rade parom preko globalizovanih elita.
Takav je isti slučaj sa milogorcima to bi majku prodalo za sitne pare, zato su i izopačeni u mozak
Lijep tekst.