ИН4С

ИН4С портал

Њемачка владајућа коалиција у кризи: Свако ради за себе

1 min read

Олаф Шолц

Понекад се догађаји одвијају као да су наручени. Овог уторка 20. августа канцелар Олаф Шолц (СПД) је у Дрездену присуствовао симболичном почетку изградње фабрике чипова. Она би требало да обезбиједи снабдијевање Њемачке и Европе чиповима, а субвенционисана је милијардама еура њемачке владе. Шолц чипове назива „нафтом 21. века“ и није пропустио прилику да лично присуствује том догађају. Као да поручује: „Криза, која криза?“ Ради се дакле о будућности привреде.

Али, ових дана често се поставља и питање будућности самог канцелара. Наиме, све чешће се спомиње израз „прелазни канцелар“. Притом тај израз није потекао из опозиције, већ из владајуће коалиције. Лидер странке Зелени Омид Нурипур је у недавном интервјуу за јавни сервис АРД актуелну владу описао као „прелазну владу након ере Ангеле Меркел“.

Шолцов лаконски коментар

То изјава изазвала је бурне реакције. Сам Шолц себе не сагледава као некаквог „прелазног канцелара“, и у свом карактеристичном маниру је прокоментарисао:

„Свака влада је прелазна влада прије следеће – а понекад је то иста влада.“ Ипак, Шолц је на дијалогу са грађанима организованом у понедељак у Бремену признао да су тешки процеси доношења одлука (о буџету прије свега) засијенили постигнућа коалиције. Уједно је своје коалиционе партнере позвао на „добро владање“ и „добро понашање“.

Може се расправљати о томе да ли је јавни укор на рачун министра финансија Кристијана Линднера (ФДП) у недавном буџетском спору било „добро понашање“. Социјалдемократа Шолц је дјеловао као неко ко жели јавно да покаже свом министру финансија из редова ФДП да се он боље разумије у монетарну политику. Тај спор, који је представник Зелених Нурипур назвао „можда најбесмисленијим од свих спорова“, додатно је убрзао центрифугалне силе које већ дуго раздвајају владајућу коалицију. Отада се чини као да њени чланови покушавају да се задрже заједно само да би се одупрли осјећају сопствене пролазности. Јер, ко још жели да буде само „прелазан“?

ФДП жели да „влада и у будућности“
И док канцелар је у Дрездену говорио о будућности привреде, ФДП-ов министар саобраћаја Фолкер Висинг искористио је у уторак обилазак градилишта на обнови жељезничке пруге Ридбан, важног дијела мреже за међуградски превоз, како би говорио о будућности жељезнице. Он жељезницу, која је постала симбол свега онога што у Њемачкој не функционише, описује као „олдтајмера“ којег је наслиједио од претходних влада.

Висинг је прокоментарисао и питање „прелазне владе“: „ФДП не жели да влада привремено, већ и у будућности.“ Остаје отворено да ли ће то бити са семафорском коалицијом (СДП, Зелени, ФДП). А што се тиче Нурипурове изјаве, Висинг каже да не може да је схвати. Он очигледно има другачије мишљење, каже министар саобраћаја.

Хабек жели да постане канцелар

Трећи партнер у коалицији, Зелени, такође су се огласили. Министар привреде Роберт Хабек, који ће на следећим савезним изборима вјероватно да буде кандидат Зелених за канцелара, у уторак је организовао дијалог са грађанима у свом Министарству. Он жели да саслуша, да уђе у дијалог, да буде доступан, да отвори Министарство привреде према грађанима. Очигледно жели да поправи свој имиџ, а поглед му је већ усмјерен ка кабинету канцелара.

Иако му шансе тренутно нису велике, Хабек је већ послао поруку: „Ако икада постанем канцелар, Кристијан Линднер неће бити министар финансија.“ Његово разочарање у владајућу коалицију постало је очигледно након минималног компромиса постигнутог у буџетским преговорима. Тешко је замислити да дистанца према сопственој коалицији може бити већа од ове Хабекове.

А да ли је ова влада прелазна или није? У свако случају постаје јасно да ту свако сада ради за себе.

Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *