Њемачки доктор који је лијечио Крстовића открио да је полицијско обезбјеђење коштало милион евра
1 min readЊемачки доктор Кристијан Кретек који је у болници у Хановеру лијечио Игора Крстовића, наводног припадника шкљарског клана који је прије неколико недеља изрешетан у пуцњави у Зети, открио је за локалне медије како је изгледало лијечење пацијента под полицијском пратњом.
Због траспорта и лијечења Крстовића, у њемачким медијима дигла се велика хајка, јер је све занимало ко плаћа полицијско обезбјеђење “мафијашком босу из Црне Горе”. Кретек је открио како је дошло до тога да “балкански криминалац”, како су га називали у локалним медијима, добије такав третман.
Професор медицине Кристијан Кретек води Клинику за трауматолошку хирургију Медицинског факултета у Хановеру (МХХ), иначе једну од најпознатијих на свијету, у коју је смјештен Крстовић. Када су га новинари “Цајта” Катерина Лобенштајн и Клас Татје посјетили, показао им је кесицу са сребрнастим металом. Дјеловао је као да је отопљен. То је извадио из тијела Игора Крстовића и рекао: “То су меци који лете великом брзином. Када погоде кост, праве огромне рупе”, изјавио је доктор, а пренио Дојче веле.
Због професоровог специфичног начина рада и става да увијек избјегава ампутацију постао је нашироко познат.
“То је наш профил, по томе смо познати у свијету”, објаснио је доктор.
Зато су, пише Блиц, његови пацијенти људи са спортским повредама, жртве саобраћајних несрећа, жртве рата из Либије и Сирије, али и жртве пуцњава – нарочито из Саудијске Арабије и са Балкана. Отприлике два пута мјесечно, каже Кретек, на операционом столу му је жртва ватреног оружја. Зато му се ни Игор Крстовић, пацијент из Црне Горе рањен са више од 20 хитаца, није учинио сумњивим. За њега је то био рутински случај.
Лијечење плаћено 91 000 евра
Чињеница је да високо специјализоване Универзитетске клинике у Немачкој редовно примају веома тешке, приватне пацијенте из иностранства: арапски шеици, кинески пословни људи, руски олигарси, либијски официри… Све у свему, њемачке клинике годишње примају 200.000 страних пацијената који то плаћају више од милијарду еура. Игор Крстовић је лијечење у овој болници платио 91.000 еура!
Писмо из Подгорице
Понедељак, 3. фебруар, 13.25. Кристијан Кретек добија мејл из Црне Горе. У њему централна клиника из Подгорице пише да жели да им упути једног пацијента, Игора Крстовића (35), држављанина Црне Горе са више повреда од ватреног оружја. У мејлу није писало зашто је пуцано на Игора Крстовића.
Повреде које је задобио су опасне по живот и оперисане су у Подгорици, међутим повреде екстремитета захтијевају даље лијечење. Молба из Црне Горе је гласила: “Преузети пацијента што прије”. У мејлу су послати и рендгенски снимци – смрскана кост подлактице, избушена бутна кост, смрскано колено…
Кретек је, како је описао, одмах констатовао: “Уколико га за неколико дана не буде оперисао специјалиста, пацијент ће највероватније изгубити руке и ноге”. Одговорио је Подгорици истог поподнева: “Добродошли сте у било ком тренутку, али уз два услова: пацијент мора да буде у стању да поднесе транспорт и мора сам да сноси трошкове лијечења.”
Увече, 7. фебруара, четири дана након мејла из Подгорице, специјалним авионом за транспорт болесника у Хановер стигао је Игор Крстовић. Са њим у пратњи стигли су његова 32-годишња супруга и један љекар.
“Све тече по плану – док у једном тренутку љекар-пратилац не помене детаљ који ме је уплашио: у Црној Гори је кола Хитне помоћи у којима се налазио Крстовић штитио велики број полицајаца”, испричао је доктор.
Полиција шаље појачања
Кретек тврди да је одмах потом обавијестио полицију у Хановеру, јер “он није дужан да то уради”. Као љекару му је, како објашњава, дозвољено да о свом пацијенту не говори ништа. Полиција је послала двојицу службеника као обезбјеђење и затражила од љекара да “анонимизује” пацијента, тако да се он од тог тренутка лијечи под лажним именом.
Хановерска полиција дакле почела је одмах да штити Црногорца о коме нису знали ништа. За то вријеме, медији у Црној Гори и Србији извјештавају о покушају атентата на Игора Крстовића, пише се о мафијашкој освети и да је Крстовић повезан са организованим криминалом.
Полиција у Хановеру убрзо је затражила помоћ стручњака из покрајинске и савезне криминалистичке полиције, али и из Интерпола. Претпостављало се да би онај ко је покушао да убије Крстовића у Црној Гори, могао да изврши напад на њега и у Нјемачкој. Можда чак и експлозивом.
Њемачка полиција је одмах у болницу послала појачање
“Прва операција трајала је дванаест сати, од десет ујутро до десет увече”, каже Кретек.
Док је он покушавао да спасе пацијенту удове, прве гласине о Крстовићу почеле су да се шире ходницима клинике. Нешто касније “Билд” извјештава: “Шеф мафије изешетан са 27 метака испоручен у Хановер”. Нјемачки лист пише и на којем одељењу се налази злогласни пацијент из Црне Горе.
Паника се прелива на политичаре
Од тог тренутка за полицију није угрожен само Крстовић већ и сви у клиници: посетиоци, запослени, пацијенти. Полиција се наоружава и у болницу шаље стотину људи!
“Запослени су били окружени специјалцима наоружаним до зуба и плашили се. Тако нешто нису никада доживјели, иако су се у овој болници лијечили и принчеви, па чак и терористи. А и канцеларка је била у посјети”, испричао је доктор.
Због свега тога случај Игора Крстовића у покрајини Доња Саксонија постаје политичко питање.
“Овдје се ради о прању новца”, изјављују неки опозициони политичари. Удружење пореских обвезника почело је да захтијева да Игор лично покрије трошкове свог обезбјеђења. Покрајинско Министарство правде разматрало је могућност трансфера у затворску болницу. Чак је затражена помоћ и од америчке војске која има велику болницу у Рамштајну. Али у неком тренутку Министарство је то закочило. Зашто – то није сасвим јасно, преноси Дојче веле.
У понедељак, 24. фебруара, одржан је ванредни састанак више одбора покрајинског парламента. Сједница је трајала скоро два сата и, како преносе њемачки медији, речено је да је полицијска операција чувања Крстовића њемачке пореске обвезнике коштала готово милион еура. Осим тога, на сједници је утврђено да је “за све крив” Медицински факултет у Хановеру у оквиру којег се налази клинка. Замјеник директора смијењен је по хитном поступку.
Против Крстовића “немамо ништа”
На сједници, међу министрима, државним секретарима и полицијским службеницима није било љекара. Нису позвани. Кретек каже да је штета што није могао да им каже своје мишљење.
“Ја до данас нисам сигуран да ли је Игор Крстовић заиста члан мафије. Он и његова супруга били су потпуно изнервирани због толике полиције. Неколико пута су рекли да не желе полицијску заштиту. Чак су нам показали и потврду да тренутно нису под полицијском истрагом”, каже Кретек,
Кретек додаје да је полицију чак и питао да ли имају неке информације које говоре против Крстовића.
“Одговор је гласио: “Немамо ништа”. Нема налога за хапшење, нема потјернице. Никад се против њега није водила истрага – ни у Немачкој, ни преко Интерпола”, каже доктор.
Наставак лијечења у Истанбулу
Међутим, у сриједу 19. фебруара, 12 дана након што су стигли у Хановер, канцеларија за странце Крстовићу и његовој супрузи наложио је да напусте земљу.
“У петак 21. фебруара, пацијент из Црне Горе напустио је Нјемачку хеликоптером савезне полиције. И уз мноштво полиције свуда по клиници. Пацијент у хеликоптеру – Игор К, мафијашки бос? Или Игор К. – човек за кога се сматрало да је мафијашки бос?”, каже доктор.
Кристијан Кретек потрудио се да пронађе клинику која би могла добро да се брине о ранама његовог пацијента. Нашао ју је у Истанбулу.
Адвокат Игора Крстовића каже да се тамо пред собом његовог клијента налази једна особа – из приватног обезбјеђења, а не полицајац.
Извор: Блиц
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: