Њемачки војници све чешће траже психијатријску помоћ
1 min read
Број њемачких војника из иностраних мисија са психичким траумама расте и лане је укупно 431 војник био на лијечењу због посттрауматског стреса (ПТБС), што је њих 55 више него лане, показују подаци Бундесвера о војницима из мировне мисије у Авганистану, преноси немачка штампа.
Осим пацијената са ПТБС проблемима, лане је регистровано још и 214 војника са другим психичким тешкоћама-попут депресије и анксиозности, а код 164 од њих је по први пут постављена таква дијагноза, што је 20 нових случајева у односу на 2013. годину.
Када је све, како преносе медији, сабере и одузме, број психички новообољелих је за 25, 6 одсто већи лане, у поређењу са 2013. годином.
Портпарол за питање одбране Љевице, партије која је против иностраних војних мисија Бундесвера, Кристијана Бухолц, прокоментарисала је ове податке ријечима да “рат чини човека болесним“.
Њемачка штампа је својевремено писала и да се војници Бундесвера, који се налазе у мировним мисијама од југа Африке и Аганистана, преко Турске до Балкана и Медитерана, заправо, премало одмарају између два ангажмана у иностранству и да се, предвиђена “регенерациона пауза“ од 20 мјесеци између двије мисије не поштује у сваком другом случају.
Од 2010. до 2012. године је тиме било погођено 6 953 војника.
Највећа, најопаснија и, за психу њемачких војника најтежа мисија је у Авганистану, одакле се, према наводима медија, многи војници враћају рањени и са психичким траумама. Та мисија, који многи критикују, истовремено је и најопаснија, а тамо је осим војника, 2007. године погинуо и један бивши, дугогодишњи телохранитељ њемачког канцелара Ангеле Меркел, заједно с још двојицом стручњака за питање безбједности-они су тада били стари једва нешто више од тридесет година.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

