ИН4С

ИН4С портал

Њујорк тајмс: Приморани да живе под Турцима, Албанцима и Американцима. Али, Срби памте

"Ово је део раја на земљи", каже свештеник. "Када сте овде, можете то да осетите".

„Ово је део раја на земљи“, каже свештеник. „Када сте овде, можете то да осетите“.

Речи би биле обична фраза, свети човек који прича о светом месту. Али овде ништа није обично. Његов дом, манастир Бањска, налази се близу Митровице – подељеном граду у подељеној земљи која и даље носи ожиљке ратова од пре 600 година.

Манастир који је српски краљ Стефан Милутин изградио између 1313. и 1317. био је његова гробна црква до Косовске битке 1389. Битка између Срба хришћана и Турака попримила је облике митологије. Оно што се зна је да је вођа Срба, кнез Лазар, убијен. Његова смрт постала је симбол српске патње и отпора.

Према миту, ноћ пре битке Лазара је посетио светац у облику сивог сокола са поруком Девице Марије. Могао је да победи и освоји царство на земљи. Или је могао да изгуби и освоји царство небеско. Лазар је изабрао да изгуби.

На 600. годишњицу битке, 28. јуна 1989. Слободан Милошевић је стигао на исто место и променио избор постављен пред Лазара. Дошло је време, рекао је, да Срби пронађу своје „царство на земљи“. Оно што је уследило била је кампања етничког чишћења косовских Албанаца која се завршила НАТО бомбардовањем 1999.

Готово две деценије касније, ово је и даље подељена земља. Овде у Митровици, на северном делу земље, Срби преовладавају. Многи се не сматрају делом Косова. Они желе да буду део Србије али се осећају као пиони у већој игри док Србија покушава да постане чланица Европске уније и очекују да ће их Београд заборавити када ако тај дан дође.

На недавном скупу у градској скупштини, српског председника Александра Вучића, који је дошао да разговара са члановима заједнице узнемирене због убиства српског политичара, поздравили су забринути грађани. Они су се окупили у препуној сали у граду крцатом свакодневних подсетника колико су близу њихови некадашњи противници и колико се њихови животи разликују.

Свакога дана, позив на молитву одјекује са џамије на јужном крају моста који иде преко реке Ибар, која дели град. Мост чувају међународне снаге. Деца иду у одвојене школе. Мушкарци раде у одвојеним индустријама. Породице једу у одвојеним ресторанима. Студентима који дипломирају на универзитету у Митровици косовска влада, коју воде Албанци, не признаје диплому. Чак су и оператери мобилне телефоније подељени.

С обзиром на толике поделе, можда се може схватити као охрабрујући знак што убиство локалног политичара Оливера Ивановића није одмах довело до пребацивања кривице на албанску заједницу. Многи мисле да је његова борба против криминалних межа унутар српске заједнице довела до његовог убиства.

Свештеник Георгије каже да су Срби на Косову били изгубљени и за то криви одвојеност цркве и државе. Једини начин да се поврати природна равнотежа, каже, било би да влада буде заснована на српском православљу – а то решење је анатема за муслиманску популацију Косова.

Као потомак Милутина и Лазара, свештеник је вербализовао осећај Срба да их прогоне. „Прво смо били приморани да живимо под Турцима. Сада под Албанцима и Американцима“, рекао је. Али, Срби памте, објаснио је он и додао да се нада да ће опет повратити своју средњевековну доминацију над Косовом.

Извор: Њујорк тајмс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Њујорк тајмс: Приморани да живе под Турцима, Албанцима и Американцима. Али, Срби памте

  1. ne kontaju novinari new york timesa što im je ovaj sveti otac rekao. doduše, ne konta neke stvari ni vučić ali skontat će svi oni

  2. TU TURSKU GAMAD, KOJA JE DOVELA ARNAUTE , TREBALO JE DAVNO , DAVNO , PRUTJERATI U ĐŽAMAHIRIJU.DOŠLI DA TLACE UBIJAJU I OTIMAJU . PROKLETE OSMANLIJE

  3. DABOGDA NAM SE DUSA POSUSILA AKO TE ZABRAVIMO KOSMETE!CEKALI SMO 500 GODINA ,CEKACEMO AKO TREBA I HILJADU!PAMTI PA VRATI !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *