ИН4С

ИН4С портал

Ноам Чомски: Израелско мијешање у америчке изборе „увелико премашује“ било шта руско

1 min read
Моћ произраелског лобија је дуго једна од спорних и оспораваних тема у Вашингтону. Џон Мершајмер и Стивен Валт објавили су 2007. године чланак Израелски лоби и америчка спољна политика (The Israel Lobby and US Foreign Policy), у коме је описан овај лоби као „лабава коалиција појединаца и организација које активно раде како би усмериле америчку спољну политику у произраелском правцу“.

Стари активиста Ноам Чомски оптужио је Израел за „безобразно“ мијешање у амерички изборни процес који увелико надмашује било шта што је евентуално предузела Русија.

У коментару у коме оптужује већину медија да се усредсређују на теме које сматра маргиналним а занемарују питању која представљају „егзистенцијалну опасност“ као што су климатске промене, осамдесетдеветогодишњи лингвиста изјавио је да је у великом делу света фокус америчких медија на тобожњу руску умешаност у изборе 2016. године „пошалица“.

„Пре свега, ако сте заинтересовани за страну умешаност у наше изборе, било шта што су Руси можда урадили готово да је неприметно у поређењу са ониме што једна друга држава отворено, безобзирно и уз огромну подршку чини“, рекао је.

Говорећи за „Democracy Now“, господин Чомски је додао: „Израелске интервенције у америчким изборима увелико премашују било шта што су Руси могли да ураде, знате, чак до тачке где премијер Израела, Нетанијаху одлази директно у Конгрес, без да информише председника, и обраћа се Конгресу уз свеопшти аплауз, покушавајући да поткопа председникову политику – то је оно што се десило са Обамом и Нетанијахуом 2015. године.“

У марту 2015, на позив републиканског председника дома Џона Бонера и уз помоћ израелског амбасадора у Сједињеним Државама, Рона Дермера, израелски премијер Бенјамин Нетанијаху се обратио заједничкој седници оба дома Конгреса о нуклеарном договору са Ираном који је тек требао да буде потписан.

Он је то урадио а да формално није обавестио Белу кућу, што је наводно разљутило Барака Обаму. Његова администрација се у наредним месецима придружила договору седам страна који је требало да ограничи наводна иранска настојања за прибављање нуклеарног оружја.

У говору пред Конгресом који је бојкотовало више од педесет демократа, господин Нетанијаху је јасно назначио своје противљење договору.

„Овај договор неће бити препрека наоружавању“, рекао је господин Нетанијаху што је пропраћено гласним аплаузом. „Он ће бити препрека контроли наоружавања. И Блиски исток ће ускоро бити премрежен нуклеарним замкама. Регион где мали сукоби могу да буду окидач за велике ратове претвориће се у нуклеарну кутију шибица.“

Нападајући Обамин предлог договора са Ираном, додао је: „Морамо бити уједињени да бисмо зауставили ирански марш освајања, потчињавања и терора.“

Господин Чомски је рекао како Путин никада није одржао такав говор у Конгресу, за који су политички посматрачи рекли како је јединствен по начину на који је страни лидер тако отровно напао политику америчке владе.

„Да ли је Путин дошао да се обрати заједничкој седници Конгреса покушавајући да… их позове да измене америчку политику, а да притом није ни информисао председника“, рекао је.

„А то је само делић једног огромног утицаја. Тако да, ако сте којим случајем заинтересовани за страни утицај на изборе, има ствари на које треба обратити пажњу. А чак је и то само шала.“

Моћ произраелског лобија је дуго једна од спорних и оспораваних тема у Вашингтону. Џон Мершајмер и Стивен Валт објавили су 2007. године чланак Израелски лоби и америчка спољна политика (The Israel Lobby and US Foreign Policy), у коме је описан овај лоби као „лабава коалиција појединаца и организација које активно раде како би усмериле америчку спољну политику у произраелском правцу“.

Коалиција обухвата групе као што је моћни Америчко–израелски комитет за јавне послове (American Israel Public Affairs Committee, AIPAC), произраелску групу са седиштем у САД која је ове године потрошила 1,75 милиона долара како би промовисала произраелске политике.

Годишња конвенција ове групе је честа станица за политичаре који настоје да добију изборе или да буду реизабрани, а господин Нетанијаху јој се обратио неколико пута. Водећи говорници 2016. били су потпредседник Џо Бајден, некадашњи државни секретар Хилари Клинтон, републикански председнички кандидат Доналд Трамп, гувернер Џон Кејсик, сенатор Тед Круз и председавајући домом Конгреса Пол Рајан.

Вебсајт групе наводи да је: „Мисија AIPAC да ојача, заштити и унапреди америчко–израелске односе на начине који би оснажили безбедност Сједињених Држава и Израела.“

Ни израелска амбасада у Вашингтону ни AIPAC нису одмах одговорили на упите о наводима господина Чомског.

У свом коментару за Демократију сада, господин Чомски је рекао како су медији „фокусирани на питања која су подоста маргинална. Постоје много озбиљнија питања која су скрајнута“.

„Од свих Трампових политика, она која је најопаснија и најдеструктивнија, која у ствари представља егзистенцијалну претњу, јесте његова политика о климатским променама, о глобалном загревању“, рекао је.

„То је заиста деструктивно. И ми се суочавано са блиском претњом, не нечим што је удаљено, која може да нанесе огромну штету. Ефекти су већ видљиви али то није ништа у односу на оно што нас чека.“

Додао је: „То је врста питања о којима треба дискутовати. Уместо тога… имамо усредсређеност на оно што ја верујем да су маргиналије“.

Извор: The Independent, превео на српски Милош Милојевић, Стање ствари

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Ноам Чомски: Израелско мијешање у америчке изборе „увелико премашује“ било шта руско

  1. Поштовани господине Чомски,
    Није Израел присутан у УСА само као лоби.
    Израел је у УСА присутан као Дубока Држава. То је оно што кеца наше кокошке, а није петао.
    Многима сада није јасно ко влада Америком. Да ли Трамп, или Натанијаху.
    Обзиром да и Путин цвика од Натанијахуа, ми независни посматрачи са дна медијумског лонца склони смо да помислимо да је овде главни светски мајстор Натанијаху. Тојест, Азраел, као држава на више континената.
    Поштовани господине Чомски,
    Хвала што си својим писањем стајао увек са праведне српске стране.
    Али не могу да прежалим, и не могу да схватим, шта те је натерало да се упустиш у авантуру покушаја крађе Српског језика?

    1. Strašno bih volio da mi neko, kao ti gospodine Kosovac, objasni kako to može da se ukrade nešto što ne možeš da staviš u džep il neđe sakriješ!
      Ima li veće gluposti no govorit da ti je neko ukrao i to baš jezik! Onda te zamišljam da si ostao skroz mutav!

      1. @ trn,
        Ти си Монтенегрин, Црногорац, шта ли. Видим по коментарима, нека си нација и по њима сам те уврстио у зеленаше који оптужују Србе да поткрадају зеленашку историју. Такође видим, језик којим причаш јесте СРПСКИ. Знам да је тешко, ниси Србин, а мораш да причаш српским језиком, тако су те учили од малена, што је велика несрећа. Много је тешко причати језиком који вам је одвратан.
        Е да би ублажио ту бол, мораш том „свом“ језику дати неко ново име. Како?
        Не мораш ти да крадеш, ти ћеш језик и име добити на тацни, украшће га за тебе неко други и способнији.
        Има ко мисли на вас, то је Иван Клајн из САНУ, Иван Ивањи српски књижевник, Ноам Чомски амерички професор за језике,………. Игром случаја, ова тројица су пореклом Јевреји. Они, лоповчићи мали, научни ауторитети, они се упуштају у авантуру крађе Српског језика. Па га онда поклоне некој свињи која је потписала „Декларацију о Заједничком Језику“. До сада, ту декларацију је потписало око 9.000 стручњака за све области, па и аутомеханичара међу њима.
        Замисли ту добру комбинацију, не мора да идеш у заседе, добијеш га на тацни. И лопови сити, и козе на броју.
        А да се ја питам, одмах бих признао Ваш ентитет, чак бих вам дозволио да вам матерњи језик буде Српски. Поучен искуством Југословена, нема смисла да њихов матерњи језик буде Хрватско-Српско-Македонско-Црногорско-Бошњачко-Словеначки језик. Много компликовано.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy