ИН4С

ИН4С портал

Ној: Сви су имали право на самоопредјељење осим Срби

1 min read
"Сви народи, осим Срба, су имали право на самоопредјељење," истакао је Ној.

Фото: РТРС

Посланик њемачке опозиционе странке Линке (Љевица), која у Бундестагу заступа критичан став према НАТО-у, Александер Ној, казао је да међународна заједница води двоструке аршине према народима у бившој Југославији. „Сви народи, осим Срба, су имали право на самоопредјељење,“ истакао је Ној гостујући у Дневнику плус РТРС.

„Да ли Срби имају исто право на самоопредјељење као што се то дозвољава Албанцима, Бошњацима, Хрватима или Словенцима? То питање није ријешено и не може да буде ријешено, зато што су у питању интереси моћи који су произвели ово стање, који се нису држали међународног права, већ су једноставно хладнокрво искористили ситуацију владавине моћи да би уништили Социјалистичку Југославију,“ казао је Ној.

Он је истакао да у Њемачкој постоје различита мишљења о Републици Српској, БиХ, и генерално Србима.

„Срби су за Берлин, генерално кроз историју, били на страни непријатеља, али се то у посљедње вријеме све више мијења. И Срби који живе у Њемачкој би могли мало више да говоре о својој земљи и да је промовишу, и на тај начин помогну њеној репутацији,“ поручио је Ној и нагласио:

„Оно што сам запазио је да су Срби који живе у Њемачкој јако суздржани и да не желе да буду упадљиви, чак бих рекао да имају и мало страха због атмосфере која је владала 90-их година. Они живе непримјетно и могло би се рећи да би српска заједница у Њемачкој могла да наступа другачије и више говори о својој земљи. Мислим да би то био један корак напријед.“

Ној се данас састао са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком и премијерком Жељком Цвијановић. 

Подсјетимо, Ној је прошле године, заједно са својом колегиницом Инге Хегер био гост редакције ИН4С. Они су тада казали да је изразити став који заступају у Бундестагу: Укинути НАТО и направити савез са Русијом. Посланици су тада позвали националне парламенте држава које су чланице НАТО алијансе да се успротиве ратификацији којом би Црна Гора постала 29- та НАТО чланица.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy