ИН4С

ИН4С портал

Нова аутобуска станица 2021. године

1 min read

фото: Небојша Марјановић

На градилишту будуће централне престоничке аутобуске станице у Блоку 42, где је прилично трајало загревање пред главни посаo, већ дуже је врло активно. Мајстори и грађевинске машине на више тачака обављају радове, а фокус je на земљаним радовима и подземним инсталацијама, побијању шипова и уградњи арматуре.

Како истичу на Београдској аутобуској станици, до краја године требало би да буду изграђени перони и плато, а станична зграда и цео комплекс следеће године. За зграду су већ побијени шипови и припрема се темељна плоча. Али, за радове изнад земље БАС чека измене Плана детаљне регулације за Блок 42 што је неопходно да би могао да затражи грађевинску дозволу за станичну зграду, паркинг за туристичке аутобусе и проширење дела предвиђеног за чишћење, прање и паркирање аутобуса превозника.

Према Плану детаљне регулације који је рађен на основу победничког идејног решења архитеката Милана и Владимира Лојанице, станица није била предвиђена за 700 запослених бас-ових радника него за 200 и зато ће сада висина будуће зграде бити повећана за један међуспрат. Тражили смо и да у Блоку 42 буде паркинг за туристичке аутобусе. Разлог измена  је то што није било комуникације између града и БАС-а о нашим потребама када је тај план рађен. То смо све усагласили, измене захтевају додатно време за пројектовање свих тих садржаја. Цео комплекс требало би да буде завршен 2021 – указује за наш лист Миодраг Цонић, директор инвестиција БАС-а.

Подизање нове централне аутобуске станице у Блоку 42, како је још пре три године најављено, коштаће око 20.000.000 евра.

„Београдска аутобуска станица” добила је кредит од Комерцијалне банке од 12.000.000 евра за изградњу новог станичног комплекса, док ће остатак од 8.000.000 евра уложити из сопствених средстава.

Да у Блоку 42 и те како предстоји још радова пре него што се из Савског амфитеатра пребаци аутобуски терминал и почне рушење садашњег БАС-а, указује и посао који треба да заврши град. Реч је о реконструкцији и проширењу саобраћајница у околини будуће аутобуске станице. Крајем прошле године Дирекција за грађевинско земљиште спровела је тендер за који су предвиђени обнова и изградња коловоза и пратеће инфраструктуре у Марка Христића, Јурија Гагарина и Антифашистичке борбе. Укупно ће бити уређено око 2,6 хектара јавних површина, а бруто процењена вредност ових радова је 336 милиона динара. Према прошлогодишњим најавама, овај посао могао би да крене у првом делу ове године.

План је да се Јурија Гагарина реконструише од излазне рампе Моста на Ади према блоковима у дужини од око 600 метара. На овом делу биће изграђене четири саобраћајне траке, од којих ће три као и до сада водити ка блоковима, док ће крајња десна трака бити намењена за јавни превоз и возила која скрећу десно у Антифашистичке борбе и Марка Христића. Улица Антифашистичке борбе биће реконструисана од раскрснице са Јурија Гагарина до прилаза садржајима нове аутобуске станице у дужини од око 160 метара. Коловоз у Марка Христића планиран је за реконструкцију од раскрснице са Јурија Гагарина до главног колског приступа аутобуској станици, у дужини од око 190 метара. На овом делу се реконструише десна страна саобраћајнице ка комплексу аутобуске станице и на овој страни ће улица бити проширена за још једну саобраћајну траку. Конкурсном документацијом предвиђен је максималан рок од 270 дана за сав овај посао што значи да би требало да се заврши знатно пре отварања новог БАС-а.

Нема пресељења док се све не заврши

Пресељење БАС-а из Савског амфитеатра у Блок 42 годинама је најављивано, а постало је извесно када је кренуло спровођење пројекта „Београд на води”. Ова прича нарочито је актуелизована у лето 2017. када је са БАС-ом потписан, како је тада истицано, последњи неопходни документ. Надлежни у граду тог јула најавили су да ће се са нове станице путници превозити од 2019. Почетком 2018. престонички челници најавили су да званично креће градња БАС-а у Блоку 42. И 2019. надлежни у граду су произвољно наводили рокове, док се у БАС-у све од 2017. нису оглашавали када је реч о датумима динамике и завршетка посла.

Како је јесенас за наш лист истакао Анђелко Мучибабић, директор БАС-а, све док се комплетно не сагради нова станица у Блоку 42, радиће постојећа у Савском амфитеатру.

Башкариће се на већем простору

Према важећем планском документу нови БАС у Блоку 42 имаће бруто површину око 13.000 квадрата на којој ће, како је раније наведено, бити 135 перона и око 55 паркинга за дуже задржавање аутобуса. Постојаће и подземна јавна гаража са 200 паркинг места са приступима из Антифашистичке борбе и Јурија Гагарина.

Извор: Политика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Нова аутобуска станица 2021. године

  1. Budaletina rušini onu lepotu od autobuske i železničke stanice u centru grada, diže spomenik Stefanu Nemanji visok 7. spratova. I još pravi zelenu oazu, park u tom delu grada. Železnička već bivša, da bude muzej. Budala.

    4
    14

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *