Нова империја „осваја“ Европу: Кина купује европске компаније
1 min readКинеске компаније агресивно купују компаније у Европи, а на њиховом путу су и компаније са простора бивше Југославије, преноси Би-Би-Си.
Европска комисија, наводи овај медиј, у недавно је Кинезе назвала „системским ривалом” и „стратешким конкурентом”.
Европска је унија увела и нови механизам надзора над страним инвестицијама, како би могли реаговати да ли стране инвестиције могу нанијети штету земљама чланицама.
Према извјештају ЕК, трећина укупне ЕУ имовине у рукама је страних компанија, а 9,5 одсто компанија у Европи има власнике са седиштем у Кини, Хонг Конгу или Макау.
Поређења, на крају 2016. године, Американци и Канађани контролисали су 29 одсто компанија у ЕУ.
Кинеска су улагања у Европи свој врхунац су достигли 2016. године, када је укупна вриједност износила 37,2 милијарде евра. После тога је услиједило успоравање.
Од 2000. до 2018. године Кинези су највише су уложили у највеће европске економије попут Велике Британије, Њемачке, Италије и Француске. На листи топ 10 нашле су се и Холандија, Финска, Шведска, Португал, Шпанија и Ирска.
Према прошлогодишњој анализи Блумберга, Кинези у свом власништву држе, или имају власничке удјеле, у четири европска аеродорма, шест поморских лука и 13 фудбалских клубова.
Кинези спроводе нови велики програм „Пут свиле“, познат и као Иницијатива „Један појас, један пут” у склопу којега Кинези планирају велике инвестиције у европску инфраструктуру како би се ојачале трговинске везе између Кине и Европе. На том путу су се нашле и готово све републике бивше Југославије.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: