ИН4С

ИН4С портал

Нова изборна правила на чекању дуже од године

Гласање (илустрација)

glasanje-izbori

Радна група парламентарног дијалога ће почети са анализом механизама за спречавање злоупотреба државних ресурса у изборне сврхе након сјутрашњег састанка партијских лидера.

Чланови Радне групе доставили су лидерима извјештај о условима за одржавање избора које су требале да испуне Скупштина Црне Горе, Државна изборна комисија, МУП и Агенција за спречавање корупције. У извјештају Радне групе, у који су “Вијести” имале увид, наводи се да се са примјеном новог изборног законодавства касни више од године.

Институције надлежне за примјену изборног законодавства нијесу у прописаном року примијениле важне одредбе. Посљедње измјене и допуне Закона о избору одборника и посланика, које су ступиле на снагу 22. марта 2014. требало је да буду примјењиве од 1. новембра прошле године. Закон о бирачком списку, који је ступио на снагу 6. марта 2014. требало је да се примјењује од 1. новембра 2014.”, наводи се у извјештају парламентарног тијела у којем су били представници свих политичких субјеката, осим Демократског фронта и Социјалдемократа.

У извјештају се констатује да Агенција за спречавање корупције неће бити функционална до 15. јануара, када се очекује усељење у нове просторије. Наводи се да у Агенцији чекају да се Управа за некретинине пресели у нову зграду, након чега ће бити размотрено најбоље идејно рјешење за адаптацију и расписан тендер за извођача радова.

У овом моменту постоји неизвјесност да ли ће комплетна адаптација и опремање просторија бити завршено до назначеног периода, што свакако неће утицати на почетак рада Агенције. До кашњења је дошло због чињенице да се Управа за некретнине иселила из просторија које су опредијељене за Агенцију тек 1. новембра”, наводи се у извјештају.

Из Радне групе су упозорили да Државној изборној комисији још нијесу обезбијеђени услови за рад, као и да још не функционише парламентарни Одбор за праћење примјене закона и других прописа од значаја за изграђивање повјерења у изборни процес. У извјештају се подсјећа да се том парламентарном тијелу министарства и локалне самоуправе, током изборне кампање, морају достављати аналитичке картице са подацима о корисницима и расподјели социјалне помоћи, изводи из државног трезора, аналитичке картице о потрошњи средстава из буџетске резерве, као и путни налози за управљање службеним возилима.

У извјештају се наводи да Скупштина није формирала ни Одбор за праћење примјене изборног закона који се односи на медије, који би требало да има 10 чланова, од којих би половина требало да буде из опозиције. То скупштинско тијело требало би да прати извјештавање медија током кампање, обавјештава Агенцију за електронске медије у случају кршења закона.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy