ИН4С

ИН4С портал

Нова помоћ државе: Ево ко све може да рачуна на повишицу

новац

У склопу трећег пакета помоћи привреди и грађанима, који је недавно завршен, новац је исплаћиван у више наврата и намена, али се ове године новац од државе могао добити и по другим основама.

Тако је 5,7 милиона грађана имало прилику да поред “новца из хеликоптера” и три половине минималца “уграби” и понеку од субвенција за замену столарије или фасаде и то им је доносило и од око 70.000 па и до 120.000, пише „Блиц“.

Практично, многи су од државе у протеклих месец дана добили, према грубој рачуници, и преко 100.000 динара. Уплаћено нам је 30+20 евра државне помоћи, а бројна домаћинства у на пример Крагујевцу, Панчеву и Нишу могли да добију субвенције за повећање енергетске ефикасности, од око 800 евра динара, док се за замену столарије добија око 430 евра (око 50.310 динара).

У склопу трећег пакета помоћи привреди, грађанима је само у последњих месец дана уплаћено 50 евра, прво почетком прошлог месеца 30 евра (у склопу пакета 30+30 евра), а потом и закључно са 9. децембром и последњих, накнадно најављених, 20 евра.

У склопу трећег пакета грађани су добили 80 евра, а пензионери и додатних 50 евра.

Што се тиче предузетника, и запослених у микро, малим, средњим и великим предузећима, они су у априлу, мају и јуну добили по половину минималца (15.450 динара). Такође, у склопу пакета помоћ су примали и угоститељи и туристички радници, као и превозници (600 евра по аутобусу на период у периоду од 6 месеци).

Држава је такође, ове јесени отпочела реализацију пилот пројекта повећања енергетске ефикасности, у чијем склопу је домаћинствима широм Србије почела додела државних субвецнија за замену котлова, реновирање фасада, замену столарије и уградњу соларних колектора.

Конкурси, прво за извођаче самих радова су расписани у августу, да би у октобру били расписани конкурси за грађане који су у појединим општинама и у кратком року и додељени. Конкурси су завршени у Крагујевцу (где су додељене листе за замену столарије), Панчеву (где су објављене листе за замену столарије и набавку котлова) и Нишу (где је објављена коначна листа за замену индивидуалних ложишта).

Грађани су овом приликом добијали од 70.000 до 90.000 динара. Максимални износи субвенција за столарију се разликују од општине до општине, али према ранијим рачуницама трошкови замене столарије се крећу од 60 до 120 хиљада, а држава покрива половину тих трошкова.

Сви запослени у јавном сектору, њих око 500.000, треба да рачунају на повишице и у наредној години. Како је дефинисано, запослени у социјалним службама, здравству и војсци добиће повећање од око 8 одсто, док ће остали запослени у јавном сектору добити повећање од око 7 одсто.

Што се тиче најастаријих, њих од јануара чека линеарно повећање пензија од око 5,9 одсто.

Свих 1,7 милиона пензионера процентуално ће добити исту повишицу, а то би просечну пензију од 29.400 динара увећало за 1.700 динара на 31.100 динара.

Они који имају већу пензију, вредносно ће добити “дебљу коверту”, али највећи број пензионера имаће у џепу између 900 и 1.200 динара више. До ове рачунице дошли смо по основу чињенице да највећи број пензионера у Србји (њих око 17 одсто) има пензију између 15.000 и 20.000 динара.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *