ИН4С

ИН4С портал

Нова сазнања истраге против криминалне групе „Врачарци“: Спремили 150.000 евра да уклоне Ниловића?

1 min read

Фото: Новости

Тужилаштво за организовани криминал (ТОК) започело је и финансијску истрагу против вођа и припадника организоване криминалне групе, „врачараца“.

У току је идентификовање и „пописивање“ њихове покретне и непокретне имовине, проналаска банковних рачуна, готовог новца… У наредби за спровођење истраге против ове екипе издвојен је и један случај када су покушали да „оперу“ близу 150.000 евра преко једног београдског бизнисмена.

Према тужилачким списима, јуна 2020. године Урош Пиперски, кога ТОК терети да је са Николом Вушовићем, вођом „врачараца“, дао налог припаднику групе Драшку Николићу да се сретне са извесним Слободаном Ђукићем и узме 141.000 евра. Сумња се да је овај новац зарађен криминалним активностима. Део тих пара, 99.000 евра, Николић је требало да однесе на другу локацију.

Он се договорио са Ђукићем да се нађу на паркингу једног ресторана у Новом Београду. „Сусрет“ су предухитрили припадници МУП Србије, којима је Ђукић био сумњив, па су га идентификовали и претресли. Код њега је тада пронађено укупно 155.900 евра, које су му одузели.

Ово је само део новца којим је располагала ова криминална група, која је добијала налоге, како се сумња, од вођа „кавачког клана“ Радоја Звицера и Слободана Кашћелана. Наводно, они су добијали милионске износе за организовање и извршење убистава, али и кријумчарење наркотика. Са тим парама припремали су и друга тешка кривична дела.

За припрему и убиство Милоша Ниловића Руње, кога полиција означава као припадника „шкаљарског клана“, чланови криминалне групе са Врачара планирали су, тврди се, да утроше 150.000 евра.

Према наредби, задатак да ликвидира Ниловића добио је Милош Миљановић. Њега је по налогу Николе Вушовића ангажовао осумњичени Радивој Јовановић. Покретањем истраге против „врачараца“ поново се активирао овај случај. Наиме, Миљановића је својевремено београдско Више тужилаштво оптужило за покушај убиства Ниловића, али је Апелациони суд одбацио овај део оптужнице, па је одговарао само за недозвољено ношење оружја. Правоснажно је за то дело осуђен на четири године и осам месеци затвора.

Миљановић је, наводи Тужилаштво, 11. маја 2020. у башту једног кафића у Браничевској улици у којем је са друштвом седео Ниловић, ушао са силиконском маском на лицу и аутоматом у рукама. На снимцима камере кафића, који су нешто касније пуштени у јавност, види се како младић протрчава кроз башту локала и окреће главу, као да некога тражи.

Пошто су се гости разбежали, он одлази поред шанка према тоалету, али се затим окреће и излази на улицу. Током истраге, Ниловић је тврдио да он није био мета и да је по инерцији бежао, јер је, као и остали, видео наоружаног човека. Тврдио је да га не познаје.

Према новој истрази ТОК, Вушовић је набавио оружје, муницију, као и силиконску маску, како би се сакрио идентитет нападача. Неколико припадника групе, који су добили Ниловићеве фотографије, имало је, тврди се, задатак да обилази локале у које долази Ниловић, да изнајме стан на Врачару за Миљановића, а купљена му је гардероба за извршење кривичног дела. Миљановићу је речено, наводи се у наредби, да најпре треба да убије Ниловића, а затим, ако треба, и оне који су са њим у друштву.

„Врачарцима“ се, према наредби, на терет ставља и покушај убиства Лазара Вукићевића 7. октобра 2019. Овај младић је, нешто касније, према оптужници ТОК, намамљен и убијен у кући у Ритопеку, а за тај злочин тренутно се суди припадницима групе Вељка Беливука и Марка Миљковића. Вукићевић је требало да буде убијен у експлозији аутомобила, а све су, наводно, организовали Вушовић и Лука Церовић. Тужилаштво тврди да су осумњичени Никола Филиповић и Марко Дракула дошли до улице на Врачару где је живео Вукићевић, да би затим Дракула под његов „порше“ поставио експлозив. Кад је овај дошао до свог возила, Дракула је, даље пише у наредби, активирао направу. Аутомобил је био доста оштећен, али је Вукићевић остао неповређен.

Дракули јуче одложено суђење

Марку Дракули јуче је у Вишем суду у Београду требало да почне суђење управо за покушај убиства Лазара Вукићевића, јер је осумњичен да је под његов „порше“ поставио и активирао експлозивну направу, али је прекинуто. Судија није браниоцу дозволила да се консултује са окривљеним, па је он затражио њено изузеће. Тако се суђење одлаже док председник Вишег суда не одлучи о том захтеву. Иначе, неуобичајено је да се за исто кривично дело Дракули већ суди у Вишем суду, док у ТОК-у за то дело траје истрага. ТОК и Специјални суд би у таквим случајевима требало да имају приоритет као више правосудне инстанце, па се можда може очекивати да се Дракули у Вишем суду и обустави поступак, док се не види да ли ће га ТОК оптужити.

Одавали тајне Вељиној групи?

По налогу Тужилаштва за организовани криминал уз сарадњу са Службом унутрашње контроле МУП јуче су ухапшени полицијски службеници А. П. и Н. В. из Београда због сумње да су извршили кривична дела удруживање ради вршења кривичних дела и злоупотребе службеног положаја. Према наводима кривичне пријаве, сумња се да су од јуна до октобра 2020. године у више наврата неовлашћено припадницима организоване криминалне групе чији су организатори Вељко Беливук и Марко Миљковић одавали поверљиве податке из електронског система МУП.

Осумњиченима је одређено полицијско задржавање и они ће уз кривичну пријаву бити спроведени у ТОК на саслушање. Како „Новости“ преносе, један од ухапшених је Александар П., који је био суспендован после убиства Бојана Мирковића у београдском насељу Белвил.

Он је, иначе, Мирковићев кум, са којим је тог дана, сат пре злочина, био у теретани и на пићу на Врачару. Једно време је радио у ПС Палилула, а потом је пребачен у ПС Звездара. Његов, сада приведени колега Н. В. је из ПС Врачар.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *