Нова задужења Владе: За реконструкцију КЦЦГ и двије болнице 12 милиона из кредита
1 min readДржава Црна Гора задужиће се 12 милиона еура за реконструкцију Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) и општих болница на Цетињу и у Бијелом Пољу.
Министарство финансија је већ започело процедуру склапања кредитног аранжмана са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД), с роком отплате од 15 година, укључујући три године грејс периода, уз варијабилну каматну стопу шестомјесечни ЕУРИБОР+ 1 одсто.
– Остали услови предвиђају накнаду за обраду кредита од један одсто, као и накнаду на неповучена средства од 0,5 одсто годишње. Услови су у складу са одредбама стандардних услова задуживања ЕБРД-а – констатовало је Министарство финансија.
На последњој сједници Владе усвојена је информација о полазним основама за закључивање уговора о кредиту са ЕБРД-ом за потребе финансирање пројекта реконструкције три јавне здравствене установе у циљу унапређења енергетске ефикасности објеката. У владиној информацији се наводи да се Министарство здравља обратило ресору финансија захтјевом за иницирање преговора са ЕБРД-ом у циљу потписивања уговора о кредиту.
ЕБРД је израдила студију изводљивости, а енергетски аудити спроведени су за све три болнице, као и процјена структурног стања зграда и преглед присуства азбестом контаминираних материјала (АЦМ) у грађевинским материјалима. Након енергетских аудита, предложене мјере енергетске ефикасности/обновљиве енергије биле су: потпуна надоградња ХВАЦ система (Хеатинг Вентилатион Аир Цондитионинг), инсталација система за управљање енергијом зграде (БЕМС), инсталација ПВ система, надоградња система расвјете, изолација зидова (у малој згради за инфективне болести у Бијелом Пољу) и кровова (у Подгорици и Бијелом Пољу).
Уштедјели би око 70 одсто енергије
У владином документу се констатује да би укупна уштеда енергије након имплементације ових мјера у болницама износила око 14.929 мWх годишње, док би специфична уштеда енергије износила око 396,5 кWх/м2 по години.
– Просјечан проценат уштеде енергије износи око 70 одсто у поређењу са основном потрошњом енергије. Кумулативна уштеда ЦО2 током трајања пројекта (период од 20 година) износи 83.248 тона, а кумулативна уштеда ЦО2 по укупном инвестиционом трошку износи 6,2 кг/еура укупног инвестиционог трошка. Студија показује изузетно позитивне ефекте за све три наведене установе и велике уштеде енергије у наредним годинама, уз значајно побољшање услова рада – навели су из Владе.
– Предложене мјере за побољшање опште инфраструктуре биле су реконструкција, односно замјена електричних мрежа и разводних табли, фарбање унутрашњих зидова и плафона, радови/замјена спуштених плафона и специфични радови везани за котларницу (само у болници у Подгорици). Што се тиче структурног стања зграда и присуства АЦМ-а, на основу прелиминарних истраживања, ниједна од три зграде нема структурне слабости, а нема ни података о постојању азбеста. Инвестициони програм обухвата све три болнице у којима су спроведени енергетски аудити. Специфични трошак по бруто површини (еура по м2) за имплементацију ЕЕ/РЕ и мјера за побољшање опште инфраструктуре износи око 259 еура/м2. Овај специфични инвестициони трошак, међутим, не укључује трошкове за припрему и управљање пројектима (енергетски аудити, пројектовање, мониторинг/надзор, итд.), који износе око 13 одсто укупног инвестиционог трошка. Узимајући у обзир овај удио и 20 одсто непредвиђених трошкова, просјечан специфични укупни инвестициони трошак по бруто површини износи 358 еура/м2. Укупни инвестициони трошак реновирања болница укључених у инвестициони програм износи 13,5 милиона еура, укључујући 20 одсто непредвиђених трошкова – наводи се у владином документу.
Укупна вриједност пројекта износи око 15 милиона еура, а од тог износа планирано је да се путем кредитног задужења од ЕБРД-а обезбиједи 12 милиона еура, док ће преостала три милиона еура бити покривени инвестиционим грантом од два милиона еура и техничком помоћи коју обезбјеђује ЕБРД. Констатовано је да је већ започета комуникација са Европском банком ради финансирања овог пројекта, а као први корак у овом процесу размијењени су нацрти споразума.
Из Владе наглашавају да правни основ за закључивање предметног кредитног аранжмана представља Закон о буџету Црне Горе за 2024. годину, као и Одлука о задуживању Црне Горе од 31. 12. 2023.
ДАН
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: