ИН4С

ИН4С портал

Нови афирмативни резултати Универзитета Црне Горе

1 min read
Пише: проф. др Драган Копривица
Када се раду УЦГ, као највише научно-образовне институције Црне Горе, приступа одговорно како то чини ректор, проф. др Владимир Божовић, уз оптималну атмосферу у раду Сената и студентске организације, далеко од политичких превирања, онда је јасно зашто Црна Гора и друге државе препознају улогу УЦГ у домаћим и међународним оквирима. Стога и најновија афирмативна збивања додатно потврђују овакав успон Универзитета, кровне високошколске институције, која снажно доприноси угледу наше земље на домаћем и ширем плану.
Досад смо у неколика наврата писали о УЦГ као захвалној причи данашње Црне Горе истичући његов континуирани успон и подизање рејтинга, тим прије што је већ неколико година стриктно окренут себи у духу афирмације црногорске омладине, знања, образовања, струке и науке.
На почетку вриједи укратко подсјетити на нека од узастопних афирмативних збивања на УЦГ:
Међу програмима Универзитета запажен је и Меморандум о сарадњи на пољу родне равноправности и сузбијању родно заснованог насиља, чији су потписници ректор Божовић и министар људских и мањинских права Фатмир Ђека у свјетлу партнерског односа ресорног Министарства и УЦГ. Вриједни помена су и сусрети ректора с амбасадорима Републике Србије и Мађарске на плану јачања академских и научних веза, и сусрет с гувернерком ЦБЦГ, током којег је потписан Споразум у сфери истраживања и иновација. Афирмативно дјелују и свеукупне активности око грађевинских пројеката у циљу побољшања живота и рада студентске популације, а УЦГ су посјећивале и стране студентске делегације уз присуство премијера Спајића. На достојанствен начин недавно је обиљежено и пола вијека постојања УЦГ, уз присуство предсједника државе, Јакова Милатовића, и предсједника Скупштине Црне Горе, Андрије Мандића. Уз појачану сарадњу с мађарским Универзитетом у Печују, УЦГ је потписао и Меморандум о сарадњи с кинеским Универзитетом Схангдонг Јиаотонг, а постао је и члан УНИЦА-е, заједнице водећих европских универзитета са 53 универзитета из 40 европских главних градова, које похађа преко милион и по студената уз сто педесет хиљада запослених. Ректор Божовић је недавно уручио престижно звање “Почасни професор” Вогану Р. Волеру из САД-а, са Универзитета Минесота, на темељу сарадње са УЦГ, посебно у оквиру рада Машинског факултета, смјер Енергетика. На УЦГ је у току и Књижевни конкурс за најбољи необјављени роман у Црној Гори, као доказ више ширења спектра дјелатности. Универзитет је у сарадњии с Европским колеџом за безбједност и одбрану (ЕСДЦ) и Универзитетом у Талину (Естонија) организатор међународне обуке о сајбер безбједности (онлајн и уживо), а недавно је Министарство просвјете, науке и иновација, у рангу годишњих признања, за најуспјешнију научницу прогласило и доц. др Александру Клисић, за најспјешнијег младог научника до тридесет година живота др Луку Мартиновића, а у категорији “најуспјешнији проналазак, заштићен патентом или најуспјешнија иновација”, др Трифуна Савића (све троје професори са УЦГ). Ректор Божовић и директор Клиничког центра ЦГ Александар Радовић потписали су у Ректорату УЦГ Меморандум о ширењу већ постојеће сарадње, у циљу јаче институционалне повезаности и заједничког рада у областима од јавног интереса. Ректор и директорица Завода за уџбенике и наставна средства, мр Александра Хајдуковић, потписали су Меморандум о дубљој пословној сарадњи у науци, образовању и култури, протежирајући заједничке активности и развој образовних ресурса уз наглашенију научну и културну продукцију. На плану даље афирмације УЦГ од значаја је и податак да је, на основу Одлуке УО Асоцијације менаџера Црне Горе Универзитет проглашен за добитника годишње награде у категорији – Најбоља институција за образовање и едукацију за 2024. годину.
***
На ове импресивне резултате надовезују се и два најновија, који такође имају изузетан значај:
Амбасадорка Републике Француске у Црној Гори, Ан Мари Маске, уручила је ректору Божовићу Орден Академских палми, високо француско признање, установљено још почетком 19. в. за истакнуте личности на пољу научног и професионалног залагања и доприноса у образовању, науци и култури у Француској, и у свјетским оквирима.
На свечаној додјели у Ректорату УЦГ, примајући ово ласкаво признање, Божовић је нагласио да оно припада не само њему, него и свим колегама професорима и студентима, који вјерују у знање као залогу будућности, и нагласио да, као математичар, добро зна: “шта значи Француска у свијету математике. Француска је снажно обликовала сам начин на који савремени свијет размишља о математици, као о језику универзума, алату мишљења и темељу модерних наука.”
Затим је подсјетио да су у Паризу “стварали наши умјетници, Дадо Ђурић, Урош Тошковић и многи други, остављајући трајан траг у француској и европској авангарди. Њихова дјела и даље говоре о дубоком узајамном препознавању и прожимању. Данас, кроз сарадње универзитета, размјене студената, научне и културне пројекте, та веза се наставља и јача.”
Амбасадорка Маске је приликом уручења овог великог признања истакла да су истраживачки радови, тј. импресиван научни рад, резултирали избором Божовића у звање редовног професора и ректора Универзитета, и нагласила: “Од тада, у својству ректора, имате одлучујућу улогу у развоју Универзитета, посебно у његовој међународној сарадњи.”
Маске је навела да Божовић јача партнерства УЦГ с бројним француским универзитетима у циљу повезивања Универзитета и Научно-технолошког парка с пројектом Центра за изградњу сајбер капацитета Западног Балкана, који воде Француска, Словенија и Црна Гора, чиме се оснажују и односи Француске и Црне Горе у региону.
Континуирани рад и резултате УЦГ препознаје и Влада Црне Горе. Тако је током прошле недјеље услиједила и подршка Министарства просвјете, науке и иновација, које је за финансирање Универзитета, у оквиру мреже “Европског универзитета Улyссеус”, подржало УЦГ са 300.000 еура за наредне три године, у циљу финансирања мобилности студената и академског особља, као и за подршку “истраживачким пројектима, студентским иницијативама и развоју иновационог хаба за сајбер безбједност”.
Из МПНИ је овим поводом наглашено: “Путем чланства у алијанси Улyссеус, Универзитет Црне Горе је већ дио Европске уније, односно Европског простора високог образовања, што је резултат дугогодишњег истрајног рада на интернационализацији Универзитета.”
На крају овог нашег приказа континуираних, изузетних активности УЦГ можемо реално констатовати да Универзитет Црне Горе представља најбољу претходницу наше државе на путу њеног учлањења у ЕУ, што ће непресушна енергија, континуирани рад и креативност засигурно потврђивати и у наредном периоду путем афирмативне праксе и нових прегнућа.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy