ИН4С

ИН4С портал

Нови искораци Универзитета Црне Горе

1 min read

пише: проф. др Драган Копривица

Ко макар и оквирно прати позитивне токове и динамику УЦГ, јасно види да такав прогресиван темпо изискује огромне креативне и радне напоре, који су у оптималном степену присутни на овој нашој највишој високошколској институцији.

Посебно у духу најновијих збивања у Црној Гори импонује Меморандум о сарадњи на пољу родне равноправности и сузбијању родно заснованог насиља, који су јуче потписали ректор УЦГ, проф. др Владимир Божовић, и министар људских и мањинских права Фатмир Ђека.

Иако државни Универзитет, гдје се школује цвијет наше младе интелигенције, апсолутно није препознат по негативним токовима присутним у нашем друштву, потписивање овог Меморандума оснажује имиџ УЦГ као установе далеке од свих облика насиља, уз јачање моралних вриједности и поштовања међу студентском здравом популацијом.

Стога је ректор Божовић с правом истакао да се УЦГ и додатно обавезује да „континуирано градимо културу, у којој се поштују права сваког појединца, гдје свако има право да изрази своје мишљење и да се његов глас

чује и уважава“.
На истом фону је и став министра Ђеке, који се захвалио на партнерском односу са УЦГ уз унапређивање интеграције принципа родне равноправности у нашем образовном систему и, између осталог, рекао да Меморандум „отвара простор за координисане активности и мјере, усмјерене ка родној интегрисаности и увођењу родне перспективе у све студијске програме.“

Наравно, потписивање Меморандума овог типа у данашњем тренутку добра је и правовремена порука Универзитета и Владе ЦГ цјелокупном друштву.

Напоменимо и да је крајем прошлог мјесеца ректор Божовић у званичну посјету примио амбасадора Републике Србије, Њ. Е. Небојшу Родића, кад је разговарано о јачању академских и научних веза између двије државе уз перспективе сарадње кроз заједничке пројекте и академску размјену.

Током октобра на УЦГ је расписан Конкурс за упис на докторске студије уз велика очекивања свих заинтересованих уз дипломе академског назива магистра/мастера из адекватне области науке/умјетности, тј. уз академску диплому регулисаних професија уз потребан број ЕЦТС кредита.

Ректор је имао користан сусрет и са амбасадором Мађарске, уз оцјену да „УЦГ тежи сталном унапређењу свог академског и истраживачког потенцијала кроз међународну сарадњу“, присутну преко бројних међународних пројеката уз програме Интеррег Дунавски регион, Хоризон еуропе и Ерасмус+.

Импонује и у октобру потписани од стране ректора Божовића и гувернерке ЦБЦГ, др Ирене Радовић, Споразум УЦГ са Централном банком ЦГ у сфери истраживања и иновација, чиме је Универзитет Синергијом ка развоју друштва знања исказао снажан тренд властите профилације у породици европских универзитета и планског позиционирања уз даље унапређење образовања, бројна истраживања и иновације у кључним сферама црногорске економије.

Ректор је тада истакао да „Овај Споразум представља више од формалног оквира за сарадњу – отвара врата за конкретне пројекте и иницијативе, које ће омогућити нашим студентима и истраживачима да активно учествују у развоју нових знања и рјешавању актуелних изазова, посебно у областима финансијских технологија и зелене економије.“

Исте оцјене подржала је и гувернерка истичући да Споразум „омогућава директну размјену знања и иновација између академске заједнице и финансијског сектора“, при чему ће, по њеним ријечима, моћи бити остварено непосредно укључење и у рад ЦБЦГ кроз програме стручне праксе и истраживачке пројекте.

Ове прогресивне и снажне токове на УЦГ свакако је обојила и атмосфера толеранције на Универзитету избором, а недавно и једногласним реизбором (!) ректора Божовића, те се још једном потврдило да у Црној Гори прогресивна кретања зависе од прве личности неке од друштвених институција. Стога се и памти порука ректора студентима да „велике идеје не познају границе, а оне најбоље освајају свијет“.

У току је и реализација грађевинских пројеката у циљу оптимизације живота и рада студената, а хвале вриједан је и детаљ да су прије пола године у Филмском центру ректор Божовић, директорица Филмског центра ЦГ, Александра Божовић, и руководилац СП Филм и медији на ФДУ, проф. др Никола Вукчевић, исказали заједнички интерес око даље популаризације студентског филма.

Приликом доласка делегација страних студената на УЦГ пријемима је присуствовао премијер Милојко Спајић, а прије пола године УЦГ је прославио пола вијека свог постојања као независни, аполитични и мериторни носилац високих знања и угледа државе, уз промовисање Монографије, а свечаној академији су присуствовали и предсједник државе Јаков Милатовић и предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић.

У јуну ове године интензивирана је и сарадња УЦГ са Универзитетом у Печују, УЦГ је постао и члан још једне угледне међународне мреже: УНИЦА је заједница водећих европских универзитета са 53 универзитета из 40 главних европских градова, које похађа преко милион и по студената уз сто педесет хиљада запослених. Ово учлањење од изузетног значаја отворило је широку платформу за сарадњу са најјачим европским универзитетима на највишем нивоу уз размјене идеја и пракси на унапређењу високог образовања европског ранга.

УЦГ је недавно поентирао процес интернационализације и потписивањем Меморандума о сарадњи са кинеским Универзитетом Схандонг Јиаотонг у циљу даљег унапређења контаката двије академске заједнице.

Од значаја је и чињеница да је ректор Божовић недавно у Ректорату свечано уручио престижно звање „Почасни професор“ Вогану Р. Волеру из САД-а, са Универзитета Минесота, који је дуго и плодно сарађивао са УЦГ, особито у активностима Машинског факултета на смјеру Енергетика.

На Универзитету је недавно расписан и Књижевни конкурс за најбољи необјављени роман у Црној Гори, као доказ више широког спектра активности и изузетан примјер дјеловања УЦГ, због чега још једном треба цитирати став академика Предрага Мирановића да је наш државни Универзитет „постигао циљ – промијенио је Црну Гору“.

Због свега наведеног, УЦГ је с правом, како и доликује, заиста једна од најздравијих и најпрогресивнијих институција наше земље, и притом се бави искључиво својом дјелатношћу, далеко од свих политика, на задовољство студената, професора, свих радних структура Универзитета, Владе и грађана Црне Горе. А на непресушној енергији и креативности, ректору, Сенату и свим другим управљачким структурама Универзитета, све честитке.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *