ИН4С

ИН4С портал

Нови најавни царински електронски систем у поштанском и поморском промету

1 min read

Нови електронски најавни систем за обраду података о пошиљкама у поштанском и поморском промету требало би да буде у употреби од јесени, саопштено је из Управе царина.

Посјетом Логистичком центру Поште Црне Горе у Подгорици обиљежен је завршни догађај Пројекта Успостављања електронског најавног система за обраду података о пошиљкама (Пре-арривал процессинг/ПАП) у Црној Гори.

Како је саопштено, током посјете је менаџментима Управе царина и Поште представљен нови систем за ПАП поштанске пошиљке, који је успостављен уз техничку подршку ГИЗ-а, кроз програм њемачке Алијансе за трговинске олакшице, и финансиран од Владе Њемачке.

Из Управе царина су рекли да су у оквиру Пројекта створени услови за дигитализацију процеса како у поштанском, тако и у поморском промету.

“Очекивања су да ће обје компоненте система – за обраду података у поштанском и поморском промету бити у употреби од ове јесени”, рекли су из Управе царина.

Они су додали да је један од корака у поступку који је кроз пројекат елиминисан већ значајно смањио вријеме царињења поштанских пошиљки, а да ће, када систем буде пуштен у продукцију, то вријеме бити додатно смањено.

Из Управе царина су подсјетили да је прошле године потписан Споразум о сарадњи између Поште и Управе, чиме је ојачана њихова инстутуционална сарадња и постављена основа за нови систем.

Вршилац дужности директора Управе царина, Владимир Булајић, истакао је да су у оквиру пројекта реализоване бројне активности уз коришћење словеначког искуства и пракси, те да је резултат пројекта функционални систем, односно апликација за претходну најаву пошиљки која ће убрзати и олакшати промет робе и царинске процедуре.

Он је захвалио ГИЗ-у на сарадњи и подршци, као и представницима Поште Црне Горе, који су били поуздан партнер током трајања пројекта.

Како је навео Булајић, завршетак пројекта у изазовном времену представља успјех и резултат заједничког рада обје институције и важну надоградњу електронских система.

“Пројекат уводи аутоматизоване, беспапирне обраде података о роби, па ће ова апликација омогућити размјену електронских података прије приспећа пошиљки у земљу и обезбиједити да пошиљка буде што прије могуће испоручена крајњем примаоцу путем Поште. Прелазак на беспапирно пословање и дигитализација царинских процедура је нешто чему стремимо по узору на модерне царинске службе“, нагласио је Булајић.

Извршни директор Поште Црне Горе, Јосип Ђурашковић, истакао је важност овог пројекта за унапређење услуга Поште и навео да је задовољан постигнутим резултатима и успјешном сарадњом са свим укљученим странама.

Пројектна менаџерка из ГИЗ-а, Снежана Вујановић оцијенила је да завршетак ПАП пројекта представља значајан корак напријед за Црну Гору у модернизацији царинских процедура, унапређењу ефикасности, јачању транспарентноси и поједностављању процедура за легалну трговину.

Она се захвалила црногорским институцијама на конструктивној сарадњи и доприносу у реализацији пројекта.

Поред успостављања ПАП система, у оквиру пројекта спроведено је више од 15 техничких обука и радионица за службенике институција које ће користити системе.

Представници институција имали су прилику и да посјете Словенију, учествују на WЦО УПУ конференцији у Токију, на WТО Глобалном форуму, ДХЛ-у, Деутсцхе Пост, на састанку Пост Еуропе у Риму, те угосте царинске службе Руанде и Косова.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *