ИН4С

ИН4С портал

Нови развој кинеске економије, нове могућности за сарадњу Кине и Црне Горе

1 min read

Њ.Е. Фан Кун

(Ауторски текст Њ.Е. амбасадора Фан Кун-а

Од почетка ове године, кинеска економија је наставила свој опоравак, у позадини великог притиска на глобалну економију. У прва три квартала ове године, кинески БДП је порастао за 5,2% на годишњем нивоу, сврставајући се тако у сам врх међу највећим свјетским економијама.

Компаније из разних земаља широм свијета настављају да продиру на кинеско тржиште и проширују своје присуство у Кини. У првој половини године, улагања у Кину из Француске, Уједињеног Краљевства и Њемачке порасла су за 173%, 135%, односно 14%. У Кини је основано укупно 24.000 нових компанија са страним улагањима из различитих земаља, што је пораст од 35,7% у односу на исти период прошле године.
Посљедњих година, кинеска економија наставила је да остварује нови развој. С једне стране, у погледу традиционалне саобраћајне инфраструктуре остварена су изузетна достигнућа. Кина је изградила највећу свјетску мрежу брзих пруга и аутопутева. С друге стране, развој нове инфраструктуре, коју представљају нова постројења за пуњење електричних возила, електране које производе енергију из обновљивих извора, те пренос ултра високог напона и центри великих података (биг дата центри), привлачи глобалну пажњу.
Кинеска производња и продаја нових енергетских возила заузима прво мјесто у свијету већ осам година за редом, а више од половине електричних возила у свијету вози се у Кини. Кинеска нова енергетска возила имају три главне смарт карактеристике: паметни кокпит, паметну контролу и паметни аутопилот тј. потпомогнуту вожњу, освајајући тиме наклоност глобалних корисника, посебно млађе популације. У првих девет мјесеци ове године, Кина је извезла 825.000 електричних возила, што је повећање од 1,1 пут у односу на претходну годину. Међу кинеским брендовима који извозе своје моделе у иностранство, предњачи компанија САИЦ МГ. У септембру је обим испоруке возила САИЦ МГ у иностранство премашио бројку од 10.000 примјерака, и са 11.000 извезених аутомобила постао је први бренд аутомобила у историји кинеске аутомобилске индустрије који је остварио тако високу мјесечну продају у иностранству.

На европском тржишту, САИЦ МГ је продао укупно 54.000 возила од јануара до септембра, а његов обим продаје био је међу најбољима у многим европским земљама попут Уједињеног Краљевства, Шпаније, Француске и Италије. Недавно је кинески аутомобилски бренд Цхерy такође ушао на црногорско тржиште. Осим тога, половина Теслиних нових енергетских возила испоручених глобално прошле године произведена је управо у фабрици у Шангају, која производи по једно електрично возило у просјеку сваких 40 секунди.
Са брзим развојем електричних возила у Кини, убрзао се и развој и приступачност станица за пуњење. Кина је већ изградила највећи систем за пуњење батерија, са највећом површином и најсвеобухватнијим сервисним центрима за електрична возила на свијету. До сада, Кина има 6,278 милиона нових терминала за пуњење енергетских возила, 3460 станица за замјену батерија и више од 10 000 сервисних мјеста за рециклажу батерија. Ове године, компанија ЦАТЛ је лансирала Схенкинг ЕВ батерију са супербрзим пуњењем, која може постићи ултра-брзи ефекат „пуњења за 10 минута и домет од 400 километара“.

Компанија Хуавеј је такође израдила ултра-брзе пуњаче са потпуно течним хлађењем. Њихови терминали имају максималну излазну снагу од 600 кW и могу да се пуне максималном брзином од „један километар по секунди“, што практично омогућава кориснику да напуни цијелу батерију возила за онолико времена колико му треба да испије једну шољицу кафе.
УХВ пренос је тренутно најнапреднија технологија преноса на свијету и важно средство за промовисање зелене трансформације и великог развоја и коришћења чисте енергије. Кина има УХВ технологију преноса са највишим нивоом напона, највећим капацитетом преноса, најдужом даљином преноса и најнапреднијом технологијом на свијету.

Истовремено, Кина придаје велики значај развоју производње електричне енергије из обновљивих извора. Њени инсталирани капацитети за производњу енергије из сунца и вјетра заузимају прво мјесто у свијету, а 50% опреме за вјетроелектране и 80% опреме за фотонапонске модуле соларних електрана у свијету управо је кинеске производње. Поред тога, у циљу промовисања развоја центара великих података, Кина је покренула пројекат „Бројање на истоку и рачунање на западу“ који има за циљ изградњу националног чворишта рачунарске снаге и планирала је 10 националних кластера центара података. Сврха имплементације пројекта „Бројање на истоку и рачунање на западу“ је да се уредно усмјере потребе рачунарства великих података са економски развијеног источног региона Кине до западног региона богатог енергијом, с једне стране како би се оптимизовао распоред изградње дата центара, а са друге стране како би се промовисао координисани и равномјерни регионални развој.

Експозе нове Владе Црне Горе описује визију дигиталног, интелигентног и зеленог економског развоја, предлаже иновативне концепте као што су изградња дигиталне Црне Горе и смарт пољопривреде, и наводи као план производњу електричне енергије из обновљивих извора, нова енергетска возила, пренос електричне енергије на ултрависоки напон, дигиталну трансформацију и друге области. Ово се поклапа са новим кинеским концептом развоја „Иновације, координација, зелено, отвореност и дијељење“ и веома је у складу са дигиталном економијом и зеленим развојем који Кина заговара. Кина је вољна да ради са Црном Гором на продубљивању сарадње у области традиционалне инфраструктуре, али паралелно са тим и да активно истражује и нове прилике за сарадњу у области нове инфраструктуре, укључујући електрична возила, нову енергију, пренос ултра високог напона и дигиталну економију. На тај начин заједно ствармо нови замах за развој, дијелимо нове могућности за сарадњу и додатно зближавамо Кину и Црну Гору, са циљем да обострано корисна сарадња донесе још више резултата од којих сви добијају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Нови развој кинеске економије, нове могућности за сарадњу Кине и Црне Горе

  1. Saradnja sa Crnom Gorom i medjusobna robna razmjena je mnogo uticala da na ekonomski oporavak Kinskog tržišta i njen ekonomski rast.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *