ИН4С

ИН4С портал

Нови састави ВСС-а и ДВТ-а тек 2023. године

1 min read
Нови састави ВСС и ДВТ, међутим, могу се очекивати тек за годину дана.

фото: Д. Јевремовић

Народна скупштина је распуштена а уставне промене у области правосуђа, које су грађани изгласали на референдуму у јануару  – заживеће тек следеће године када буде донет сет правосудних закона. Прелазне и завршне одредбе уставних амандмана прописују да у року од годину дана треба да се са променама усагласе закони о судијама, тужиоцима, о Високом савету судства (ВСС) и Високом савету тужилаштва.

До тада највише тужилачко тело и даље ће се звати Државно веће тужилаца (ДВТ ).

Да ли то значи да ће ова два највиша правосудна тела остати у истом сазиву све док њиховим члановима не истекну мандати, питали смо судију Небојшу Ђуричића, председника Управног одбора Форума судија Србије, који је судија у парничном одељењу Вишег суда у Београду.

– Изборни чланови ВСС-а, а то је шест судија, остају и даље до краја свог мандата, а када се промени сет правосудних закона тада треба да у Високи савет буду изабрана и четири истакнута правника, а председник Врховног касационог суда остаје као члан по положају, док министар правде неће више бити члан овог тела – објаснио је судија Ђуричић.

Нови састави ВСС и ДВТ, међутим, могу се очекивати тек за годину дана. Најпре је потребно да се ураде нацрти нових правосудних закона, којима ће бити детаљније дефинисани критеријуми за избор истакнутих правника као изборних чланова ових тела. То могу бити угледни адвокати, професори или правни стручњаци. Изменама Устава прописано је само да треба да имају најмање десет година искуства, али законом је потребно још детаљније дефинисати ко може да конкурише за место истакнутог правника у ВСС-у и ДВТ-у и какви ће бити критеријуми за избор.

Истакнуте правнике треба да бира Народна скупштина – која је управо распуштена. Сада се још не може тачно рећи ни када ће после избора бити састављена нова Влада Србије, а тек после тога треба да почне са радом нови сазив Народне скупштине. Сва је прилика да то неће бити пре јесени, па до тада није могућ ни избор нових судија и председника судова, јер њих и даље мора да бира скупштина – све док се не донесе нови сет правосудних закона.

– Прво треба ускладити све правосудне законе са новим одредбама Устава у области правосуђа. Друго, све институције треба да се конституишу у складу са променама Устава, а затим да се изменама Закона о судијама пропишу услови за избор судија – каже судија Ђуричић.

Наредних годину дана све ће, дакле, бити по старом, док се не успостави нови систем.

– Друга димензија оваквог стања је чињеница да сада нема Народне скупштине, све до конституисања новог сазива. У том периоду не може бити ни избора нових судија ни председника судова. Када је реч о напредовању судија, о томе ВСС може сам да одлучује без скупштине – наводи судија Небојша Ђуричић.

У току је неколико конкурса за избор судија који нису окончани. ВСС може да уради свој део посла и да предложи кандидате, али нема скупштине која треба да их изабере.

Због свега што правосуђе очекује ове године, неопходно је што пре основати радне групе за измену сета правосудних закона, које треба да буду усклађене са Уставом, како би нацрти ових закона били припремљени на време.

– Ако се чека нови састав владе, па дође лето и онда се почне са радом на законима тек од септембра, онда би то било изгубљено време. Уколико би радне групе већ сада почеле да припремају нацрте нових правосудних закона, тада би било времена да се организују јавне расправе и да до краја године или најкасније почетком следеће године буду усвојени нови закони – каже Ђуричић.

Под условом да тако и буде, уставне реформе заживеле би у стварности тек за годину дана. Треба имати у виду да ни то није лако достижан рок ако се са припремама не почне на време.

Министарка правде Маја Поповић најавила је у јануару, у интервјуу за „Политику”, да ће министарство током ове године припремити сет правосудних закона које је потребно донети ради усклађивања са променама Устава, а то су Закон о судијама, Закон о уређењу судова, Закон о Високом савету судства, Закон о јавном тужилаштву и Закон о Високом савету тужилаштва.

Поред тога, очекују нас и нове измене и допуне Закона о парничном поступку, Кривичног законика, Законика о кривичном поступку и Закона о малолетницима.

Проблем због неблаговременог избора судија

У правосуђу већ годинама постоји велики проблем са неблаговременим избором судија.

– Конкурси се расписују тек када судије оду у пензију, иако се унапред зна када ће отићи. Тако многи судови по шест месеци остају без довољног броја судија. И сада се зна да ће наредних  година по стотину судија годишње отићи у пензију и да ће доћи до смене генерација. Зато треба на време попунити упражњена места избором нових судија. Потребно је да се успостави динамика сигурних конкурса за сваки суд, а уставне реформе су идеална прилика да решимо управо ово питање и да се конкурси расписује благовремено – истиче председник Управног одбора Форума судија Србије.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Поповић и Косачов: Односи Србије и Русије најбољи у историји

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy