Ново археолошко откриће у нашем подморју
1 min readМедитеранско морско дно свједочи о многим поморским транспортима грађевинског материјала чији је дио често био кровни покривач, односно тегуле и имбрекси. Такав локалитет је на морским дубинама у Црној Гори недавно открио Данијел Ђорђевић, инструктор роњења и власник ронилачког клуба „Adriatic Blue“ из Херцег Новог.
Ђорђевић је своје откриће подјелио је са тимом Лабораторије за археологију поморства, Универзитета Црне Горе (ЛабМА УЦГ), како би се урадила процјена културне и научне вриједности.
Како појашњавају из Лабораторије за археологију поморства имбрекси и тегуле су преклапајући кровни цријепови који су се користили у античкој и средњевјековној архитектури као водоотпорни покривач крова.
Углавном су прављени од печене глине. У Риму су се користили на скоро свакој врсти грађевине, од скромних помоћних објеката до величанствених храмова. Тегуле су обликоване са издигнутом вертикалном ивицом на два краја, што би усмјеравало кишницу према дну цријепа. Имбрекси су употпуњавали водоотпорност тако што су се постављали преко спојева вертикалних ивица тегула, дијелећи кров на канале. Кишница је отицала са закривљених имбрекса низ канале и преко тегула се спуштала у олук.
У координацији са Управом за заштиту културних добара, тим Лабораторије за археологију поморства, Универзитета Црне Горе, је са Данијелом Ђорђевићем, инструктором роњења и власником ронилачког клуба „Adriatic Blue“, посјетио локалитет.
“Локалитет се налази на стрмом каменом гребену на коме су расути комади кровног покривача типа имбрекс, док тегуле за сада нијесу пронађене. Имбрекси су груписани око већег камења и стијена. На пјесковитом дну такође су уочљиви појединачни комади. Читав локалитет је нетакнут. Настао је, вјероватно, избацивањем терета, прије него потонућем брода. Старост и поријекло имбрекса на локалитету се не могу одредити без детаљних научних анализа. Ипак, овај тип материјала се често веже за Римско доба и тадашње грађевинске подухвате”, наводи се у саопштењу ЛабМА УЦГ.
Како појашњавају имбрекси и тегуле су транспортовани бродовима, о чему свједочи римска олупина, откривена 2009. године од стране РПМ Nautical Foundation и истраживачког пловила Херкулес јужно од улаза у Боку Которску. Ова олупина античког пловила, чији је терет био само кровни покривач, односно тегуле и имбрекси, је прелиминарно датована у доба Римске републике, то јест први вијек прије нове ере.
“Проналазак овог локалитета свједочи о великом потенцијалу и оправдава развој подводних наука и технологија на Универзитету Црне Горе са циљем систематског истраживања подморја. Дјело инструктора роњења Данијела Ђорђевића илуструје модел сарадње ронилачког, научног и институционалног сектора који унапређује истраживање, заштиту и туристичку валоризацију подводне културне баштине Црне Горе”, поручују из ЛабМА УЦГ.
Лабораторија за археологију поморства као дио Центра за истраживање, иновације и предузетништво, Поморског факултета Котор, настоји да освијетли и учини подводну културну баштину Црне Горе доступну јавности.
Лабораторија је чланица UNESCO UNITWIN мреже за подводну археологију и у својој мисији примјењује најсавременије методе, користи најмодернију опрему и иновативне технологије развијене кроз ИПА пројекат WRECKS4ALL, који кофинансира Европска унија.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: