Новосадска рација постаје обавезна тема на часовима историје
1 min readУ новим програмима наставе и учења овај стравичан злочин наћи ће се међу кључним појмовима, чиме ће се осигурати да убудуће сви наставници и аутори уџбеника историје обавезно посвете дужну пажњу овом погрому.
Пре тачно 81 годину догодио се стравични злочин мађарског окупатора на простору јужне Бачке, погром и масакр знан као „Новосадска рација” у три најстрашнија дана у историји Новог Сада, који је од 21. до 23. јануара 1942. године био масовно губилиште Срба и Јевреја. И то до сада није било међу кључним појмовима садржаја наставног предмета историја, али ће како „Политика” сазнаје убудуће – бити. За наш лист то је потврђено у Заводу за унапређивање образовања и васпитања (ЗУОВ), где настају предлози планова и програма наставе и учења за предуниверзитетско школство.
О овом и другим страдањима жртава и злочинима против човечности у Другом светском рату наши ђаци уче на часовима историје у осмом разреду основне школе, у трећем или четвртом разреду гимназије и у првом или другом разреду средњих стручних школа. Не у свим, али у већини одобрених уџбеника из историје, у лекцијама посвећеним злочинима окупатора, геноциду над српским народом у НДХ, Холокаусту над југословенским Јеврејима, описана је и „Новосадска рација”.
Иницијативу да наставне јединице о погрому у Бачкој буду неизоставни део одговарајућих наставних програма за основце и средњошколце, подсетимо, Бачка епархија Српске православне цркве упутила је Националном просветном савету и ово најважније стручно тело једногласно ју је прихватило. Иста иницијатива наишла је и на одобравање стручњака ЗУОВ-а који истичу да је „од посебног значаја да се у новим програмима наставе и учења ‚Новосадска рација’ нађе међу кључним појмовима садржаја предмета историја, међу којима већ јесу, на пример: Холокауст, Аушвиц, Јасеновац…” Држећи се тог става, уз сагласност просветног врха, у новим програмима наставе и учења овај садржај ће бити међу кључнима, а тиме ће се осигурати да убудуће сви наставници на часовима и аутори на страницама уџбеника обавезно посвете дужну пажњу и одговарајући простор овом трагичном догађају.
Осим тога, ЗУОВ је израдио угледан пример припреме за час историје посвећен неговању сећања на „Новосадску рацију” на који могу и треба да се ослоне наставници историје. У уводном делу тог часа, на који ни професор ни ученици не би ваљало да дођу неспремни, наставник пита ђаке да ли су урадили домаћи задатак – самостално истраживање о „Новосадској рацији” и да ли су одгледали документарни филм „Деца бесмртности” у којем је описан тај злочин. Затим ученике дели у парове или мање групе, задаје им да промисле, продискутују и наведу најмање пет разлога зашто је важно неговати сећање на овакве догађаје. Како се у припреми часа даље наводи, наставник може ђаке да подстакне да искажу какве би последице проистекле уколико би се у савременом друштву заборавило на оваква страдања и ако се она ни на који начин не би обележавала. Запажања ученика требало би да буду записана на табли, а онда би и наставник требало да представи своје закључке и укаже на оне који су најважнији за неговање културе сећања, као на пример: „помаже нам у разумевању света у којем живимо и у развијању сопственог идентитета, учи нас да уочимо упозоравајуће сигнале да се слични злочини могу поновити, инспирише нас да будемо бољи људи…”
По замисли стручњака ЗУОВ-а, професор и ученици на овом часу заједно издвајају најважније податке о томе када се и где злочин догодио, ко су били починиоци, ко жртве, дискутују о документарцу „Деца бесмртности” издвајајући из филма сведочења потомака жртава која су на њих оставила посебан утисак. У завршном делу часа у наставниковој презентацији може да буде приказана фотографија знаменитог споменика „Породица”, вајара Јована Солдатовића, посвећеног жртвама „Новосадске рације”.
Очекивани исходи после оваквог часа су да ће ученик бити у стању да: образложи смисао неговања сећања на трагичне историјске догађаје као што је „Новосадска рација”; објасни могуће последице овог злочина мађарских окупатора из 1942. године на савремено српско друштво; препозна важност поштовања људских права; идентификује основне карактеристике тоталитаризма у Мађарској у време Другог светског рата и наведе његове последице у контексту злочина у јужној Бачкој; лоцира на историјској карти простор јужне Бачке где су извршени злочини почетком 1942. године; користећи ленту времена смести „Новосадску рацију” на одговарајуће место међу најзначајнијим појавама и догађајима из историје Србије и српског народа у периоду Другог светског рата. И што је најважније, све ће то заиста научити – заувек, не само за оцену.
Документарни филм „Деца бесмртности” од значаја за образовање
Пре неколико година Градска управа за културу Новог Сада обратила се Министарству просвете за стручно мишљење о предлогу Организационог одбора за обележавање годишњице „Новосадске рације” да ђацима „завршних разреда основних и средњих школа” на територији Новог Сада буде приказан документарни филм „Деца бесмртности”, редитеља Милоша Поповића. Струка је тада проценила да је овај документарац значајан за образовање и да треба да га погледају не само матуранти него сви ђаци старијих разреда осмолетки и средњошколци на републичком нивоу.
– Филм „Деца бесмртности”, чији је продуцент православна Епархија бачка, настао је 2012. године. Траје 30 минута, а за тему има злочин мађарског окупатора из јануара 1942. године на простору јужне Бачке у којем је страдало више хиљада цивила српске и јеврејске националности. Стручни тим ЗУОВ-а оценио је да овај филм може да допринесе остваривању циљева нашег образовно-васпитног система и препоручио његово приказивање основцима од петог до осмог разреда и средњошколцима, с тим да се, у складу с узрастом, подразумевају одговарајуће припреме и активности пре и после гледања овог документарца – објаснили су у ЗУОВ-у за „Политику”.
Ова филмска прича, дочаравају, саткана је од потресних сведочења потомака страдалих која изазивају емпатију код гледалаца. Гледање филма лако се може повезати са садржајем програма наставе и учења предмета историја, српски језик и књижевност и грађанско васпитање и може да пружи подстицај за разговор са ученицима о многим темама – не само о конкретном злочину и Другом светском рату, већ и о важности праштања и развијању културе сећања.
Извор: Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: