ИН4С

ИН4С портал

Нововић: Незадовољни смо поступањем нижестепених судова, под лупом и челници нове власти

1 min read

Владимир Нововић

Главни специјални тужилац Владимир Нововић казао је да је у Специјалном државном тужилаштву формирано више кривичних предмета против функционера или чланова политичких партија које сада конституишу власт и појаснио да се у њима ажурно поступа ради доношења одлука.

Рекао је и да категорички одбацује тврдње дијела јавности да се СДТ искључиво бави функционерима бивше власти, а да случајеве у које су “укључени” представници власти након 30. августа 2020. године држи у фиокама.

У Специјалном државном тужилаштву је формирано више кривичних предмета против других лица, функционера или чланова политичких партија које сада конституишу власт, у којима се ажурно поступа ради доношења одлука, а о којима детаљније не могу говорити због интереса поступка, али ће јавност и о томе бити упозната кад се стекну услови. Дакле, поступање Специјалног државног тужилаштва у сваком кривичном предмету и у сваком случају је савјесно, независно, непристрасно и одговорно, по Уставу и закону, а тако ће бити и убудуће, док год сам ја његов руководила“, наводи СДТ Нововић.

Нововић је у интервјуу Вијестима негирао спекулације да размишља о одласку из СДТ-а и повратку судијском позиву, наглашавајући да је фокусиран на рад те институције и остваривање резултата у интересу правде и грађана Црне Горе.

„Моја намјера је да останем на функцији главног специјалног тужиоца и у потпуности испуним све постављене циљеве. Фокусиран сам искључиво на рад Специјалног државног тужилаштва и остваривање резултата у интересу правде и грађана Црне Горе“, рекао је он.

Говорећи о повјерењу у руководиоца Специјалног полицијског одјељења и учинцима тог тима, апострофирао је да “Предраг Шуковић и његови људи представљају примјер професионалности, храбрости и интегритета којим треба да се воде сви службеници Управе полиције у вршењу полицијских послова”.

Главни специјални тужилац казао да је веома разочаран што у скорије вријеме неће доћи до пресељења СДТ-а у стару зграду Владе, оцијенивши да они којима је Влада повјерила тај задатак, морају показати већу одлучност, активност и посвећеност, како би се рјешење тог проблема значајно убрзало.

„Сматрам да је потребно да државни органи и органи државне управе, којима је Влада повјерила овај задатак, покажу већу одлучност, активност и посвећеност, како би се рјешење овог проблема значајно убрзало, а што се континуирано потенцира и у извјештајима Европске комисије“, саопштио је Нововић.

Нововић и да су истраге против окривљених Александра Мијајловића (који је на челу тзв. Гранд клана) и Рада Милошевића у вези са шверцом цигарета су још увијек у току, из разлога што се прикупљају електронски докази са сада декриптоване апликације за комуникацију, у поступку међународне правне помоћи, а од надлежних правосудних органа других држава.

„Након што ти докази буду достављени, анализирани и оцијењени, донијеће се одлука“, истиче он.

Надаље, додаје да Стратегијом за истраживање ратних злочина 2024-2027. године није предвиђено да се одмах по доношењу Стратегије поново покрену кривични поступци у конкретним случајевима ратних злочина.

„Напротив, Стратегијом и пратећим Акционим планом за период 2024-2025. године предвиђена је обавеза Специјалног државног тужилаштва да, најкасније до краја првог квартала 2025. године, донесе План поступања у вези са догађајима који су обухваћени већ окончаним поступцима за ратне злочине. С тим у вези, у Специјалном државном тужилаштву је већ формирана радна група која ће, узимајући у обзир сложеност, обимност и доступност предмета, у прописаном року, израдити наведени План поступања“, казао је Нововић.

Докази са АНОМ-а су правно ваљани

Како каже СДТ Нововић, Специјално државно тужилаштво се не слаже са ставом суда и због тога је и изјавило жалбу, а наши жалбени наводи се заснивају на томе да су такви докази правно ваљани јер су прибављени у поступку пружања међународне правне помоћи у кривичним стварима, уз тврдње замољене државе да су ти докази прибављени у складу са њиховим законом.

„Истакао бих да у поступцима пружања међународне правне помоћи важи принцип међусобног признавања судских одлука и пресуда који забрањује да се преиспитује правна ваљаност доказа и поступка у којем су ти докази прикупљени у замољеној држави, а што је, у крајњем, потврдио и Европски суд за људска права, у одлуци из септембра ове године“, истиче он.

Брине поступање нижестепених судова

Врховни суд усвојио је бројне захтјеве за заштиту законитости Врховног државног тужилаштва, након што су Виши, односно Апелациони суд констатовали да нема мјеста оптужбама против више особа из оптужница СДТ-а. Међутим, пресудама Врховног суда углавном се утврди да постоји повреда закона, али се не дира у правоснажне одлуке.

Као главни специјални тужилац, Нововић је истакао да са претходним значајним судијским искуством, може да примијети да је током ове и прошле године Врховни суд Црне Горе донио четири или пет пресуда којима је констатовао да је у корист окривљених повријеђен закон у предметима Специјалног државног тужилаштва и да је број таквих одлука вишеструко већи него што је био у претходној деценији.

„Иако су тим одлукама нижестепени судови онемогућили даље вођење одговарајућих поступака, од стране највишег суда у држави је потврђено да је Специјално државно тужилаштво правилно и законито поступило када је такве поступке покренуло, односно када је предузело одређене процесне радње и донијело одлуке о стављању под оптужбу одређених лица. И поред тога, ми у Специјалном државном тужилаштву смо јако незадовољни оваквим поступањем нижестепених судова. Ипак, то би посебно морало да забрине судије Специјалног одјељења Вишег суда у Подгорици, као првостепеног, и Апелационог суда Црне Горе, као другостепеног, чланове Судског савјета, који одлучују о избору и напредовању судија, стручну јавност, а највише грађане којима су судови дужни да обезбиједе правилно и законито вођење поступка и доношење правичне одлуке„, закључио је Нововић.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net