Нововић: Режим од Црне Горе направио депонију, а институције срозао на срамоту
1 min read
Пластични отпад у мору; фото: Профимедиа
Црна Гора је само декларативно „еколошка држава“. 29 година од „Жабљачке декларације“ са правом можемо рећи да је ова хумана идеја оскрнављена, деградирана и да је за то, првенствено, одговорна одлазећа власт.
Свједоци смо катастрофалне девастацију природних ресурса, загађења и градњом уништене обале. Зарад повећања обима тајкунских новчаника – „цијевче“ се ријеке, безобзирно уништавају екосистеми, људи „тјерају“ са села. Пошумљавају се пашњаци, „добронамјерно“ савјетују сточари да напуште Сињајевину да би се Војска ЦГ мало „играла рата“…
А онда смо, захваљујући Гринпису, сазнали да смо у једној „дисциплини“ заиста апсолутни лидери у региону. Ријеч је о загађивању Медитерана, у чему Црна Гора предњачи, са 8 килограма отпада по глави становника.
Замолили смо Александра Нововића, политиколога и еколошког активисту, да нам помогне да одгонетнемо тајне овог несвакидашњег „достигнућа“.
Како коментаришете чињеницу да је Црна Гора највећи загађивач Медитерана по глави становника?
Ова чињеница указује на анти-патриотски манир људи који су заробили црногорске институције и срозали исте на срамоту, парализу и нефункционалност, а од Црне Горе направили и фактички и симболично – депонију.
То су они исти људи који нас у политичким кампањама подсјећају како нисмо свјесни колико наша земља има љепота и потенцијала, а како небо нигдје није тако плаво. Који од распордаје земље, давања концесија на шуме нису имали времена да створе услове за један цивилизован амбијент у којем бацати смеће из аута, са балкона једноставно није нормално.
Потпуна срамота за Црну Гору и за сваког од нас појединачно – да једна, заправо једина еколошка држава у Европи буде највећи загађивач медитеранског појаса. Добро јутро цивиилизацијо, извините, мало смо глибови.
Ко сноси највећу одговорност за овај, заиста дискредитујући, податак?
Можемо да кажемо да „шта ће јадан човјек, у свакодневној трци за егзистенцијом, а изложен свим могућим производима умотаним у пластику..“, али мислим да то није прави одговор. Живјети у XXI вијеку, а не бити свјестан сопственог, дакле индивидуалног учинка у друштву, је у равни дебилитета. Не видјети очигледну угроженост сопственог животног простора и извора живљења и не бити одговоран за сопствено здравље, опстанак ресурса и поступке је исто као одлучити да не мијењаш гаће и не переш зубе, јер ето, тежак је живот. Дакле, одговорност је на свима нама. Од најмаргинализованијег појединца до врха институција.

Наравно, институције су још одговорније и на њима је неопростива кривица. Поготово имајући у виду да су те институције требало да воде једну еколошку државу. Али, министарства која су била под људима попут Брана Гвозденовића, Павла Радуловића, не да нису могла да донесу било какву стратегију или макар се уздрже од прављења штете, него нису могла ни послати грађанима макар једну цивилизовану поруку о домаћинском понашању, рационалној потрошњи, третману отпада.
Шта би требало предузети да се ситуација корјенито промијени?
Појединац, прво мора да схвати да је дио животног простора и природе и да не може живјети као издвојени узорак. Потом, мора, у контексту себе као друштвеног бића да схвати да од његових ставова, перцепција и друштвеног дјелања зависи цијели ланац одлучивања до институционалног и политичког нивоа. Дакле, не треба бити ни освијешћен, јер је тај термин толико искомпромитован, али мора се бити одговоран! За себе и за друге. Такав појединац ће онда тражити и такву власт и институције.
А што се институција тиче, земља са 600 000 становника може, на еколошком плану, да доживи процват у року од 2 године. Јасни закони о еколошким прекршајима, регулативе о прехрамбеним технологијама и стандарднима су добар почетак. На крају поштовање свих тих норми и евентуално закон о Екоциду, који би се односио не само на загађивање, него и остале девастаторске акцоије попут експлоатисања корита ријека, сјече шума, прављења мХЕ.
Перовић: Одлазећа власт довела друштво до дна
Директор Еколошког покрета „озон“, Александар Перовић, није изненађен овим податком.

„Шта очекивати од одлазеће бахате власти сем да је друштво довела до дна у свему па и када је у питању и неконтролисано одлагање отпада. Ти људи су обесмислили сваки сегмнент овог друштва, па и када је однос према мору у питању. Огромне су штете оставили и еколошке и економске и то треба да знају сви, а њихову одговорности морамо испитати.“.
Морско добро: Учествовали у два међународна пројекта са тематиком отпада из мора
Из Морског добра су истакли да је Законом о животној средини регулисано да годишње праћење стања животне средине (мониторинг), које укључује и морски екосистем, спроводи Агенција за заштиту природе и животне средине, те да ова институција у оквиру својих извјештаја о стању животне средине даје мјеродавне оцјене о свим областима укључујући и област управљања отпадом.
Јавно предузеће за управљање морским добром је учествовало у реализацији два међународна пројекта са тематиком отпада из мора и у оквиру којих се, у сарадњи са Институтом за биологију мора спровео, мониторинг отпада на плажама примјеном дефинисане методологије.
Ријеч је о пројектима UNEP Marine Litter и „WELCOME“.
Прочитајте још:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ziveo turizam i svi dobrodosli turisti koji nam donose novac i bogatstvo !!!.
Nek je vjecna !!!.
Nikšićka deponija svaki dan dimi, kao Željezara u najbolje vrijeme. Prije dva mjeseca iznijeta je informacija da se radi o kancerogenom dimu. Ni obilne oktobarske kiše nijesu ugasile požar koji je ispod nekoliko slojeva otpada. Ovo mediji i ekolozi moraju baš svaki dan servirati lokalnoj samoupravi, jer se radi o ekokatastrofi, koja će imati nesagledive posledice za zdravlje Nikšićana.
Ovo je slika i prilika tamo njih i njihove vlasti.
Crnu je zatrpao svaki otpad pa i ljudski.