ИН4С

ИН4С портал

Нрекић одлази, Дабовићу фотеља?

1 min read

Љоро Нрекић

Предсједник Општине Улцињ Љоро Нрекић стекао је законске услове за старосну пензију, па ће скупштински Одбор за избор и именовање на сјутрашњој сједници Скупштини на одлучивање вјероватно поднијети предлог за његово разрешење, сазнају “Вијести”.

Претходно, секретарка за управу и друштвене дјелатности Пранвера Сулић обавијестила је Одбор да је увидом у персонални досије утврдила да је Нрекић 30. јануара 2021. навршио 67 година живота и више од 15 година стажа.

У Закону о раду у члану 164, ставу 1, пише “да радни однос престаје по сили закона кад запослени наврши 67 година живота и најмање 15 година стажа осигурања, даном достављања коначне одлуке запосленом“.

У Статуту Општине Улцињ у члану 87 стоји да се престанак мандата предсједнику Општине, оставком и по сили закона, констатује актом Скупштине. Према незваничним информацијама, Нрекић је покушавао да мандат продужи за још шест мјесеци.

Уколико Одбор поднесе предлог за разрјешење Нрекића, Скупштина, према Статуту, за в.д. предсједника Општине на вријеме до 30 дана до избора новог мора именовати једног од потпредсједника – Хатиџу Ђони (ДУА) или Астрита Хоџа (ДП).

И Нреклћев бивши колега – предсједник Општине Никшић Веселин Грбовић, крајем прошле године из истих разлога напустио је функцију. Његову иницијативу да се испита уставност Закона о локалној самоуправи који уређује тај дио, Министарство јавне управе оцијенило је као неосновану.

У игри за насљедника Нрекића до редовних избора почетком наредне године, фигурира неколико имена. Према незваничним сазнањима “Вијести”, најозбиљинији кандидат је актуелни главни градски архитекта Александар Дабовић, који је на недавном конгресу ДПС изабран у Главни одбор.

Као могући насљедници, наводно, помињу се и посланик Љуиђ Шкреља, одлазећи директор Дома здравља Павле Марниковић, актуелни шеф улцињског ДПС-а и секретар за буџет и финансије Сеад Османовић, фармацеут и цивилни активисткиња Дрита Лола, која је такође недавно изабрана у ГО ДПС…

Уколико предложени кандидат не добије потребну већину у Скупштини, онда су опција ванредни избори.

Нрекић се у претходне скоро три године, од када је сјео у прву фотељу града, није прославио, а мандат су обиљежиле честе блокаде рачуна због чега је Општина и даље на прагу банкрота, бројне обећане а нереализоване инвестиције, као и афера о партијском запошљавању, због чега је и хапшен…

Нрекић је устоличен 17. маја 2018. године, након што је ДПС на изборима у фебруару освојио највише гласова, али и исти број мандата као Форца – по осам. Након тога, ДПС и Форца су крајем априла закључиле споразум о коалицији према којем је мјесто предсједника Општине припало ДПС-у, а мјесто предсједника Скупштине Форци. Осим њих, по кључу централе ДПС-а у Подгорици, у коалицију је ушла и ДП са 7 мандата, ДУА и СД са по три и БС са једним – укупно 30 од 33 одборника колико броји локални парламент.

Упркос комотној већини, Нрекићеви предлози у Скупштини често нијесу пролазили глатко због чега је углавном оптуживао одборнике најјачег коалиционог партнера – Форце…

Нрекић је имао амбициозне планове – од туристичког насеља на Мавријану вриједног стотине милиона еура, преко бизарних најава узгоја лососа у затрованој Порт Милени и градње хотела Лидо на Великој плажи, што је изненадило и саме инвеститоре, па до аква парка и реализације капиталних инвестиција у водоснабдијевању и одвођењу отпадних вода, за шта су већ била обезбијеђена кредитна средства кредибилних европских банака у вриједности од 25 милиона еура…

Умјесто камена темељца на више локација, Нрекић је био принуђен да због блокаде рачуна будванског Рекреатурса у контроверзном случају К1, Влади прода атрактивно земљиште у Боровој шуми. Такође, за вријеме његовог мандата, продат је и атрактиван плац на Пристану за скоро милион еура, а умјесто у изградњу и реновирање кино-сале сходно одлуци СО, новац је утрошен за плате радника. Тужилаштво и у том случају води истрагу против Нрекића… Нрекић и још четири висока општинска функционера ухапшени су у зору 18. јануара због сумње да су оштетили буџет за више стотина хиљада еура. Након саслушања у тужилаштву, пуштени су да се бране са слободе јер су признали чињенице о противзаконитом запошљавању.

Нрекића и сараднике, тужилаштво у том предмету сумњичи за несавјестан рад у служби у вези са запошљавањем на основу уговора о привременим и повременим пословима без сагласности Министарства финансија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net