Нумановић: Недовољно се спроводи право на сразмјерну заступљеност у јавним службама
1 min read
Министар за људска и мањинска права у Влади Црне Горе Суад Нумановић казао је да сви народи у Црној Гори имају право да одреде да ли су мањиски народи.
„Да ли је неко у Црној Гори мањински народ или није, одређује сам тај народ. То важи и за српски народ; уколико жели да црпи мањинска права и тако се идентификује, на мени и држави је да ту чињеницу прихватимо и понашамо се у складу са позитивноправним прописима из те области“, рекао је он.
На питање да ли сматра да Срби, којих је према последњем попису (нерегуларном -прим. ред) у Црној Гори 28,77 одсто и који су конститутивни народ, треба да имају мањински савјет, Нумановић каже да ниједан државни орган или институција, нити он као појединац и као министар за људска и мањинска права, нема право да одређује ко то може или не може имати.
„Ни Устав ни Закон о мањинским правима и слободама не дефинишу или набрајају мањине, тако да и Срби, као и други, имају могућност образовања савјета“, казао је Нумановић.
Нумановић је казао да не зна колико Срба, Муслимана, Бошњака и Хрвата сада има у Влади.
„Потпредсједник Владе Рафет Хусовић је по националности Бошњак, министар за људска и мањинска права је по националној припадности Муслиман, а министарка без портфеља Марија Вучиновић је Хрватица. Изузев сазнања да се мој пријатељ и колега, министар здравља, Миодраг Радуновић изјашњава као Србин, вјерујте да не знам како се ко од других министара изјашњава по националном смислу“, казао је Нумановић.
Коментаришући то да у установама које се баве просвјетом, здравством и социјалном заштитом ради преко 60 одсто људи који се изјашњавају као Црногорци, а да је много мање оних који се изјашњавају као Срби, Бошњаци, Муслимани и Хрвати, Нуановић каже да ти подаци не одражавају структуру црногорског друштва, а показују недосљедно спровођење права на сразмјерну заступљеност у јавним службама, органима државне власти и локалне самоуправе, које гарантују Устав и закони.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


„Ни Устав ни Закон о мањинским правима и слободама не дефинишу или набрајају мањине, тако да и Срби, као и други, имају могућност образовања савјета“, казао је Нумановић.
Дијелом тачно. Међутим, Закон о мањинским правима и слободама дефинише мањине на следећи начин: „Мањина у смислу овог закона је свака група држављана Црне Горе, бројчано мања од осталог преовлађујућег становништва, која има заједничке етничке, вјерске или језичке карактеристике, различите од осталог становништва, историјски је везана за Црну Гору и мотивисана је жељом за очувањем националног, етничког, културног, језичког или вјерског идентитета.
Ко је елементарно политички писмен и познаје уставне и законске одредбе које се односе на мањине и језик, јасно му је да су доносиоци Устава и закона пројектовали Црногорце као већински народ, а црногорски језик као службени (државни) језик.
Свиђело се то нама или не Срби су у Црној Гори мањина и то она најобесправљенија и намијењена за асимилацију како би Црногорци и црногорски језик добили натполовичну већину.
Питам Србе из НОВЕ који упорно забијају главу у пијесак и тврде да Срби у Црној Гори нијесу мањина ( а знају да нијесу већина) и да не треба да користе мањинска права у очувању свог српског индетитета, знају ли за кога таквим ставом надничаре?
Волио бих да ми господин Радуновић одговори на питање.
A ti i Suljo baš pokrivate neke položajčiće i imate male platice! Bruka!
На питање да ли сматра да Срби, којих је према последњем попису (нерегуларном -прим. ред) у Црној Гори 28,77 одсто и који су конститутивни народ, треба да имају мањински савјет, — Жалосна статистика!
Ми немамо никакве користи што се министар здравља изјашњава као Србин, кад је овако накарадно министарство оросвете, културе…. – Лоше набрајаш, Нумановићу! Колико је запослених Срба на неким важнијим мјестима, николико!
U Bijelom Polju su potpuno sklonjene ćirilične table a ostavljene samo latinične sa većine škola i vrtića u gradskom području.
Numanović je veoma neiskren i preko njega neke nevladine organizacije (uglavnom muslimanske) uzimaju ogroman novac jer im on progura projekte.
A zaposlio je i poveći broj rođaka i komšija u državnim poslovima.