НУНС: Ове године 22 напада на новинаре
1 min read
У 2014. години у Србији је забележено 22 напада на новинаре од чега је 12 било физичких напада што је упозоравајућа бројка која показује да је дошло до погоршања положаја медијских професионалаца, оцењено је у годишњем извештају Независног удружења новинара Србије (НУНС).
На конференцији за новинаре на којој је представљен извештај, представници НУНС оценили су да власт не ради довољно на томе да омогући услове за нормалан рад новинара и да су новинари изложени бројним економским и политичким притисцима, а упозорили су на раст аутоцензуре због тога што се напади на медијске професионалце не санкционишу.
Председник НУНС-а Вукашин Обрадовић каже да су осим напада на новинаре чији је најдрастичнији пример у 2014. напад на Давора Пашалића, присутни и други притисци као што су тужбе, затим повећани су притисци на он-лајн медије уклањањем појединих садржаја са интернета и обарањем одређених сајтова, а укидањем појединих емисија као што је „Утисак недеље“ осиромашен је јавни дијалог.
Наводећи да је у 2014. поднето шест тужби против новинара, Обрадовић каже да су три тужбе поднели они са „подебелим криминалним досијеом“, међу којима је и Лука Бојовић.
Најавио је да НУНС покреће систем раног упозоравања који треба да омогући благовремено реаговање на нападе на новинаре, али и да покаже где постоји проблем у систему заштите новинара, колико је напада процесуирано и чија је одговорност што ти поступци „стоје“.
Обрадовић је навео и да је у Србији од 2008. до 2013. било укупно 348 напада на запослене у медијима.
Упитан о случају Ћурувија, Обрадовић је казао да НУНС нема никаквих нових сазнања осим онога што је познато широј јавности, и да верује да ће на крају тужилаштво и суд доћи до истине и да ће извршиоци и налогодавци тог убиства бити кажњени.
„Тешко је рећи да ли смо задовољни. Нас брине темпо којим се одвија цео случај. Верујемо да тужилаштво и суд чине све што је у њиховој моћи, али то је по нама преспоро“, каже Обрадовић.
Представљању извештаја НУНС-а присуствовали су заштитник грађана Саша Јанковић, Повереник за инфомације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић, бивши судија Врховног суда Зорана Ивошевић, и помоћник министра културе и информисања Саша Мирковић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

