НВО Јувентас: Држава да предузме конкретне поступке да обезбиједи несметан и професионалан рад медија
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/05/NVO-juventas.jpg)
Поводом 3. маја Свјетског дана слободе медија, из Јувентаса су казали да је потребно што прије, уз сагласност свих заинтересованих страна, усвојити одговарајућа законска рјешења у области медија, ријешити случајеве напада на новинаре и унаприједити положај медија и новинара/ки у Црној Гори.
„Ниво слободе медија у нашој држави је већ дуги низ година на изузетно забрињавајућем нивоу, а готово сви релеватни извјештаји истичу да на том пољу није забиљежен напредак. Напротив, према Индексу медијских слобода Репортера без граница, Црна Гора је назадовала за једно мјесто у односу на прошлу годину и сада се налази на 105. мјесту, што је најгори резултат у поређењу са земљама у региону“, казали су из те НВО.
У најновијем извјештају Савјета Европе, како је саопштено, у дијелу који се односи на проблем некажњавања напада на новинаре, експлицитно се наводи и Црна Гора.
„Атмосфера некажњивости највећи је проблем слободе медија у нашој држави, јер већина случајева напада на новинаре није добила одговарајући епилог, односно чак и када су кажњени извршиоци, правда није стигла до наручилаца напада. На овај дан важно је нагласити да још увијек није ријешено убиство Душка Јовановића. Напротив, испливале су бројне контроверзе које су обиљежиле истрагу. Напредак Црне Горе није могућ, без рјешавања овог случаја, који је тамна мрља у модерној историји наше државе“, рекли су из Јувентаса.
Одговарајући епилог, како су навели, није добио ни случај покушаја убиства новинарке Оливере Лакић, „који је чак и преквалификован у наношење тешких тјелесних повреда“.
„Некажњивост је довела до ситуације да напади на новинаре буду све чешћи, па је тако, крајем 2019. године физички нападнут и новинар Владимир Оташевић. Тај случај, такође, није наишао на одговарајућу реакцију надлежних органа, као и многи други случајеви напада на новинаре“, рекли су из Јувентаса.
Они снатрају да умјесто да заштити новинаре и новинарке, „држава својим нечињењем али и чињењем угрожава њихове слободе“.
„Подсјећамо јавност да смо прије свега неколико мјесеци свједочили хапшењу новинара/ки што је недопустива пракса у демократским друштвима. Посебно је важно да се државни функционери уздрже од било каквог сукоба са медијима, с обзиром да су неријетко одређени медији били етикетирани са највиших политичких адреса“, поручили су из Јувентаса.
Медији се, како су казали, суочавају са тешком економском ситуацијом и неравноправним условима, а медијска сцена је дубоко поларизована.
„Због утицаја политичких и економских кругова, угрожена је независност медија, а нарочито забрињава нарушена независност јавног сервиса“, сматрају у тој НВО.
У току епидемије ковид-19, медији су, како су рекли, показали колико су значајни за друштво.
„У оваквим, али и у редовним околностима, медији морају имати одговарајуће услове за несметан рад у циљу заштите јавног интереса. Користимо прилику да похвалимо што је Влада својим мјерама, предвидјела и помоћ за медије, уз наду да ће овај, али и будући процеси подршке медијима бити транспарентни и једнаки за све“, наводи се у саопштењу.
Честитајући Свјетски дан слободе медија, из Јувентаса су позвали црногорске медије, а нарочито новинаре и новинарке да се боре за сопствену слободу и за унапређење свог положаја, те да наставе да буду заштитници јавног интереса, обављајући свој посао независно и квалитетно, поштујући етичка и професионална начела.
Прочитајте ЈОШ:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)