НВО траже оцјену ЕУ о споразуму Црне Горе и УАЕ
1 min read
МАНС
Организације цивилног друштва упутиле су данас писма на више адреса у Бриселу, укључујући Европски парламент и Европску комисију, тражећи оцјену усклађености потписаног Споразума о сарадњи у туризму и развоју некретнина између Црне Горе и Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) са Споразумом о стабилизацији и придруживању и релевантним правним оквиром Европске уније.
Организације су у писму изразиле озбиљну забринутост да поменути Споразум са УАЕ представља значајну пријетњу за владавину права, заштиту животне средине и процес интеграције Црне Горе у Европску Унију.
Споразум, који је потписан 28. марта, омогућава реализацију великих инвестиционих пројеката директним преговорима, заобилазећи при том транспарентне и недискриминаторне процедуре јавних набавки. Тиме се директно крше принципи једнаког третмана свих тржишних учесника који се гарантују Споразумом о стабилизацији и придруживању између Црне Горе и ЕУ.
Споразум не само да фаворизује инвеститоре из УАЕ на штету фер конкуренције, већ и потенцијално ствара услове за незаконито давање државне помоћи, што је забрањено правилима ЕУ о конкуренцији. Споразум такође укључује одредбе које предвиђају прилагођавање националног законодавства потребама појединих инвестиционих пројеката, што „озбиљно подрива правну сигурност и једнакост пред законом”, како се наводи у писму које су црногорске невладине организације упутиле Европској унији.
Један од пројеката који је већ представљен јавности укључује закуп 12 километара Велике плаже на 99 година, што је изазвало велику забринутост због потенцијалног утицаја на биодиверзитет и еколошку вриједност ове јединствене области. Велика плажа и околна подручја су кључна за очување ријетких пјесковитих дина, виталних за контролу поплава и превенцију застите обале од абразије морском водом, те за ублажавање климатских промјена.
Организације су позвале Европски парламент и Европску комисију да од Владе Црне Горе затраже пуну транспарентност у вези са садржајем Споразума са УАЕ и правним основом за његово доношење, позове на заштиту стратешких природних ресурса Црне Горе, посебно оних који су већ дио еколошких коридора од међународног значаја, те подржи црногорске институције и цивилно друштво у очувању демнократских стандарда, заштите животне средине и јавног интереса.
У наставку се налази писмо невладиних организација
Посланици Европског парламента
Европска комисија
Комесар за проширење Европске уније
Одбор за животну средину, јавно здравље и безбедност хране
Одбор за економска и монетарна питања
Одбор за спољне послове
Генерални директорат за спољне политике Уније при Европском парламенту
Спољна акција Европске уније
Поштовани,
Ми, коалиција организација цивилног друштва из Црне Горе, изражавамо забринутост због недавно потписаног споразума између Владе Црне Горе и Владе Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) у петак, 28. марта, који пријети да угрози владавину права, заштиту животне средине и усклађивање Црне Горе са правним тековинама ЕУ.
Споразум о сарадњи у области туризма и развоја некретнина омогућава спровођење великих инвестиционих пројеката путем директних преговора с инвеститорима без примјене транспарентних и недискриминаторних процедура јавних набавки. То је у директној супротности са принципима једнаког третмана свих тржишних учесника, како је прописано Споразумом о стабилизацији и придруживању (ССП) између Црне Горе и ЕУ.
Овај споразум отвара врата преференцијалном третману инвеститора из УАЕ, нарушавању фер конкуренције и потенцијално незаконито државној помоћи, што је забрањено законима ЕУ о конкуренцији. Још алармантније, споразум укључује одредбе о прилагођавању националног законодавства потребама специфичних инвестиционих пројеката и инвеститора — приступ који озбиљно угрожава правну сигурност и једнакост пред законом.
Иако је јавно представљен као прилика за економски раст, споразум је договорен и усвојен иза затворених врата, током електронске седнице Владе, и садржај је остао недоступан јавности.
Један од првих јавно представљених пројеката од стране премијера Црне Горе, господина Милојка Спајића, који снажно заговара интересе инвеститора под овим споразумом, укључује закуп 12 километара Велике плаже на 99 година—јединственог и крхког обалног екосистема у делти ријеке Бојане, познатог по изузетном биодиверзитету и стратешкој еколошкој вриједности.
Ово подручје, заједно са Улцињском соланом, представља једну од најважнијих еколошких зона на Балкану. Дом је угроженим врстама, ријетким стаништима пјешчаних дина (јединих преосталих у Црној Гори) и мочварама кључних за контролу поплава, спречавање ерозије и ублажавање климатских промјена.
Ова подручја су већ национално и међународно призната као заштићена под ИБА, ИПА, Рамсар, Емералд и потенцијалном Натура 2000 мрежама. Велика плажа је проглашена заштићеним подручјем 1968. године и ревизија студије заштите је припремљена од стране Агенције за заштиту животне средине 2022 године, али процес никада није финализован.
Године 2024, италијански научници, под пројектом финансираним од ЕУ, спровели су студију под називом „Подршка припреми пројеката за сектор животне средине и климатских промјена, Црна Гора“. Студија наглашава да је заштита Велике плаже кључна за очување еколошке димензије у Црној Гори и да њен пејзаж штити од ерозије и даљег поплављивања ширег подручја.
Упркос овоме, Влада изгледа да наставља с плановима за масовну урбанизацију, луксузна одмаралишта и могући развој инфраструктуре који противрјече постојећим стратешким документима и законски обавезујућим заштитама.
Штавише, Просторни план Црне Горе—најважнији плански документ у земљи—још увијек није усвојен, укључујући коментаре и закључке изнијете током јавне дебате, иако је претходни план истекао 2020. године и јавне консултације о новом нацрту завршене су почетком 2024.
Дубоко смо забринути што се кашњење у усвајању користи за ретроактивно прилагођавање плана како би се без консултација смјестили нови и еколошки штетни пројекти, укључујући оне у оквиру споразума Црне Горе и УАЕ.
Вјерујемо да овакав развој догађаја:
· Крши кључне одредбе ССП-а и правила ЕУ о конкуренцији,
· Поткопава интегритет црногорског планирања и правног система,
· Угрожава подручја изузетне еколошке и заједничке вриједности, и
· Дискредитује посвећеност Црне Горе одрживом развоју и интеграцији у ЕУ.
Молимо европске институције да:
· Затраже пуну транспарентност од црногорских власти у вези са садржајем и правним основом споразума са УАЕ;
· Процијене усклађеност споразума са Споразумом о стабилизацији и придруживању и релевантним правним оквиром ЕУ;
· Позову на заштиту стратешких природних подручја Црне Горе, посебно оних који су већ део еколошких коридора међународног значаја;
· Подрже црногорске институције, представнике општине Улцињ и цивилно друштво у очувању демократских стандарда, заштите животне средине и јавног интереса.
Стојимо на располагању да пружимо сву доступну документацију, правне анализе и теренске податке везане за споразум и његове очекиване последице. Дубоко смо посвећени европској будућности Црне Горе и заштити нашег природног и правног наслеђа.
Центар за заштиту и проучавање птица – ЦЗИП
Удружење „Др Мартин Сцхнеидер-Јацобy“ – МСЈА
Програм заштите околине – ЕнвПро
НВО Паркови Динарида
Центар за истраживачко новинарство Црне Горе – ЦИН ЦГ
НВО КАНА/Ко ако не архитекта
Мрежа ЦЕЕ Банкwатцх
Црногорско еколошко друштво
НВО Зелени дом
НВО МогУЛ
Портал Улцињ инфо
НВО МАНС
НВО Еxпедитио
НВО КОД
НВО Бицикло.ме
Друштво еколога Црне Горе
Центар за грађанско образовање – ЦГО
НВО Градионица
Грађанска алијанса
НВО Прима
Удружење младих са инвалидитетом Црне Горе
НВО Донирај за живот
Центар за развој невладиних организација – ЦРНВО
НВО „35мм“
Црногорски женски лоби
Агенција за локалну демократију
Удружење младих еколога Никшића
НВО Институт Алтернатива
НВО Културни мост
Центар за демократију и људска права – ЦЕДЕМ
Центар за демократску транзицију – ЦДТ
НВО КОРИНА
НВО Наша акција
НВО Озон
Центар за женска права
Унија слободних синдиката

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Е ДРЖАВЕ ЛИ КОЈА ТРАЖИ ДА СТРАНЦИ ОДЛУЧЕ КО И КАКО У ПЕНЗИЈУ ДА ИДЕ И ДА СТРАНИ ЉУДИ ОДЛУЧЕ ДАЛ УГОВОР О ПЛАЖИ И ХОТЕЛУ ВОЊА ИЛ НЕ …А ТИ СТРАНЦИ ОНАКО ЧИСТИ ПРЕ ПРАВДОМ ИСТИНОМ СЛОБОДООМ ДЕМОКРАТИЈОМ …ПАМТЕ ИХ У АФРИЦИ ОД ЊИХ ПОБЕГЛИ ЈЕДВА ЖИВИ ОСНИВАЧИ УСА А ПОСЛЕ ИХ ЈУРИЛИ И ВАШИНГТОН СПАЛИЛИ ИМ 1812.Г. МОСКВУ ИСТО А ТЕК ПО АЗИЈИ И Ј.АМЕРИЦИ …ИМАЛ ИШТА ДА ЗЛОМ СТЕЧЕНО ТЕШКИМ НИЈЕ КОД ТИХ КОЈЕ ЗА ВОЊ ПИТАТЕ…