ИН4С

ИН4С портал

О дану који тек што није

Биће да нисам једини коме се чини да количина увреда и понижења којима је изложена наша земља расте геометријском прогресијом те да се инциденти који нарочито рањавају душу а младе тјерају напоље, дешавају на сад већ недељном нивоу.

???????????????????????????????

Црногорска бандијера понад Кнез Михаилове (Фото: Н. М.)

За разлику од црногорског дона који се ту и тамо појави у медијима али као господарски дух стално лебди над повјереном му копненом територијом и водама, премијер бивше југословенске републике Србије не силази са првих вијести, као ономад Милошевић, коме је још и преостало било нешто географије.

И док потонула земља наочиглед тоне ка дну што пословично не постоји, он не престаје да казује да само што није. Ово што преживљавају наша чула вида и слуха и додира с новчаником, одавно је срасло с патологијом по којој ми и даље љубимо земљу коју смо изгубили.

Како је могуће да сваког али сваког дана слушамо како ћемо за пет, па за десет, па за сто педесет година бити дио Европе, а треба да претпоставимо да ћемо мантру о дану који тек што није – слушати сваког дана до свршетка времена?

Ко то, мајци, може да издржи, од оних који нису емигрирали?

Не бих рекао да ја то више могу. А никад нисам промишљао о томе да емигрирам. Остајем овдје. Под сунцем нашег неба.

Србија и Црна Гора постала је – чином чекања – дијелом Европске уније, само што то нико из Европске уније није обнародовао.

Питам ових дана за европски дом у Бриселу или пак Берлину увијек спремне Хрвате да ли заиста, али оно баш, вјерују да су дио ЕУ, са све оличењем уређености и просперитета – Бугарском и Румунијом?

Вјерују. Чујем их како говоре.

Али једнако савјетују, у тренуцима у којима им је спознаја бржа од опреза, да се нико од нас не би повео за њиховим пак примјером. Изгубићете себе, сусједски поштено кажу. Шотовоче, испод гласа.

Србија и Црна Гора презентаће се у клетом ЕУ раму таман ништа не учиниле од свега што се за улазак у Унију потражује. По бугарском и румунском рецепту. На страну услови.

ЕУ блефира да има времена на претек, а заправо јој се врашки жури. Ради се о замјени теза, јер Србија и Црна Гора неће ући у Европску унију ни кад/ако уђе у Европску унију. Као ни Хрватска, као ни Румунија, као ни Бугарска што нису ушле. А као ушле су…

Но то о чему нас Дневник сваког дана обавјештава, за колико смо ближи ЕУ интеграцијама, јесте анестезија.

У вези с даном који тек што није.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “О дану који тек што није

  1. Slažemo se, ni ja nisam ljubitelj briselske „Kominterne“ ili „Velikog brata“, kako ga već ko doživljava, nakon ove epizode sa izbjeglicama, možemo ih nazvati i „Rajh“! Razlika je, međutim, u tome što je iz vizure „crnogorskog šovinističko-asimilatorskog melting pota“ apologetski stav prema EU, a još više prema zločinačkoj NATO alijansi nešto što je, kako bi to rekle podgoričke i druge sponzoruše, „must have“!

  2. Lijep tekst. Dosta tacan – moram priznati da ni ja nijesam ljubitelj EU. Doduse jesam za to da se usvoje pravne institucije i zakonodavstvo EU. Medjutim, nije mi jasno zasto autor uporno povezuje CG sa Srbijom? Mi nijesmo vise jedna drzava. Fala Bogu, svako danas ima svoj put. I svoju sudbinu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *