О. Дарко Ђого у Ораховцу: У овој Светој земљи десиће се Васкрсење нашега народа
1 min read
У оквиру апсолвентске екскурзије протојереј-ставрофор Дарко Ђого, професор Православног богословског факултета Светог Василија Острошког у Фочи, посјетио је са апсолвенатима Косово и Метохију, док је у плану да обиђу и С. Македонију, Солун, као и централну Србију.
Након посјете манастирима Високи Дечани и Пећка патријаршија, отац Дарко је са својим студентима посјетио Ораховац, Велику Хочу, Зочиште и Призрен.
Приликом посјете Ораховцу, након посјете Цркве Успенија Пресвете Богородице, посјетили су породице Радовановић и Радић. Ову прилику је дивна домаћица професорка и новинарка Оливера Радић искористила да са оцем Дарком сними интервју, који је подијелила и са слушаоцима Радија „Светигора“.
Отац Дарко је у разговору, као најважније, истакао да су апсолвенти, с обзиром да завршавају своје студирање, сами изразили жељу да умјесто неке забавне екскурзије у неком световном смислу, обиђу наше светиње у Метохији и на Косову. Он је додао да апсолвентско путовање и треба да буде нека копча између студентског живота посвећеног књизи учењу и онога што након студентског живота слиједи, а то дјелање на парохијској и вјероучитељској служби, као и у оквиру својих породица.
„Суштину онога о чему непрекидно говоримо и пјевамо у пјесмама о Косовском завјету, о нашој обећаној и изабраној земљи, о земљи која је у нашем срцу, која је неко мјерило нашег постојања, треба и да видимо и прођемо својим срцем. Блаженог спомена Владика Атанасије је знао да каже да теологије има онолико колико смо својим корацима препјешачили Свете земље, не мислећи само на Јерусалим и древне хришћанске земље, већ на, за нас Србе, Свету косовско-метохијску земљу. Дошли смо да се напојимо Метохијом. Да то море Метохије добије ону непрегледну дубину која је несагледива обичним очима, гдје нас очекују светиње у којима се крију вијекови нашег претходног постојања и тајна нашег будућег постојања. Долазимо овдје, с једне стране, као људи који Метохију осјећају својим домом, нечим што нам припада и чему ми припадамо а, са друге стране, желимо да саопштимо људима који са толиком храброшћу и одважношћу опстају овдје, где је није лако живјети и удисати ваздух, да мислимо на њих, да су у нашим срцима, да је ово наша земља, да смо то спремни да потврдимо и да се својим доласком овдје напојимо правим, личним осјећајем Метохије а не преко поздрава у видео порукама“, казао је отац Дарко.
„Све је наше на Косову и Метохији. Све оно што ми јесмо и какви јесмо, што је најбоље у нама, све оно одакле смо потекли и што нам омогућава да себе видимо бољима у огледалу у коме наш лик неће бити унакажен политичким, историјским, личним и свакојаким другим лутањима. Ми на Косову и Метохји имамо своје коријене, своју прошлост, своје светиње, то предубоко море у коме је поринуто благо српског осјећаја и завјета. Имамо цркве поред којих живе људи, поред којих су мученички гробови људи који су овдје живјели кроз историју. Када се питамо шта је то што ми Срби имамо на Косову и Метохији, исто је као кад неко апостоле Христове, на Велики петак и суботу, пита ко је тај Исус кога имате у гробници. Ако ми јесмо, а заиста јесмо, завјетни народ онда ове светиње које овдје имамо очекују наше Васкрсење у које ја чврсто вјерујем. Зато треба доћи и видјети. Као што људи иду на хаџ у Свету земљу да обиђу путеве којима је Христос ходио и да виде гдје су Га то положили прије него што је васкрсао, тако треба и овдје доћи и видјети Христове и Немањићке стопе у овој Светој земљи гдје ће се десити Васкрсење нашег народа“, поручио је протојереј-ставрофор Дарко Ђого, професор Православног богословског факултета Светог Василија Острошког у Фочи.
(Митрополија)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

