ИН4С

ИН4С портал

О. Гојко Перовић: Народ је показао храброст и слободоумље; Власт остала сама са својом превазиђеном реториком

1 min read
Протојереј-ставрофор и ректор Цетињске богославије Гојко Перовић, казао је, да вјерни народ сабран око Светиње – то је Црква. И ту не би требало правити неке подјеле. ”Триста без попа ништа” каже једна пословица, али и друга додаје ”поп без народа – шта је”?
Ne sudi

Отац Гојко Перовић

Протојереј-ставрофор и ректор Цетињске богославије Гојко Перовић, казао је, да вјерни народ сабран око Светиње – то је Црква. И ту не би требало правити неке подјеле. ”Триста без попа ништа” каже једна пословица, али и друга додаје ”поп без народа – шта је”?

Црква је добила огромну подршку народа. Литије су масовне, рекорди у бројности се обарају, истраживања потврђују да се ради о цифри од двије трећине оних који су против закона. С обзиром на то, да власт још увијек игнорише захтјев да се закон повуче, да ли је овај процес, снажније него многи прије њега, довео у питање постојање основних демократских принципа у нашој земљи? Многи појединци и многе организације, питају се – шта они могу очекивати за своје иницијативе, ако једна овако масовно подржана иницијатива наилази на игнорисање власти.

То је суштинско питање. И за власт, и за грађанску јавност, па и за саме учеснике литије – да ли овај излазак грађана на улице можемо да прихватимо као легитимно средство исказивања политичке воље, да се један закон, један пропис промијени? Ако власт не жели да прихвати јер је навикла да сама влада без уважавања супротног мишљења; ако грађанска јавност то не жели – јер се ради о црквеним литијама; и ако сами учесници до краја не вјерују у легитимност својих захтјева и у начин њиховог показивања – е онда смо у проблему. Сви. Мислим да су учесници литија већ положили испит храбрости и слободоумља. Чини ми се да се грађанска јавност колеба – али у позитивном смјеру. Власт је, у том демократском, принципијелном смислу – притјерана уз зид! Остала је сама са својом превазиђеном реториком о ”нападу на државу”, ”капитулацији и уцјенама”. Зато је одговор на Ваше питање – искључиво и само – упорност и истрајност грађана, и у начину показивања незадовољства, и у остајању при самим основним захтјевима протеста.

Више пута сте скренули пажњу да представници власти не желе јавне дебате и тв сучељавања. Подсјетили сте и на изјаве одређених посланика ДПС-а, који су отворено казали да је “СПЦ реликт прошлости који ваља пустити да изумре”. Како објашавате тај феномен у једној европској држави у 21. вијеку?

Ово зато и јесте борба за демократизацију друштва. Имамо посла са влашћу која је себе идентификовала са државом. Она самим тим гура друштво ка једноумљу, а све неистомишљенике проглашава државним непријатељима. То, већ само по себи, нијесу услови за дијалог, а сљедујући томе, то није атмосфера демократског живљења. Ипак, имамо чињеницу, да упркос игнорисању власти, црногорско друштво, и ван црквених кругова, препознаје потребу за дијалогом, и зато – док литије још трају, а рјешење проблема се не назире – ми смо овим догађајима већ на добитку, и ја лично већ препознајем мале кораке еманципације.

Беране

Да ли у Владином позиву на дијалог и преговорима који су на основу тог позива почели, видите опасност од фингирања дијалога и покушаја да се енергија литија умањи, односно да ли је и ако јесте – колико то могућа “глума” пред Европом и симпатизерима ДПС-а који учествују на литијама?

Врло је могуће да јето баш све тако како кажете. И глума пред сопственим симпатизерима, и фингирање дијалога пред Европом…. А можда и није све тако. Вјерујем да постоје људи и у овдашњој власти који су разумни, и који макар схватају да им сопствени интерес налаже онај политички пут који иде ка дијалогу и демократизацији. Али, да не нагађамо. Ако јесте фингирање, чини ми се, из пар разговора које је Црква имала са представницима ЕУ, да нема великог простора за ту врсту обмане, и да је Европа препознала потребу за неким ”исправкама” у досадашњем понашању власти. Што се тиче самих литија, њихова се енергија не може ни преусмјерити, ни угасити овим преговорима. Разлози за литије трају док год се овај и овакав закон не суспендује и не замијени новим, бољим.

Да ли је могуће истовремено бранити и светиње и чланство у владајућој странци, чија је политика оличена у овом закону против Цркве, као и изјавама предсједника ДПС-а да је “СПЦ бомба у темељима Црне Горе”? Да ли то на дугорочно, омогућава ДПС-у да политички преживи или можда и ојача?

Принципијелно, и на начелима секуларизма, партијско чланство и припадност Цркви се не искључују. То су двије сфере живота које не би требале да поништавају једна другу – ма о којим партијама, и било о којим црквама да се ради. И треба остати приврженик тога начела. Међутим, овај закон нас уводи у једну граничну област. А она није гранична зато што законски уређује положај цркава ( што је пожељно), него је гранична због његовог антисекуларног карактера и дискриминационих ставки. Шта је ту гранично? Па управо питање и тема коју постављате. Како бити хришћанин и припадник партије која је толико антидемократска и самим тим отворено анти-црквена? Партије којој ни Устав ове земље није светиња. Е па сад, кад говоримо о ”бомби у темељима”, – мислим да нема веће од оне – када владајућа партија не поштује Устав ни претходно донијете законе.

Да ли се може казати да је највеће достигнуће овог процеса, то што се супротно неким нашим историјским искуствима, коначно окупљамо око вриједности а не око личности?

У потпуности се слажем са Вама. И то и јесте разлог зашто је оволики народ похрлио на улице. Управо зато што се сви појединци осјећају једнако важним, и што је активност сваког од учесника литије, пред Богом, једнако битна. Од владика, преко свештеника, до вјерног народа – сви имају своју непоновљиву улогу. А та важност и непоновљивост не потиче од распреда добијеног од људи, од положаја у неком поретку – него, како рекосте, од вриједности коју носи сваки од нас. Вјера предака, духовни идентитет, однос према Светињи, осјећај саборности – наједном, свит и појмови нијесу само неке опште одреднице из културе, него лични осјећај, питање личног интегритета.

Једни кажу да је Црква извела народ, други да је народ извео Цркву. Да ли је исправно казати да су и Цркву и народ “извеле” односно окупиле и сабрале – вриједности оличене у одбрани светиња?

Вјерни народ сабран око Светиње – то је Црква. И ту не би требало правити неке подјеле. ”Триста без попа ништа” каже једна пословица, али и друга додаје ”поп без народа – шта је”? Зато ово можемо схватити као један велики час вјеронауке, који подсјећа све нас, да макар у Цркви нема народа без црквеног сабрања, нити има сваштенства без истога народа. Вриједност Божијег присуства, кроз црквена сабрања, сада и овдје, на земљи – то је оно што нас увијек окупља и сабира у Цркви, и што нас је и сада сабрало.

Вјерници Српске Православне Цркве широм региона и свијета пружили су велику подршку СПЦ у Црној Гори и придружили се слогану “Не дамо светиње”. С обзиром на то да припадају истом вјерском – вредносном систему, да ли се та чињеница коси са изјавама да је ово питање које се тиче искључиво државе Црне Горе?

То се не коси једно са другим. Да, ово јесте питање Црне Горе, њено унутрашње друштвено и цивилизацијско питање. Као и политичко – јер се, подсјећам, ради о закону донијетом у овдашњем парламенту, и који се само на том мјесту може и измјенити. Али, са друге стране, ријеч је о универзалним људским вриједностима, па затим о општепризнатим политичким стандардима, и на крају – о осјећају припадности Цркви, о ком сте говорили, код црногорских грађана, вјерника СПЦ. У том погледу, односно, бар у те три ствари, ово није тема која стаје само у границе Црне Горе. Међутим, управо то и јесте једна од кључних тачака нашег неспоразума са црногорским властима. Некоме је пало на памет да организам који вјековима и меридијанима, живи изнад сваке земаљске границе, стрпа у један политички идентитет. А тај неко је више од пола сопстевног државног суверенитета пренио у Брисел и Вашингтон! Ето, баш се ту не разумијемо. Оно што држава ради у погледу међинародних интеграција, то Црква његује и развија од када постоји.

Аутор питања: Лука Радоњић

Прочитајте ЈОШ:

(ВИДЕО) Мило против Ђукановића: Од Србина до србофоба, од „освајача“ Дубровника до „бранитеља“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

31 thoughts on “О. Гојко Перовић: Народ је показао храброст и слободоумље; Власт остала сама са својом превазиђеном реториком

  1. Ubrzo će Uskrs(kod nas se do skoro zvalo vaskrsenje) Ne stavljajte jaja jedna preko drugih i neka ostane malo prostora između njih. Tako se neće međusobno sudarati kad voda počne da vri.
    Kuvajte ih u velikoj šerpi i malo posolite,tako će manje pucati.

  2. Занимљив је и феномен локалних Удбаша који су спроводили партијске и безбедносне директиве, а у чему је важну улогу имао и њихов карактер. Aко је припадник тајне полиције био амбициозан и желео да се докаже на партијској лествици, свакој акцији је давао лични печат, а партијску залеђину је користио да се обрачуна са личним непријатељима, да отме нечију кућу, жену, убије мужа своје швалерке, реваншира се неком за кавгу пре рата…

    – У њиховом деловању на локалу примећују се одређене квоте. Што је више народних непријатеља убио и процесуирао и утерао више жита локални удбаш се брже пробијао ка врху партијске и безбедносне лествице. Душан Саша Глигоријевић догурао је до председника партијског комитета у Београду, високо рангиране функција, а почео је као полицајац који је у Зајечару. Сличан је и пример председника Србије Добривоје Видића (1978-1982). Видић је у Ужицу спроводио репресивну политику, а у Војводини се истицао у акцији истеривања откупа, и то је партија знала да цени. Кад су пали либерали у Србији после 1970.године Видић је заједно са Живаном Васиљевићем и Дражом Марковићем ушао у партијски врх као стари ознаш који је важио за чврсту руку.

    1. Baš si nam lijepo svoga đeda opisao , nije imao lak životni put , a vidim i ti si krenuo njegovim stopama .
      Nikad niko moj nije bio protiv Crne Gore , niti je služio tuđoj državi i tuđem kralju , niti je udruživao sa okupatorom , špijao mu , i napadao svoje sunarodnike , uvijek su klicali „postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora ..“!!
      A ko je prevjerio lako je utvrditi , pogledajte kako su vam se očevi nacionalno pisali u popisne liste , ili u vojne knjižice , kako ste se vi do skoro pisali , pa vidite ko je prevjerio !!!
      Nećemo povlačiti Zakon pa se spremite za maratonsko litijanje !

      1. Slugo rezimska,a ko ste to VI pa necete povlacit zakon? Mislis li na tvoga boga Mila, ili na DPS,ili na ANB,ili ste VI od sveg po malo?A za litije ti ne brini,sad kad smo se uhodali i izmirili,mozemo ako zatreba i do izbora.No se bojim da cete VI skrenut pamecu.

      2. Дробњаче,
        Очеви и ђедови су се писали српским писмом (црногорског језика а ни писма никада није било до наших дана).
        Провјери како ти се писао прађед.
        Ако славиш крсну славу знај да си Светосавац.
        Ако не славиш славу нити знаш да је неко твој славио славу онда не припадаш Црногорцима. Можда си католик или муслиман. Или мислиш да је и комуниста неки вјерник!?
        Само Светосавци славе славу у цијелом православљу и у цијелом свијету.

  3. Koliko ja viđu , nema narodu Crnogorskom sreće u MCP-SPC , jedino ko hoće da se posrbi , onda je dobrodošao .

    Теби Дробњаку то није тешко једном си се превјерио па можеш када те је воља и како те је воља да дробиш .
    Него нам испричај колико су те платили ,или можда дали запослење за почетак.
    Прво радно мјесто сеоцки шпијун,ко је хтио да ложи бадњаке а ти у Цетиње,ко је држао козе а ти у срез,а ко путује за иностранство ди у Владу директно код Вучића Чагоровића.
    Данас си постао национално свјестан једино је остало да протурите Мираша,више немаш потребе за доказвање ,најбоља препорука дјеци си ти, а што ако они кажу нијесмо ми као нам отац,мада сумњам,ђе би се та традиција укинула или нестала,а ово око Мираша ви је нека специјализација или заслужан карај каријере као Милу.

    6
    1
  4. Čim vrhovno sveštenstvo u MPC bude zadovoljno ovozemaljskim blagodatima koje im vlast crne gore omogući zaboraviće oni na litije i na narod verni.Pročitajte pesmu „kaluđeri „od Đure Jakšića

    6
    22
      1. Из текста
        Митрополит кијевски Онуфрије: За нас православне Украјинце ваш примјер је надахњујући

        Са сајта митрополије која се већ дуже време не зове Митрополија црногорско-приморска Српске православне цркве, већ Православна митрополија црногорско-приморска, а где одредницу „српска“ није уклонио ни Мило, ни Мираш.

        Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије је казао да је добра идеја да се обједини народ, али да не може на такав начин, јер у православној Цркви постоје услови које треба испунити да би једна Црква могла да добије своју аутокефалност:
        “Прије свега то треба да буде Црква, не може самопроглашење аутокефалности, као што је случај и код нас гдје се појавила секта. Митрополија црногорска је у своје вријеме, с обзиром да је она стварала независну државу Црну Гору, словила да је у том смислу аутокефална, али је била Црква, Митрополија Пећке патријаршије већ 800 година, и као таква била призната у читавом свијету. Не може на градским трговима група људи да се скупи и прогласи себе за аутокефалну цркву.”

        Е, сада… Ко жели да нас расрби и покрсти, и да ли треба слепо веровати баш сваком свештенику? Ако сам ја добро разумела шта је Ђедо рекао, биће да нема суштинске разлике између Мирашевог, Лавовог о његовог става. Ово је, наводно, и била аутокефална црква, која је стварала независну државу, само што би Ђедо коначну аутокефалност финиширао на један начин, а Мираш и Лав на други.
        Мене надахњује и храбри мој србски народ, коме неће бити први пут да, ако затреба, брани веру и од попова. А, то је оно што је дивни Ђура Јакшић овом песмом поручио:
        Глед’о сам вас, не да нисам,
        Лицемерни, упамтите!

        6
        5
        1. Ту купиш оно што се не купи ,са твојим мурдосрањем о Цркви била она СПЦ или правосалвна уопште ,такве приче секташу и шпијунчино овдје не пролазе !

          3
          2
        2. Отац Јустин (Поповић) је рекао да ће доћи време да народ брани цркву од мантије. Амфилохије је изузетно властољубив, његов сан је да буде патријарх и да загосподари троном Светог Саве, па макар и двадсет четири сата. Не мислим да је непромишљен и да би он направио глуп потез такве врсте да се одвоји од матичне цркве. Не бар у овим условима. Иначе он не само да је склон власти, он и историју кривотвори. Цетињска епархија је постала митрополија тек у време митрополита Митрофана (Бан) који је 1913, био иницијатор обједињење Српске Православне Цркве. Процес је био заустављен избијањем Првог Великог Рата. Али убрзо 2018 он је у дело спровео своје тежње и намере, и издејтвовао да Царигрдаски Патријарх врати назад аутокефалност СПЦ (мислим да је то било 1922, године) коју је насилно укиноуо 1766 уз помоћ Отманских владара. Владике Данило, Петар Први и Петар Други Његош, се не спомињу као митрополити, већ једноставно као владике, другим речима епископи.

          3
          4
  5. Gos Perovicu , svaka cast na dosadasnjem radu ali vas molim da narodu pomognete da se oslobodi ove Krimi Hobotnice, nemojte kada Milo povuce ovaj ,,Zakon,, a povucice vrlo brzo da se povucete i da Narod ostavite sa ovom,,opozicijom,, da se bori sa DPSom.
    Znate da ce Milo oped da pokrade izbore koji idu i eto oped ,,Zakona,, najesen.
    Zato poradite ne cjelokupnom resenju, Bog da vam da snage i mudrosti kao i do sada.

    47
    1
      1. ami,botu rezimski. Ne pokusavaj se infiltrirat odje medju nas time sto ces rec“kako se grdno varamo svi mi“ MI smo uz nasu drzavu Crnu Goru i nasu Crkvu,a VI ste uz vas eviva montenegro i vasega gargamela znojavog,uz vas ANB,uz vase lopove i profitere., daleko vam lijepa kuca. Udbasu smrdljivi bjezi sa portala i ne zagadjuj nas, ne vrijedi ti posao.

    1. Kakve vi gluposti pišete. Vlast se jedino bira na izborima. DPS ima program pridruživanja zapadnim integracijama prvenstveno Nato i EU. Ako većina glasa za taj pravac ko je taj koji treba da ti negira? Grb i zastavu su izglasali 2/3 poslanika koje narod bira i neko treba da pali tu zastavu? Na izbor re gospodo dobijete većinu glasova i onda kreirajte pravac Crne Gore. Što bi mislite litijama kreiratiCrnogorski put? Smijesan priča i spinovanje.

      5
      41
      1. Svaka cast na komentaru.Potpuno ispravno.Ali neka povuku zakon to je ono sto je sada najbitnije pa idemo dalje. Steta za nas sto politicki nema niko da nas pogura i iskoristi ovu sansu gdje su se prvi put Srbi slozili oko necega. Borba je tek pocela. Jesmo manjina od 30% u odnosu na ostale i nismo glupi da neznamo. Ali polako i strpljivo idemo. Do trobojke.

        10
        8
        1. Попрвка
          У Црној Гори живи више од 60% Срба. У Монтенигерији живи нешто око 20% Монтенигера (углавном Џуканлија). Остало су друге националне мањине.(сиц) Медамо Светиње и историјску Српску Црну Гору!

          14
          1
          1. Naravno da si nacionalna manjina kad vam je Srbija matična država.

            2
            9
      2. ИСТОРИЈА И ПРЕТЦИ СУ КРЕИРАЛИ НАШ ПУТ И ПРИПАДНОСТ ЈЕДНОМ НАРОДУ И ЈЕДНОЈ ВЕРИ!ОДУВЕК ЈЕ ТАКО НИШТА СЕ НИЈЕ ПРОМЕНИЛО!УПУЋЕНО БОДИНУ! ИЗВИНИ!

      3. Litije su samo izraz postovanja Boga, jer je On vec odlucio da se ne slozi sa stavovima druga Bodina. Vjecna mu slava i hvala na tome. Nazalost drug Bodin nije jos ukapirao moc Boziju, te ce mu uskoro ona sama biti demonstrirana. Vidjeces Bodine kako jedan glas koji dolazi od Boga, pravi vecinu u parlamentu, na izborima ili bilo dje drugo. Sve sto dolazi od Boga je uvijek tako, nevjerovatno.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy