ИН4С

ИН4С портал

О односу Вука и Његоша

фото: Политика

Нови број Српског народног илустрованог календара „Данице”, у издању Вукове задужбине из Београда, за 2020. годину, односно 27. годишта, према ријечима уредника Миодрага Матицког, у знаку је српског духовног тројства: Светог Саве, Вука и Његоша.

Док су нека претходна годишта била посвећивана појединим просторима на којима се вјековима у области културе и умјетничког стваралаштва, посебно усмености, потврђивао српски народ: Херцеговини, Банату, Београду, као централном културном средишту Срба кроз вјекове, у више наврата Косову и Метохији, ово 27. годиште посвећено је српском народу у Црној Гори. У одељку ’Осветљења’ нашли су се прилози ’Голуб Добрашиновић о односу Вука и Његоша’, ’Пријатељство потврђено српством књаза Николе и Љубомира П. Ненадовића’, ’Учене жене Црне Горе у 19. веку’, ’Сакупљачи народних умотворина из Црне Горе (Вук Поповић, Вук Врчевић и Стефан Митров Љубиша)’, Црна Гора у књизи Мери Е. Дарам ’Кроз српске земље’ (…)”, нагласио је у предговору издања Миодраг Матицки.

Овај број садржи и текстове о истакнутим Србима, задужбинарима, добротворима, привредницима, ствараоцима из заграничја и расејања, који су у прошлости обиљежили или и данас обиљежавају присуство Срба у другим просторима, како је то нагласио Матицки.

Најобимнија рубрика у овој „Даници” посвећена је књижевности и умјетности. У одељку „Народна књижевност” издваја се прилог „Мушка и женска страна у народној култури Срба” етнолога Љубинка Раденковића. Одломци из дјела Петра Милошевића „Последњи Србин из Сент Андреје” упориште су за све оно трагично што нам доносе осеке сеоба у новијим временима, став је уредништва.

Одељак „Књижевна упоришта” отвара текст Душана Иванића „Доситеј данас”, који подсећа на Доситеја Обрадовића као на „велику тековину и српског народа”.

Као што је сва своја дјела Доситеј посвећивао ’јуности’ верујући у сјутра, у обнову српске државе, тако су наставили Вук и многи ини ’Даничари’. И Вукова задужбина као додатак ’Данице’ објављује ’Даницу за младе’, која се штампа као посебно издање, као ђачки алманах првога реда”, додао је Матицки.

У тој „Даници за младе”, школском забавнику за 2020. годину, дванаестог годишта, налази се поезија Љубивоја Ршумовића, Дејана Алексића, Милана Мрдаља, Бошка Сувајџића, Зорице Бајин Ђукановић, Љубише Ђидића, и других, као и приче наших стваралаца за децу Весне Видојевић Гајовић, Гроздане Олујић, Весне Алексић, Слађане Ристић, Владе Батинића, као и загонетке и басне.

Љиљана Симић представља у овој „Даници за младе” награђене листове основних школа у Србији, који су освојили прво, друго и треће место на конкурсу Друштва за српски језик. Миодраг Матицки за читање је препоручио антологију ауторских загонетки Гордане Малетић „Није човек, није чигра”, у издању „Лагуне”. Ту су и подаци о литерарним радовима награђеним на првом и другом наградном конкурсу посвећеном теми земље.

Политика

Прочитајте још:

Дјеца свијећа

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *