Обарање Ф-117А: Прекрајање историје (5) (ВИДЕО)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/11/F-117-А.jpg)
Пише: потпуковник Ђорђе Аничић,
Председник удружења ратних ветерана 3.рд ПВО
Од мајстора механичара до Заменика Начелника Генералштаба
Књига „Пад ноћног сокола“ требала је да послужи искључиво у циљу афирмације успеха бившег 3.рд ПВО, 250.рбр ПВО, Војске Србије и Министарства одбране. Издавач књиге је Медија центар „Одбрана”, аутор пуковник Славиша Голубовић запослен у војнообавештајној агенцији Министарства Одбране. Стручни рецензент књиге је Јовица Драганић, пензионисани генерал-потпуковник,бивши заменик начелника Генералштаба Војске Србије.
Ја сам ратни заменик команданта 3.рд ПВО, потпуковник Ђорђе Аничић, једини официр у команди дивизиона са ракетног система С-125М1 „НЕВА“. Остали су са других ракетних система и нису познавали ракетну технику. Као члан борбене послуге која је оборила Ф-117А једини нисам унапређен у виши чин, са одличном ратном оценом кога је одликовао председник Републике Србије ратним одликовањем. Официр чија је јединица ратовала свих 78 дана рата, имала успеха на ратишту (оборила Ф-117А и Ф-16ЦГ са материјалним доказима) и донела орден Народног Хероја 250.рбр ПВО. Као руковаоц гађања провео сам преко 750 сати на борбеном дежурству у станици за вођење ракета у борби са НАТО авијацијом у ваздуху. После рата мимо Закона о Војсци смењен сам са дужности и постављен на формацијско место нижег чина. Скинут сам са списка за школовање ратних официра. Ко се то и зашто играо са официром? Држава ме казнила што сам је бранио!
А онда 17,5 година после рата доживео сам ново понижење. У књизи је фалсификован:
- Мој поподневни рад 27. марта 1999.године
- Проглашен сам неодговорним и стављан на места где уопште нисам био;
- Моје идеје и радње које сам предузимао приписиване су другим лицима;
- Негирана су ратна војна документа и извештаји;
- Као руковалац гађања проглашен сам другим помоћником руковаоца гађања који не постоји у Упутству за борбени рад,што значи да нисам члан борбене послуге која је оборила Стелт;
- Прекројен је ток борбеног рада приликом обарања Ф-117А.
Пођимо редом. ТРЕЋА превара: Фалсификовање састава борбене послуге која је оборила стелт Ф-117А? Шта каже књига,а шта званична документа?
У наставку 3 и 4 до детаља је објашњен састав борбене послуге на основу Упутства за борбени рад и ко је сачињава по радним местима. Такође на основу војних докумената и ратног издања „Војска“ читалац је имао прилику да види имена борбене послуге која је оборила Ф-117А. Да поновим:
- Дани Золтан – руковалац гађања (РГ)
- Ђорђе Аничић – помоћник руковаоца гађања (ПРГ)
- Дарко Николић – командир батерије (КБ) (официр оспособљен за то радно место)
- Сенад Муминовић – официр за вођење ракета (ОВР)
- Дејан Тиосављевић – оператор ручног праћења по Ф-1 (ОРП-Ф1)
- Драган Матић – оператор ручног праћења по Ф-2 (ОРП-Ф2)
Дакле, Борис Стоименов није члан борбене послуге која је оборила Ф-117А, а понајмање помоћник руковаоца гађања за време борбеног рада, како тврди аутор књиге.
На наредним страницама читалац ће сазнати да ли су изјаве учесника обарања дате и потписане у књизи сагласне са садржајем војних докумената или се разликују. Ако се изјаве разликују и нису сагласне са документима из ратног периода значи да су лажне без обзира да ли се ради о заборавности,злурадости или намери даваоца изјава.
![](http://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/11/1-1-409x294.jpg)
На основу шеме размештаја радних места у станици за вођење ракета јасно се види да неко ко нема радно место,тј. столицу на којој седи, једино може да стоји између официра за вођење ракета и командира батерије. На том месту увек је стајао официр из претпостављене команде који је контролисао исправност ракетне технике по скраћеној и проширеној контроли функционисања станице. Управо ту је за време борбеног рада стајао мајор Борис Стоименов. На платформи где су руковалац гађања и помоћник руковаоца нема места за трећег човека. Столице на слици су приказане у смеру како су седели чланови борбене послуге за време обарања Ф-117А.
Пођимо редом:.
1.Дани Золтан командант 3.рд ПВО у својој изјави на страници 62 књиге каже..
Цитирам: „…Борис се помера сасвим уназад до врата, а Ђорђе стоји иза мојих леђа у погнутом положају,јер је простор низак и преко мог рамена указује ми руком на циљеве на екрану…”
![](http://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/11/2-1-296x409.jpg)
![](http://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/11/3-1-327x409.jpg)
Први официр на слици је помоћник руковаоца гађања и седи на самим улазним вратима. Где се то могао померити Борис да бих ја стао испред њега, а иза леђа Дани Золтана? Потпуно немогуће. Дани Золтан је седео леђима окренут блоковима за управљање радом лансирних рампи, а не помоћнику руковаоца гађања као што изјављује.
Мало даље у књизи на страници 65. Дани Золтан ме ставља на сасвим друго место.
Цитирам: „…Ђорђе у том тренутку, стојећи поред мене на степенику између ВИКО-а и оператора по Ф-2 …“
![](http://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/11/4-292x409.jpg)
![](http://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/11/прилог-5-317x409.jpg)
И овде је потпуно одсуство познавања димензије простора где седи руковалац гађања и радног места оператора ручног праћења по Ф-2. Ту нико не може да стоји, а и да може налазио би се између руковаоца гађања и остатка борбене послуге којом командује што је потпуно бесмислено. На шта би личио тај борбени рад и ко би се то са ким довикивао да би разумео команде и извештаје?
Али ту није крај мешетарењу. Исти човек ме ставља и на треће место у својој изјави на саслушању.
Тужени Дани Золтан, од оца Ђерђа, рођен 23.07.1956.год. у Ковину, официр у пензији, опоменут, упозорен изјави:
Цитирам. „…Објашњавам да се тужилац после уласка у кабину померао, стајао људима иза леђа и у моменту седео, па устајао и нисам имао времена да водим рачуна шта он ради, а ометао ми је посао…”
У овој изјави више му не стојим иза леђа, нити њему са стране између показивача осматрачког радар П-18 и оператора ручног праћења по Ф-2. Сада стојим неким другим људима иза леђа. Потпуни губитак компаса у хроничним лажима.
На крају изговара и нешто што је заиста било и због чега сам у свим војним документима, а то је да сам како он каже у моменту седео, па устајао. Ово је делимично тачно. У тренутку кад сам ушао у станицу за вођење ракета сео сам на радно место помоћника руковаоца гађања. Ни на једно друго радно место нисам могао да седнем. Значи нисам делимично него сам седео од 20.30-21.15. Оног момента кад је официр за вођење ракета известио после лансирања да друга лансирана ракета нема захвата питао сам: „Како нема, зашто нема?” Устао сам са радног места и преко главе оператора ручног праћења по Ф-2 желео да се уверим да заиста нема захвата ракете. Посматрао сам екране официра вођења и последње километре лета прве ракете до експлозије. До тада ни један официр за вођење није известио да је станица неисправна по другом каналу.
А онда је мајстор преваре, хронични лажов, командант ракетног дивизиона Дани Золтан, поред свих војних докумената која је потписао између осталог 8. маја и 5. јуна 1999. године које је читалац имао прилике да прочита у наставку број 4. лажно известио претпостављену команду 250.рбр ПВО када су одлучивали о мом приговору. Изгледа да је цео рат славио чим не зна шта је потписивао.
Цитирам: „…Од претпостављене команде је дошло наређење да напишем имена и презимена борбене послуге која је учествовала у акцији обарања Ф-117. Ја сам команданту објаснио да имам списак, али да је ту био присутан и тужилац, а он ме је питао да ли је тада био на некој функцији, ја сам објаснио да није, да је ту наишао, али да нисмо могли да се мењамо. И онда ми је рекао да пошаљем списак посаде. Претпостављена команда је инсистирала да се у списак унесу само они који су били на дужности.”…
Ова изјава дата под заклетвом у званичној установи државе Србије потврдила је оно што сам знао и осећао у рату. Елиминисан сам лажима команданта који ме је доживљавао као конкурента. Поставља се питање како је то било могуће. Како су документа тврдила једно, а он на састанку у бригади који је сигурно уследио после мог приговора тврдио друго и да то нико није регистровао. Ту ноћ 27. марта 1999. године смо саопштили списак борбене послуге која је оборила авион. Бригада је известила Корпус. Корпус РВ и ПВО и тако даље. Зашто на списку нема Бориса Стоименова и зашто није ванредно унапређен као сви остали, ако је био члан борбене послуге као што то сад пише у књизи „Пад ноћног сокола”? Зашто је стављен на радно место на коме сам ја седео? Ко у бригади није знао и ко није поштовао Упутство за борбени рад? Коме је то ишло на руку?
Па наравно официрима команде 250.рбр ПВО. У разговору 17. маја 1999. године са начелником Штаба 250.рбр ПВО пуковником Драганом Станковићем у селу Бечмен, забележеним у службеној радној бележници на страници 303, у присуству официра безбедности поручника Боре Црнобрње води се дијалог у коме ми он каже. Цитирам:
„…Ту постоји опасност да буде пуно чинова високих па да после рата немају постављење и изгубе посао. Мани ме Драгане савести. Што ти бринеш о томе. Тражим једнакост и од тога нећу одустати. Запамти то. Ми у бригаде немамо ништа против тебе. Сумњам, рекао сам. Црнобрња помиње да ли постоји законски основ. Нема то везе Боро. Рат је, а и службени војни лист (СВЛ) бр.3 од 95.године то регулише…”
![](http://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/11/6-304x409.jpg)
Потпуно је јасно да начелник Штаба бригаде ни једног момента не каже. Шта ти хоћеш? Па ти ниси члан борбене послуге. Није постојао ни један једини разлог да и ја не будем ванредно унапређен у виши чин као сви остали из борбене послуге.
Постоје документа која регулишу унапређења у рату. Један од њих наведен је у горњем цитату и он у члану 18 Уредбе о распоређивању професионалних војника и унапређивању официра и подофицира за време ратног стања управо то регулише. Постоје и друга документа и Уредбе који регулишу како се стимулише за учињено дело од посебног значаја за одбрану државе. Направљена је неоправдана селекција људи. Док смо ми ратовали они су кадрирали.Сигурни и безбедни у некој викендици далеко од могућности да изгубе живот. То ће показати послератна постављења и генералски чинови оних који ништа нису урадили за ову државу. Напротив.
![](http://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/11/прилог-бр-7-350x409.jpg)
На службени разговор код команданта Корпуса ПВО чекао сам дуго. По Закону о Војсци старешина који није надлежан (командант 250.рбр ПВО) морао је мој приговор да проследи у року од 3-5 дана, а онај коме сам се обратио да ме прими на службени разговор у року од 30 дана. Пуна 4 месеца касније од учињеног приговора, тачније 8. септембра 1999. године, на службеном разговору, код команданта Корпуса ПВО, генерала Бранислава Петровића сазнао сам разлоге зашто и ја нисам ванредно унапређен у виши чин. А они су:
- Грешка је у командовању,
- Питање је да ли би Генералштаб унапредио два потпуковника (Дани Золтана и мене)
Тако функционише Закон у Војсци према потчињеном. Неправда никад није исправљена.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)