ИН4С

ИН4С портал

Обележена годишњица смрти Војина Димитријевића

1495455441506ed8d735ee0994773025_orig

Скупом на којем су пријатељи, сарадници и ђаци евоцирали сећање на Војина Димитријевића говорећи о његовом раду и заоставштини, данас је обележена годишњица смрти тог угледног професора, оснивача и директора Београдског центра за људска права.

Димитријевићеви сарадници нагласили су да је био један од најистакнутијих бораца за људска права у Србији и да је радити с њим била привилегија и част, као и да има пуно оних који су се у претходних годину дана сетили професора Димитријевића и пожелели да потраже савет од њега.

На конференцији о научном наслеђу Димитријевића, истакнуто је да је он био човек кога нису сви волели, али су га сви поштовали, диван супруг, отац, деда, пријатељ и ослонац свакоме коме је био потребан, пажљиви хроничар свакодневице, рационалан глас у неразумној политици и стварности…

Он је, како је речено, био спреман да у свим временима каже шта мисли без икаквих страхова да ли ће бити погрешно схваћен.

Милица Делевић, која је професору Димитријевићу била асистент, истакла је да је данас годину дана како један глас разума, уравнотежености, мере, толеранције и достојанства недостаје у јавном животу Србије.

Делевић је истакла да јој је увек било тешко да говори о величини Војина Димитријевића.
„Мислим да идеалног стања никада неће бити, али важно је да видите да постоји нека тежња и борба за људска права и праве вредности. Не бих рекла да би сматрао да је време за одмарање“, рекла је Делевић одговарајући на питање колико су живе вредности за које се Димитријевић залагао.

Професор Димитријевић је, рекла је Делевић, препознавао теме које нису биле значајне за један тренутак, већ чији је значај трајао кроз врема, а неке од њих су тероризам и неизвесност људских права.

Социолог Весна Пешић истакла је у изјави Тањугу да је Димитријевић био наш апсолутно највећи правник у области међународног права, који је био члан највећих комисија за људска права и који је имао статус светског стручњака у наведеној области.

Пешић истиче Димитријевићеву огромну међународну репутацију, али и политичку активност „на правој страни с обзиром да никада није залутао на било коју другу страну“.

Најављено је и да ће сваке године, на дан Димитријевићеве смрти, бити одржавана међународна научна конференција на којој ће учестовати домаћи и страни стручњаци, а која ће се бавити питањима којима је професор био посвећен у свом научном раду, као што су међународни тероризам или право на азил.

Обележавању Димитријевићеве смрти, које је организовао Београдски центар за људска права, присуствовали су и професори Чедомир Чупић, Весна Ракић Водинелић, Владимир Гоати…

Данашњи скуп има три дела, која носе називе по Димитријевићивим књигама „Тероризам“, „Страховлада“ и „Неизвесност људских права“.

За сутра је у Центру за културну деконтаминацију најављена трибина „Господин у временима сасвим очајним – Војин изнад права“, на којој ће бити речи о ангажману Димитријевића у областима које нису тесно повезане са међународним правом и људским правима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy